Azərbaycan professional musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəyli yalnız milli musiqinin deyil, həm də ümumtürk mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynamış şəxsiyyətdir. Onun “Arşın mal alan” operettası və “Koroğlu” operasının müxtəlif ölkələrin teatrlarında, xüsusilə də qardaş Qırğızıstanda tamaşaya qoyulması mədəni inteqrasiyanın bariz nümunəsidir.
Bu sözləri “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk Dünyasının Mədəni Kodları” beynəlxalq elmi simpoziumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Qırğızıstan MEA Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldacan Akmataliyev çıxışı zamanı səsləndirib.
Akademik Abdıldacan Akmataliyev bildirib ki, “Arşın mal alan” operettası ilk dəfə 1933-cü ildə Cəlal-Abad teatrında tamaşaya qoyulmuş və qısa zamanda Qırğız teatr sənətinin inkişafında mühüm hadisəyə çevrilmişdir. Əsərin milli musiqi üslubu ilə Avropa operetta ənənələrinin sintezi tamaşaçılar arasında böyük maraq doğurmuş, sonrakı onilliklərdə dəfələrlə səhnəyə qaytarılmışdır.
Alim, həmçinin 2009-cu ildə TÜRKSOY layihəsi çərçivəsində Bişkekdə təqdim olunmuş “Koroğlu” operasında klassik Avropa operasının prinsipləri ilə Azərbaycan muğam üslubunun və qəhrəmanlıq eposu ənənələrinin sintezinin qırğız tamaşaçılarında böyük maraq oyatdığını qeyd edib.
“Bu tamaşalar yalnız musiqi və teatr sənəti üçün deyil, həm də Azərbaycan-Qırğız mədəni əlaqələrinin möhkəmlənməsi baxımından əhəmiyyətlidir”, – deyən akademik Abdıldacan Akmataliyev dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin əsərlərinin türk xalqları arasında ortaq mədəni yaddaşın formalaşmasına, gənc nəslin bədii-estetik zövqünün inkişafına, ümumtürk həmrəyliyinin güclənməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.

Основоположник профессионального музыкального искусства Азербайджана Узеир Гаджибейли – это выдающаяся личность, сыгравшая важную роль в развитии не только национальной музыки, но и общетюркской культуры. Постановка его оперетты «Аршин мал алан» и оперы «Кероглы» на сценах различных стран, в том числе братского Кыргызстана – наглядный пример культурной интеграции.
Этими мыслями в своем выступлении на международном научном симпозиуме «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира», посвященном 140-летию со дня рождения Узеира Гаджибейли, поделился директор Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова НАН Кыргызстана академик Абдылдажан Акматалиев.
Академик сообщил, что впервые оперетта «Аршин мал алан» была поставлена в 1933 году на сцене театра Джалал-Абад, и за короткое время превратилась в важное событие в истории развития кыргызского театрального искусства. Синтез национального музыкального стиля с традициями европейской оперетты вызвал большой интерес у зрителей, и в последующие десятилетия произведение неоднократно возвращалось на сцену.
Ученый отметил, что в 2009 году в рамках проекта ТЮРКСОЙ в Бишкеке была поставлена опера «Кероглу», также вызвавшая большой интерес у зрителей синтезом принципов классической европейской оперы со стилем азербайджанского мугама и традициями героического эпоса.
Сказав, что эти постановки имеют большое значение не только для развития музыкального и театрального искусства, но и с точки зрения укрепления культурных связей между Азербайджаном и Кыргызстаном, академик Абдылдажан Акматалиев подчеркнул, что своими произведениями гениальный композитор Узеир Гаджибейли внес весомый вклад в формирование общей культурной памяти тюркских народов, развитие художественно-эстетического вкуса молодого поколения и укрепление общетюркской солидарности.