AMEA-nın Rəyasət Heyəti Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında qərar qəbul edib
08.07.2025 12:10
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 1926-cı ilin 26 fevral - 6 mart tarixlərində Bakı şəhərində, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Böyük alt zalında keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay SSRİ ərazisində yaşayan türk xalqlarının tarixi, ədəbiyyatı, dili, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı bir sıra mühüm qərarlar qəbul edib. Qurultayın keçirilməsi və qəbul etdiyi qərarlar sovet hakimiyyəti kimi sərt bir rejimdə türk xalqlarının milli kimliyini qorumasında və özünüdərkində mühüm rol oynayıb.
AMEA rəhbəri müasir dövrdə türk xalqlarının və dövlətlərinin güclü həmrəylik nümayiş etdirdiyini və bu birliyi Türk Dövlətləri Təşkilatının daha da gücləndirdiyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandırıb və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirib və əməli tədbirlər davam etdirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli artıq Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin Akademiyada keçirilməsi çərçivəsində hazırlıq işlərinə başlanıldığını və Rəyasət Heyətinin qərarı ilə işlərin sürətlənəcəyini söyləyib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о праздновании 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что на Первом тюркологическом съезде, который проходил с 26-го февраля по 6-е марта 1926 года в городе Баку, в Большом актовом зале Президиума НАНА, были приняты важные постановления в связи с историей, литературой, языком, алфавитом, этнографией и культурой проживающих на территории СССР тюркских народов. Проведение съезда и принятые решения сыграли важную роль в сохранении тюркскими народами национальной идентичности и самосознания в условиях такого жесткого режима, как Советский Союз.
Руководитель НАНА отметил, что в современный период тюркские народы и государства демонстрируют единство и солидарность, которые ещё больше укрепились в рамках Организации тюркских государств. Президент Ильхам Алиев, продолжил академик, назвал тюркский мир нашей семьей, и Национальная академия наук Азербайджана, руководствуясь поручениями главы государства, расширила свою деятельность в данном направлении и продолжает реализацию соответствующих мероприятий.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в НАНА уже начаты работы по подготовке к празднованию 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда, и постановление Президиума ускорит выполнение этих работ. Президиум НАНА принял постановление о праздновании 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда.