AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli İğdır Universitetinin rektoru və Türkiyə Azərbaycan Dərnəyinin (TAD) prezidenti professor Ekrem Gürellə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli prof. Dr. Ekrem Güreli rektor təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, tarixi köklərə dayanan, müasir dövrdə isə təməlləri Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” sözlərinə söykənən Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx münasibətləri nəticəsində ən yüksək həddə çatdığını söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün hər iki qardaş ölkə bütün sahələrdə möhkəm əməkdaşlıq edir, bütün müstəvidə, beynəlxalq arenada bir-birini dəstəkləyir, həmrəyliyini, qardaşlığını hər kəsə göstərir.
AMEA-nın uzun illərdir qardaş ölkənin akademik elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli İğdır Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq üçün bütün imkanlarla dəstək verməyə hazır olduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri İğdır Universitetində Dədə Qorqud Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılmasının və Azərbaycanı əks etdirən kitabxananın qurulmasının, eləcə də Akademiya əməkdaşlarının universitetin tələbələri üçün onlayn dərs keçmələrinin mümkünlüyünü və əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən İğdır Universitetinin rektoru prof. Dr. Ekrem Gürel səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib, birgə əməkdaşlıqla bağlı təkliflərini səsləndirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri ilə birgə aparılacaq tədqiqatlar yüksək nəticə verə bilər. O, həmçinin İğdır şəhərinin Türk dünyasına açılan qapı olduğunu və universitetdə başda Azərbaycan olmaqla, qardaş ölkələrdən ali təhsil almaq istəyən yeni tələbələrə geniş imkanların tətbiq ediləcəyini bildirib.
Pof. Dr. Ekrem Gürel, o cümlədən İğdır Universitetində AMEA-nın dəstəyi ilə Dədə Qorqud Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılmasını, Azərbaycanı əks etdirən kitabxananın qurulması fikrini dəstəkləyib.
Daha sonra bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, birgə əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub.
Görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с ректором Ыгдырского университета и президентом Турецко-азербайджанского кружка (TAD) профессором Экремом Гюрелем.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли поздравил профессора Экрема Гюреля с назначением на пост ректора. Академик сообщил, что дружеские и братские связи между Азербайджаном и Турцией, которые опираются на исторические корни, а в современный период – на высказывание общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства», в последние годы достигли своего расцвета благодаря деятельности президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана. Академик отметил, что сегодня две страны сотрудничают во всех сферах, поддерживают друг друга на всех уровнях, в том числе на международной арене, демонстрируют солидарность и братство.
Сказав, что долгие годы НАНА тесно сотрудничает с академическими научными структурами и высшими учебными заведениями братской страны, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что готов всесторонне поддержать дальнейшее сотрудничество с Ыгдырским университетом. В университете, продолжил руководитель НАНА, можно открыть Центр азербайджанства «Деде Горгуд» и библиотеку, в которой будут собраны материалы по Азербайджану, а сотрудники Академии наук могут преподавать студентам университета в онлайн-формате.
Затем выступил ректор Ыгдырского университета профессор Экрем Гюрель, который поблагодарил руководство НАНА за теплый прием и выдвинул свои предложения, связанные с налаживанием сотрудничества. Он сообщил, что исследования, которые будут вестись совместно с азербайджанскими учеными, могут привести к хорошим результатам. Сказав, что город Ыгдыр считается воротами, открывающимися в тюркский мир, ректор добавил, что в университете будут созданы большие возможности для новых студентов из тюркских стран во главе с Азербайджаном, которые захотят получить высшее образование.
Профессор Экрем Гюрель также поддержал предложение об открытии в университете при поддержке НАНА Центра азербайджанства «Деде Горгуд» и библиотеки с материалами об Азербайджане.
Далее стороны обменялись мнениями по ряду вопросов. Было достигнуто соглашение о сотрудничестве.
На встрече также принимали участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.