Akademik İsa Həbibbəyli: “Dövlət başçısının çağırışından irəli gələrək AMEA-da Azərbaycan tarixi və Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə dair multidissiplinar tədqiqatlara başlanılıb”
08.11.2025 10:20
Xəbər verdiyimiz kimi, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və İctimai Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda yığıncaq keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq ötən gün AMEA-nın Rəyasət Heyətində Prezident İlham Əliyevin Akademiyanın 80 illik yubiley tədbirindəki nitqində Azərbaycan dili ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblərin müzakirə olunduğunu, bu gün isə dövlət başçısının Azərbaycan tarixi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrin müzakirə edildiyini söyləyib.
Dövlətimizin başçısının nitqində “Bizim zəngin tariximiz əfsuslar olsun ki, Ermənistan tərəfindən, erməni diasporu tərəfindən uzun illər ərzində təhrif edilmişdir və bu istiqamətdə bizə qarşı aparılan təbliğat bu gün də dayanmır. Ona görə bunun qabağına biz öz həqiqətlərimizi qoymalıyıq”, - bildirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılaraq cəmiyyətdə, gənclər arasında təbliğinin qarşımıza vəzifə kimi qoyulduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, dövlət başçısının çağırışı yalnız bir dövrü deyil, bütün Azərbaycan tarixinə yenidən qayıtmağımıza və dərindən tədqiq etməyimizə əsas və stimul verir.
Hazırda AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunda 15 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin müstəqilliyin çağırışları işığında müəyyən edilmiş “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” əsasında professor Kərim Şükürovun rəhbərliyi ilə yenidən yazıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli artıq çoxcildliyin 1-ci nəşrinin bitmək üzrə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası AMEA-nın Rəyasət Heyətində ötən il tarixçi alimlərlə birgə müzakirə olunaraq müəyyənləşdirilib.
Tarix və Etnologiya İnstitutunda müasir dövrün reallıqlarından irəli gələrək “Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı” şöbəsinin yaradıldığını vurğulayan AMEA rəhbəri dövlətimizin tapşırığına uyğun olaraq, ermənilərin tariximizi saxtalaşdırma siyasətinə qarşı ikicildlik nəşrin hazırlandığını, 2026-cı ildə bu nəşrin dördcildliyə qədər artırılaraq çapının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Ermənistan ərazisindəki Azərbaycan mənşəli toponimlərin saxtalaşdırılması ilə bağlı tapşırığına diqqət çəkən akademik İsa Həbibbəyli Göyçə gölü adının hələ “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında əksini tapdığını, lakin XX əsrdə ermənilər tərəfindən saxtalaşdırıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün həm də sovet ideologiyası əsasında yazılmış tariximizi müstəqilliyin çağırışları işığında yenidən yazırıq.
Dövlət başçısının tapşırıqlarından irəli gələrək Qərbi Azərbaycanla bağlı Akademiyada ciddi tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Qərbi Azərbaycan tarixi, Qərbi Azərbaycan folkloru, Qərbi Azərbaycan və Qarabağ əlyazmalarının tədqiqi şöbələrinin yaradıldığını, bir sıra sanballı tədqiqat əsərlərinin ortaya qoyulduğunu, hazırda Tarix və Etnologiya İnstitutu tərəfindən Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının hazırlandığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan tarixçilərinin qarşısında şərəfli bir vəzifənin dayandığını söyləyərək cəmiyyətdə, gənc nəsil, eləcə də dünyada yaşayan soydaşlarımız arasında Azərbaycanın tarixi həqiqətləri ilə bağlı media, sosial şəbəkələr, konfranslar vasitəsilə maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan tarixi ilə bağlı tədqiqatlar və maarifləndirmə işləri aparılarkən bu gün dövlətimiz üçün aktual məsələlərdən olan süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalardan da istifadə etməliyik.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının çağırışından irəli gələrək AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində olan institutların alimləri ilə birgə geniş müzakirələrin aparılacağını, Azərbaycan tarixi və Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə dair müstəqilliyin açdığı yeni ideyalar əsasında multidissiplinar tədqiqatlara başlanıldığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinə, elminə diqqət və qayğısına, AMEA-nın 80 illik yubileyində iştirakına və dərin məzmunlu nitqinə, həmçinin bir qrup elm xadimlərini təltif etməsinə görə Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti, özünün və AMEA-nın kollektivi adından Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib, alimlərimizin bundan sonra da dövlət başçısının ətrafında sıx birləşərək, ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verəcəyini söyləyib.

