“Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin sözlüyü ilə bağlı növbəti müzakirələr aparılıb
Sentyabrın 26-da AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldajan Akmataliyevlə görüşüb.
Görüş zamanı AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə layihəsi olan “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Çingiz Aytmatovun şəxsiyyəti, yaradıcılığı hər zaman ölkəmizdə diqqət mərkəzində olub və Azərbaycan dünyada Aytmatovşünaslığın əsas mərkəzlərindən biri kimi qəbul edilir.
Akademik İsa Həbibbəyli qonağa Ədəbiyyat İnstitutunun apardığı bir sıra beynəlxalq layihələr - “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli, “Şəki və Qavrilov lətifələri” və digərləri barədə məlumat verib, bunlar sırasında qırğız xalqının böyük oğlu Çingiz Aytmatovun Azərbaycan-qırğız ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafına verdiyi layiqli töhfələr nəzərə alınaraq hazırlanan “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” nəşrinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli cari il Qırğızıstana səfəri çərçivəsində ensiklopediyanın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin sözlüyü ilə bağlı bir sıra mühüm müzakirələrin aparıldığını, bu gün isə akademik Abdıldajan Akmataliyevin ölkəmizdə olmasından irəli gələrək növbəti müzakirələrin keçiriləcəyini söyləyib. AMEA rəhbəri cilddə yer alacaq oçerklərin sözlüyünün və müəlliflərinin müəyyənləşdirildiyini, işi sürətləndirmək məqsədilə əlavə müəlliflərin də cəlb olunacağını diqqətə çatdırıb. Nəşrin çapının 2026-cı il üçün nəzərdə tutulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın bu addımının Türk dünyasının Akademiyalarına ilham verəcəyini, ensiklopediyanın Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan cildlərinin hazırlanması üçün geniş yol açacağını söyləyib.
Bu günlərdə özünün də iştirakı ilə UNESCO səviyyəsində Çingiz Aytmatova həsr olunmuş tədbirin keçirildiyini bildirən AMEA rəhbəri həmin yığıncaqda qəbul edilmiş qərarla 2028-ci ildə ədibin 100 illik yubileyinin beynəlxalq miqyasda qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bundan irəli gələrək “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin beynəlxalq dillərə tərcüməsi də olduqca vacib məsələlərdəndir.
Akademik İsa Həbibbəyli Çingiz Aytmatovun məktublarının tədqiqata cəlb olunmadığını, Ədəbiyyat İnstitutunda tezliklə “Çingiz Aytmatov və məktubları” layihəsinin icrasına başlanılacağını söyləyib.
Sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli çıxışında qeyd edib ki, ensiklopediyanın cildinin hazırlanması ilə bağlı materiallar toplanılıb, sözlük hazırlanıb, Azərbaycandan olan müəlliflər müəyyən olunub, bir çox qurumlarla əlaqələr qurulub. İnstitutun gənc tədqiqatçılarından Orxan İsayev, Nəzrin Əliyeva, Pərvanə Kərimova və başqaları müəlliflər sırasındadır. Həmçinin Mirzə Fətəli Axundzadə adına Milli Kitabxana, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondundan materialların əldə edildiyini, nəzərdə tutulan yüz on məqalənin əksəriyyətinin ilkin variantının yazıldığını deyib.
Qırğızıstan MEA Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldacan Akmataliyev çıxışında bildirib ki, Azərbaycan Çingiz Aytmatovla bağlı görülən işlərin öncüllərindəndir. O, ədibin 100 illiyinə hazırlıqla bağlı “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanması ilə yanaşı, digər işlərin də görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Yeni nəşrdə Çingiz Aytmatovun əsərlərindəki “Manas”, “Koroğlu” və “Dədə Qorqud” dastanları ilə bağlı nüansların da işlənilməsinin zəruriliyini söyləyib. Bundan əlavə, Azərbaycanda Çingiz Aytmatova həsr olunmuş elmi əsər və monoqrafiyaların da oçerklərinin hazırlanmasını təklif edib.
“Ədəbiyyat qəzetinin baş redaktorunun müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Adil Cəmil Qırğızıstan və qırğız ədəbiyyatı ilə bağlılığının 20 ildən çox olduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində “Manas” eposu və türk dastançılıq ənənəsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə etdiyini, qırğız ədəbiyyatı ilə bağlı bir sıra əsərlər yazdığını söyləyib. 1995-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Manas” dastanının 1000 illik yubileyində iştirak edərkən Bişkekdə Çingiz Aymatovla görüşdüyünü qeyd edib. Ədibin oğlu Əsgər Aytmatovla şəxsi əlaqlərindən danışan natiq onun vasitəsilə ensiklopediyanın cildi üçün materiallar toplayacağını da diqqətə çatdırıb.
