AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İğdır Universitetinin rektoru və Türkiyə Azərbaycan Dərnəyinin (TAD) prezidenti professor Ekrem Gürellə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli prof. Dr. Ekrem Güreli rektor təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, tarixi köklərə dayanan, müasir dövrdə isə təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərinə söykənən Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx münasibətləri nəticəsində ən yüksək həddə çatdığını söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün hər iki qardaş ölkə bütün sahələrdə möhkəm əməkdaşlıq edir, bütün müstəvidə, beynəlxalq arenada bir-birini dəstəkləyir, həmrəyliyini, qardaşlığını hər kəsə göstərir.
AMEA-nın uzun illərdir qardaş ölkənin akademik elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli İğdır Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq üçün bütün imkanlarla dəstək verməyə hazır olduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri İğdır Universitetində Dədə Qorqud Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılmasının və Azərbaycanı əks etdirən kitabxananın qurulmasının, eləcə də Akademiya əməkdaşlarının universitetin tələbələri üçün onlayn dərs keçmələrinin mümkünlüyünü və əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən İğdır Universitetinin rektoru prof. Dr. Ekrem Gürel səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib, birgə əməkdaşlıqla bağlı təkliflərini səsləndirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri ilə birgə aparılacaq tədqiqatlar yüksək nəticə verə bilər. O, həmçinin İğdır şəhərinin Türk dünyasına açılan qapı olduğunu və universitetdə başda Azərbaycan olmaqla, qardaş ölkələrdən ali təhsil almaq istəyən yeni tələbələrə geniş imkanların tətbiq ediləcəyini bildirib.
Pof. Dr. Ekrem Gürel, o cümlədən İğdır Universitetində AMEA-nın dəstəyi ilə Dədə Qorqud Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılmasını, Azərbaycanı əks etdirən kitabxananın qurulması fikrini dəstəkləyib.
Daha sonra bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, birgə əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub.
Görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbayli met with Professor Ekrem Gürell, Rector of Iğdır University
ANAS President, Academician Isa Habibbayli, met with Professor Ekrem Gürell, Rector of Iğdır University and President of the Turkey-Azerbaijan Association (TAD).
During the meeting held at the ANAS Presidium, Academician Isa Habibbayli congratulated Professor Dr. Ekrem Gürell on his appointment as rector. He emphasized that the friendship and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey, rooted in historical ties and, in the modern era, founded on the principles expressed by the Great Leader Heydar Aliyev as “One nation, two states,” have reached their highest level in recent years, thanks to the close relations between President Ilham Aliyev of Azerbaijan and President Recep Tayyip Erdoğan of Turkey. Academician Habibbayli noted that today, the two fraternal countries maintain strong cooperation in all fields, support each other on every platform, including internationally, and demonstrate their solidarity and brotherhood to the world.
Academician Isa Habibbayli highlighted that ANAS has long maintained close cooperation with the academic and higher education institutions of the fraternal country and emphasized that it is ready to provide full support for joint collaboration with Iğdır University. The ANAS President pointed out the possibility and importance of establishing a Dede Korkut Center for Azerbaijani Studies at Iğdır University, creating a library reflecting Azerbaijani heritage, and having Academy staff conduct online lessons for the university’s students.
Speaking next, Professor Dr. Ekrem Gürel, Rector of Iğdır University, expressed his gratitude for the cordial reception and shared his proposals for joint cooperation. He noted that research conducted together with Azerbaijani scholars could yield significant results. He also emphasized that the city of Iğdır serves as a gateway to the Turkic world and that the university plans to provide broad opportunities for new students from fraternal countries, particularly Azerbaijan, seeking higher education there.
Professor Dr. Ekrem Gürel also expressed his support for the establishment of the Dede Korkut Center for Azerbaijani Studies at Iğdır University and for the creation of a library reflecting Azerbaijani heritage, both initiatives supported by ANAS.
Subsequently, an exchange of views took place on several matters, and an agreement on joint cooperation was reached.
The meeting was also attended by Esmira Alirzayeva, PhD in Biology and Associate Professor, Head of the Department for Foreign Relations and Cooperation with International Scientific Organizations of the ANAS Presidium, and Agahuseyn Shukurov, PhD in Philology and Head of the Public Relations, Press, and Information Department.