“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: biblioqrafiyaların biblioqrafiyası” adlı nəşr işıq üzü görüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik, “Elm” nəşriyyatının isə 100 illik yubileylərinə həsr olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: biblioqrafiyaların biblioqrafiyası” adlı nəşr çapdan çıxıb.
“Elm” nəşriyyatı tərəfindən çap edilən bu kitab Azərbaycanda biblioqrafiyalaşdırma praktikasında sahəvi biblioqrafik vəsaitlərin biblioqrafik göstəricisinin hazırlanması istiqamətində ilk təşəbbüsdür. Biblioqrafiyanın elmi məsləhətçisi AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, tərtibçisi “Elm” nəşriyyatının direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov, redaktoru isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənlidir.
Nəşr AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı çərçivəsində hazırlanıb. Kitabda ötən əsrin ortalarından hazıradək işıq üzü görmüş AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlərinə həsr olunmuş biblioqrafik vəsaitlər barədə məlumatlar sistemli şəkildə toplanıb. Göstəricidə materiallar xronoloji ardıcıllıqla, onun daxilində isə şəxsi göstəricilərin adları əlifba sırası ilə təqdim edilib, istifadəni asanlaşdırmaq üçün soraq axtarış aparatı tərtib olunub. Nəşrin əsas məqsədi elmi biblioqrafiyadan səmərəli istifadəyə şərait yaratmaq, ölkədə biblioqrafik repertuarın formalaşmasına töhfə verməkdir.
Kitab elmi tədqiqatçılar, kitabxanaçılar, biblioqraflar, eləcə də elm tariximizlə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Недавно в издательстве «Элм» («Наука») НАНА вышло в свет издание «Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: biblioqrafiyaların biblioqrafiyası» («Национальная академия наук Азербайджана: библиография библиографий»), посвященное 80-летнему юбилею НАНА и 100-летнему юбилею издательства «Элм».
Издание является первой инициативой в практике библиографизации в Азербайджане в сфере подготовки библиографического указателя отраслевых библиографических пособий. Научным консультантом библиографии является президент НАНА академик Иса Габиббейли, составителем – директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, редактором – заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли.
Издание подготовлено в рамках утвержденного по постановлению Президиума НАНА Плана мероприятий в связи с проведением 100-летнего юбилея издательства «Элм». В книге в систематизированной форме представлены данные о посвящённых действительным членам и членам-корреспондентам НАНА библиографических пособиях, выпущенных с середины прошлого столетия до настоящего времени. Материалы в указателе представлены в хронологической последовательности, личные имена – в алфавитном порядке, для удобства использования библиографического указателя составлен справочно-поисковый аппарат. Основная цель издания – предоставление возможности для эффективного пользования научной библиографией и вклад в формирование библиографического репертуара в стране.
Книга предназначена для ученых, исследователей, библиотекарей, библиографов, а также для широкой читательской аудитории, интересующейся историей отечественной науки.