Sonda yeni təkliflərin “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildində yer alması ilə bağlı razılıq əldə olunub, hazırlıq işlərinin 2026-cı ilin martında yekunlaşması qərara alınıb.

26-го сентября президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли встретился с директором Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова НАН Кыргызстана академиком Абдылдажаном Акматалиевым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой тома «Чингиз Айтматов и Азербайджан» «Энциклопедии Чингиза Айтматова» – совместного проекта Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова НАН Кыргызстана.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что личность и творчество Чингиза Айтматова всегда находились в центре внимания в нашей стране, Азербайджан считается одним из основных центров айтматововедения в мире.
Академик Иса Габиббейли рассказал гостю о ряде международных проектов, которые реализуются Институтом литературы – «Низами Гянджеви и Шота Руставели», «Анекдоты Шеки и Габрово» и т.д., отметив при этом, что большое значение среди этих проектов имеет подготовка издания «Чингиз Айтматов и Азербайджан», посвященного великому сыну кыргызского народа Чингизу Айтматову и его вкладу в развитие азербайджано-кыргызских литературных и культурных связей.
Руководитель НАНА сообщил, что в текущем году во время его визита в Кыргызстан были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой словника тома «Чингиз Айтматов и Азербайджан», и сегодня, пользуясь тем, что академик Абдылдажан Акматалиев находится в Баку, пройдут очередные дискуссии. Академик Иса Габиббейли отметил, что уже решены вопросы, связанные со словником и авторами очерков издания, для ускорения работы будут привлечены и дополнительные авторы. Сказав, что издание планируется выпустить в 2026 году, академик добавил, что этот шаг НАНА вдохновит академии наук других стран тюркского мира на создание томов энциклопедии в Турции, Казахстане и Узбекистане.
Руководитель НАНА сообщил, что на прошлой неделе принимал участие на мероприятии в штаб-квартире ЮНЕСКО, посвященном Чингизу Айтматову; на том собрании было принято решение о праздновании в 2028 году 100-летнего юбилея писателя в международном масштабе, и в связи с этим одной из важных задач является перевод тома «Чингиз Айтматов и Азербайджан» на международные языки.
Академик Иса Габиббейли также отметил, что к исследованию не привлечены письма Чингиза Айтматова, скоро в Институте литературы начнется реализация проекта «Чингиз Айтматов и его письма».
Затем выступил заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли, который сообщил, что собраны материалы, связанные с подготовкой тома энциклопедии, подготовлен словник, отобраны авторы со стороны Азербайджана, налажены связи со многими организациями. Среди авторов есть и молодые ученые института Орхан Исаев, Назрин Алиева, Парвана Керимова и другие. Также получены материалы из Национальной библиотеки имени Мирзы Фатали Ахундзаде, Фонда тюркской культуры и наследия, написаны первоначальные варианты большинства из предусмотренных ста десяти статей.
В своем выступлении директор Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова НАН Кыргызстана академик Абдылдажан Акматалиев подчеркнул, что Азербайджан занимает ведущее место среди стран, в которых реализуются мероприятия, связанные с Чингизом Айтматовым. Академик отметил, что, наряду с подготовкой тома «Чингиз Айтматов и Азербайджан», в рамках празднования 100-летия классика реализуются и другие мероприятия. В новом издании, продолжил директор института, необходимо проработать нюансы, связанные с эпосами «Манас», «Кероглу» и «Деде Горгуд» в произведениях Чингиза Айтматова. Помимо этого, академик предложил подготовить очерки о выпущенных в Азербайджане научных трудах и монографиях, которые посвящены Чингизу Айтматову.
Далее выступил заместитель главного редактора «Ədəbiyyat qəzeti» («Литературная газета») доктор философии по филологии, доцент Адиль Джамиль, который сообщил, что более 20-ти лет связан с Кыргызстаном и кыргызской литературой, под руководством академика Исы Габиббейли защитил в Нахчыванском государственном университете диссертацию на тему «Эпос «Манас» и тюркская эпическая традиция», написал ряд трудов, связанных с кыргызской литературой. Он отметил, что в 1995 году в составе делегации во главе с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым принимал участие на мероприятиях по случаю 1000-летнего юбилея эпоса «Манас» в Бишкеке, где встретился с Чингизом Айтматовым. Говоря о личных связях с сыном писателя Аскаром Айтматовым, Адиль Джамиль подчеркнул, что с его помощью соберет необходимые материалы для тома энциклопедии.
В заключение было достигнуто соглашение о включении новых предложений в том «Чингиз Айтматов и Азербайджан», и было решено завершить подготовительные работы к марту 2026 года.