AMEA-nın Rəyasət Heyəti Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında qərar qəbul edib
08.07.2025 12:10
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 1926-cı ilin 26 fevral - 6 mart tarixlərində Bakı şəhərində, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Böyük alt zalında keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay SSRİ ərazisində yaşayan türk xalqlarının tarixi, ədəbiyyatı, dili, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı bir sıra mühüm qərarlar qəbul edib. Qurultayın keçirilməsi və qəbul etdiyi qərarlar sovet hakimiyyəti kimi sərt bir rejimdə türk xalqlarının milli kimliyini qorumasında və özünüdərkində mühüm rol oynayıb.
AMEA rəhbəri müasir dövrdə türk xalqlarının və dövlətlərinin güclü həmrəylik nümayiş etdirdiyini və bu birliyi Türk Dövlətləri Təşkilatının daha da gücləndirdiyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandırıb və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirib və əməli tədbirlər davam etdirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli artıq Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin Akademiyada keçirilməsi çərçivəsində hazırlıq işlərinə başlanıldığını və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə işlərin sürətlənəcəyini söyləyib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

Another issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was about the celebration of the 100th anniversary of the First Turkological Congress.
In his speech on this issue, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli mentioned that a number of important decisions concerning the history, literature, language, alphabet, ethnography, and culture of the Turkic peoples living in the territory of the USSR were adopted at the First Turkological Congress, held in Baku from February 26 to March 6, 1926, in the Grand Assembly Hall of the Presidium of ANAS. The organization of the congress and the decisions it adopted played a significant role in preserving the national identity and self-awareness of the Turkic peoples during the strict regime of the Soviet Union.
The head of ANAS said that in the modern period, the Turkic peoples and states demonstrate unity and solidarity, which have been further strengthened within the framework of the Organization of Turkic States. He emphasized that President Ilham Aliyev called the Turkic world our family, and, based on the instructions of the Head of State, the Azerbaijan National Academy of Sciences has expanded its activities in this direction, with practical measures continuing to be implemented.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that preparation works for celebrating the 100th anniversary of the First Turkological Congress have already begun at ANAS, and the decision of the Presidium will accelerate the implementation of these preparations. The Presidium of ANAS adopted a resolution on celebrating the 100th anniversary of the First Turkological Congress.