Martın 18-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşlarının əl işlərindən ibarət Novruz sərgisi açılıb.
Sərginin açılış mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə və akademiyada Novruz bayramına həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib. Bildirilib ki, artıq üçüncü ildir AMEA-da əməkdaşların əl işlərindən ibarət müxtəlif mövzularda sərgilər təşkil edilir və bunun hər il keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bugünkü sərgidə isə Memarlıq və İncəsənət İnstitutu əməkdaşlarının xalqımızın qədim bayramlarından olan Novruzu, onun atributlarını əks etdirən rəsm əsərləri nümayiş olunur.
Digər çıxış edənlər də Novruz bayramının qədim adət-ənənələrindən söz açıb, sərginin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

Открылась выставка «Новруз» сотрудников НАНА
18 марта в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА открылась выставка «Новруз», состоящая из ручных работ сотрудников Института архитектуры и искусства.
На церемонии открытия выставки вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сказал, что в нашей стране и академии проводится цикл мероприятий, посвященных празднику Новруз. Было отмечено, что уже третий год в НАНА организуются выставки из охватывающих различные темы ручных работ сотрудников. Планируется ежегодно проводить подобные мероприятия. На сегодняшней выставке демонстрируются картины сотрудников Института архитектуры и искусства, отражающие атрибуты Новруз Байрамы, который является одним из древних праздников нашего народа.
Другие выступившие также отметили значение выставки, рассказали о древних традициях праздника Новруз.