Как мы отмечали, при организации Президиума и Отделения общественных наук НАНА состоялось собрание на тему «Требования в связи с историей Азербайджана, выдвинутые Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Академии наук, и задачи НАНА».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что вчера в Президиуме НАНА были обсуждены требования в связи с азербайджанским языком, выдвинутые Президентом Ильхамом Алиевым в его речи на собрании в честь 80-летнего юбилея Академии наук, а сегодня будут обсуждены задачи, поставленные главой государства в связи с историей Азербайджана.
В своей речи, продолжил академик Иса Габиббейли, глава нашего государства отметил: «К сожалению, наша богатая история долгие годы искажается со стороны Армении, армянской диаспоры, пропаганда против нас продолжается и сегодня. Поэтому мы должны противопоставить этим фальсификациям правдивую историю». Академик подчеркнул, что перед нами стоит задача провести глубокие исследования, связанные с историей государственности Азербайджана, и популяризировать их результаты в обществе, среди молодежи, призыв Президента страны дает основания и стимул глубоко изучить заново не один период, а всю историю Азербайджана.
Сказав, что в настоящее время в Институте истории и этнологии НАНА под руководством профессора Керима Шукюрова продолжается работа над «Историей Азербайджана» в 15-ти томах, которая будет написана, опираясь на «Концепцию периодизации и этапы развития истории Азербайджана», разработанные в свете вызовов независимости, руководитель НАНА добавил, что уже близится к завершению работа над первым изданием многотомника. Академик сообщил, что концепция периодизации истории Азербайджана была принята после обсуждения в прошлом году в Президиуме НАНА при участии ученых-историков.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, исходя из реалий современного периода, в Институте истории и этнологии НАНА был создан Отдел истории Карабахской войны и движения «Великое возвращение», по поручению государства в противовес фальсификаторской политике армянской стороны идёт работа над двухтомным изданием, которое в 2026 году планируется расширить до четырехтомника и издать.
Говоря о поручении Президента Ильхама Алиева в связи с фальсификацией топонимов азербайджанского происхождения на территории Армении, академик Иса Габиббейли сообщил, что название озера Гейча встречается ещё в эпосе «Китаби-Деде Горгуд», а в XX веке оно подверглось фальсификации по стороны армян. Академик добавил, что сегодня в свете вызовов независимости мы заново пишем нашу историю, написанную ранее на основе советской идеологии.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с поручениями главы государства в Академии наук ведутся серьезные исследования в связи с Западным Азербайджаном, созданы отделы истории Западного Азербайджана, фольклора Западного Азербайджана, исследования рукописей Западного Азербайджана и Карабаха, уже выпущены в свет ценные исследовательские труды, в настоящее время в Институте истории и этнологии продолжается работа над «Энциклопедией Западного Азербайджана».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня перед историками Азербайджана стоит важная задача, посредством СМИ, социальных сетей и конференций необходимо осуществлять просветительскую работу, нацеленную на распространение правдивой истории в обществе, среди молодежи и наших соотечественников, проживающих в различных странах мира.
При проведении связанных с историей Азербайджана исследований и просветительских работ, продолжил академик, мы должны также использовать возможности искусственного интеллекта и цифровых технологий, это является одной из актуальных для нашего государства задач.
Руководитель НАНА отметил, что, следуя призывам главы государства, будут организованы обширные дискуссии при участии ученых институтов, входящих в состав Отделения общественных наук НАНА, уже дан старт мультидисциплинарным исследованиям в сфере истории Азербайджана и истории государственности Азербайджана, опираясь на идеи периода независимости.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил от имени научной общественности страны, коллектива НАНА и лично от своего имени глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за внимание и заботу об отечественных ученых и науке, участие и глубокосодержательную речь на юбилейном собрании НАНА, а также за награждение группы деятелей науки и подчеркнул, что ученые и впредь будут вносить вклад в развитие нашей страны, тесно сплотившись вокруг главы государства.