“İrəvan xanlığı” kitabının onlayn versiyası 9 dildə təqdim edilib
“İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” kitabının onlayn versiyası 9 dildə - Azərbaycan, türk, ingilis, rus, rumın, italyan, ərəb, ispan və alman dillərində Azərbaycan Tarixi Elektron Kitabxanasında və Milli Kitabxananın elektron kataloqunda yerləşdirilib.
Prezident İlham Əliyevin çağırışlarına cavab olaraq yazılan bu əsərin müəllifləri AMEA-nın həqiqi üzvü Yaqub Mahmudov (elmi redaktor və naşir), professor Tofiq Mustafazadə (elmi redaktorun müavini), dosent Güntəkin Nəcəfli (məsul redaktor) və başqalarıdır.
Kitab “İrəvan xanlığı Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin ayrılmaz tərkib hissəsidir”, “Xanlığın əhalisi”, “Sosial-iqtisadi həyat”, “Xanlığın sərhədləri, inzibati bölgüsü və idarəçilik sistemi”, “Mədəniyyət”, “Xarici siyasət”, “Rusiya imperiyasının və Qacarlar dövlətinin işğalçılıq planları”, “İrəvan xanlığının Rusiya imperiyası tərəfindən işğalı”, “İşğal olunmuş İrəvan xanlığı ərazisinə ermənilərin İrandan və Osmanlı imperiyasından kütləvi surətdə köçürülməsi” və “İrəvan xanlığı ərazisindəki azərbaycanlılara məxsus yer adlarının kütləvi surətdə dəyişdirilməsi. Müasir vandalizm: tarixi adlara qarşı soyqırım” bölmələrindən ibarətdir.
Yaqub Mahmudov kitaba yazdığı “Ermənilərin XIX əsrdə Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi tarixi həqiqətdir” adlı geniş “Ön söz”də bu fikirləri bildirib:
“Çar Rusiyası tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan torpağında - İrəvan və Naxçıvan xanlıqlarının ərazisində erməni vilayətinin yaradılmasından dərhal sonra Azərbaycan tarixinin amansızcasına saxtalaşdırılmasına başlanıldı. Erməni millətçiləri öz havadarları olan Rusiya işğalçılarının yaxından iştirakı və köməyi ilə saxta erməni tarixi yaratmağa başladılar. Bütün arxiv sənədləri, hətta Rusiya imperiyasının Azərbaycan xanlıqları, Qacarlar və Osmanlı dövlətləri ilə bağladığı müqavilələrin adları və mətnləri belə saxtalaşdırıldı. Rusiya və Sovet İttifaqının ali rəhbərliyində, dövlət və hökumət strukturlarında mühüm mövqelər ələ keçirmiş ermənilər öz məqsədlərinə asanlıqla nail oldular. Nəticədə XIX əsrin 20-30-cu illərindən başlayaraq Rusiya tərəfindən Cənubi Qafqaza kütləvi surətdə köçürülüb gətirilmiş gəlmə ermənilər bu regionun “ən qədim yerli əhalisi”, ata-baba torpaqları əllərindən alınıb ermənilərə paylanmış yerli azərbaycanlılar isə “gəlmə”, “köçəri yırtıcılar” kimi qələmə verilməyə başlandı”.
Xatırladaq ki, işğalçı Rusiya qoşunlarının İrəvanda törətdikləri dağıntılar və şəhərə vurduqları zərərlə bağlı rus hərb tarixçisi V.Potto belə yazırdı: “Rus mühasirə artilleriyasının dörd gündə etdiyini çərxi-fələk dörd əsrdə belə edə bilməzdi”.

Электронная версия книги «Иреванское ханство: российское завоевание и переселение армян на земли Северного Азербайджана» размещена на 9 языках - азербайджанском, турецком, английском, русском, румынском, итальянском, арабском, испанском и немецком - в электронной библиотеке истории Азербайджана и в электронном каталоге Национальной библиотеки.
Авторами данного труда, написанного в ответ на призывы Президента Ильхама Алиева, являются действительный член НАНА Ягуб Махмудов (научный редактор и издатель), профессор Тофиг Мустафазаде (заместитель научного редактора), доцент Гюнтекин Наджафли (ответственный редактор) и другие.
Книга состоит из следующих глав: «История Иреванского ханства - неотъемлемая часть истории азербайджанской государственности», «Население ханства», «Социально-экономическая жизнь», «Границы, административное деление и система управления ханства», «Культура», «Внешняя политика», «Завоевательные планы Российской империи и Гаджарского государства», «Завоевание Иреванского ханства Российской империей», «Массовое переселение армян из Ирана и Османской империи на территорию завоеванного Россией Иреванского ханства», «Массовое изменение азербайджанских географических названий на территории Иреванского ханства. Современный вандализм: геноцид против исторических топонимов».
Эти мысли Ягуб Махмудов выразил в своем обширном предисловии «Переселение армян на земли Северного Азербайджана в XIX веке - неопровержимая правда истории» к научному труду:
«Сразу после образования «Армянской области» на захваченных царской Россией азербайджанских землях - территориях Иреванского и Нахчыванского ханств - началась вопиющая фальсификация истории Азербайджана. Армянские националисты, при активном участии и поддержке своих покровителей в лице российских завоевателей, начали писать фальшивую историю армян. Были искажены многочисленные архивные документы, даже названия и тексты договоров, заключенных Российской империей: с ханствами Азербайджана, государством Каджаров и Османской империей. В этих целях действовал целый ряд армянских деятелей, засевших в высшем руководстве, государственных и правительственных структурах России, а затем и Советского Союза. Вследствие этого, переселенные в массовом порядке в 20-30-х годах XIX века на Южный Кавказ пришлые армяне были провозглашены «древнейшим населением» региона, а азербайджанцев, земли которых были отняты у их отцов и дедов и отданы армянам, стали именовать «пришлыми», «дикими кочевниками»».
Русский автор В.Потто, так писал о разрушениях и ущербе, причиненных Иревану русскими войсками:
«Всемогущее время в четыре века не могло бы сделать того, что в четыре дня сделала осадная артиллерия Российской империи».