Professor Kərim Şükürov: “Dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək və müasir texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan tarixi, eləcə də Azərbaycanın dövlətçilik tarixi yenidən dərindən araşdırılacaq”
08.11.2025 10:45
Dünyada Azərbaycan tarixi qədər mürəkkəb inkişaf yolu keçmiş ikinci bir ölkə yoxdur. Azərbaycan ərazisində mövcud olmuş 20 xanlığı tədqiq etmək üçün 40-a yaxın dövlət tarixini öyrənmək lazımdır. Qədim dövrümüz də fundamental tədqiqata cəlb edilməlidir və bunun üçün mixi yazılarını bilən gənc kadrlara ehtiyac vardır. Tarix və Etnologiya İnstitutunun 2026-2030-cu illərdə fəaliyyətinə dair yeni planda prioritet istiqamətlər başlıca vəzifə olaraq müəyyənləşdirilib. Tarix və Etnologiya İnstitutu Azərbaycan tarixinin tədqiqi istiqamətində əlindən gələni edir. Cənab Prezidentin qarşımıza qoyduğu vəzifələrin, çağırışların icrası istiqamətində var gücümüzlə çalışacağıq.
Bu sözləri AMEA-nın Rəyasət Heyətində “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda keçirilən yığıncaqda AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov deyib.
“Tariximizin öyrənilməsi: hazırkı vəziyyət, müasir çağırışlar və vəzifələr” mövzusunda məruzəsində professor Kərim Şükürov dövlət başçısının bundan öncə 2005, 2011 və 2015-ci illərdə Azərbaycan alimləri qarşısında çıxış edərək onların gələcək fəaliyyət istiqamətlərinə dair tapşırıqlar verdiyini, AMEA-nın 80 illik yubileyindəki nitqinin isə ictimai-siyasi, elmi həyatımızın əsas hadisəsinə çevrildiyini, tarix elmi qarşısında ciddi vəzifələr qoyduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının tapşırığından irəli gələrək və müasir texnologiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan tarixi, eləcə də Azərbaycanın dövlətçilik tarixi yenidən dərindən araşdırılacaq, nəticələr dünya miqyasına çıxarılacaq.
Cənab Prezidentin kartoqrafiya məsələlərinə xüsusi diqqət yetirdiyini deyən alim bu gün dünyada kartoqrafiya müharibəsinin getdiyini, hazırda Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan Tarixi Atlası”nın hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, atlasda 50-yə yaxın xəritəyə yer verilib və tədqiqat işi ETSN-in Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi ilə birgə aparılıb, ilk dəfə xəritələrin coğrafi koordinatları əksini tapıb.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən birinin də Qərbi Azərbaycanla bağlı olduğunu deyən professor Kərim Şükürov akademik İsa Həbibbəylinin təklifi əsasında Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qərbi Azərbaycan şöbəsinin yaradıldığını və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun həmin şöbənin müdiri təyin edildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, qısa müddət ərzində şöbədə bir sıra tədqiqatlar aparılıb və həmçinin cəmiyyətdə, beynəlxalq elmi müstəvidə bu istiqamətdə Azərbaycanın həqiqətlərindən çıxış edərək təbliğat işləri həyata keçirilir.
Həmçinin xalqımızın tarixi torpaqlarından deportasiyası ilə bağlı sənədlər toplusunun çapa hazırlandığını diqqətə çatdıran professor Kərim Şükürov bununla bağlı Rusiya və Gürcüstan arxivlərindən müvafiq sənədlərin əldə edilməsi üçün yazışmaların davam etdirildiyini bildirib. Bundan əlavə, ikicildlik “Zəngərur tarixi” kitabının hazırlandığını və tezliklə birinci cildinin çap ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda yeni müəyyən edilmiş “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” əsasında 15 cildlik “Azərbaycan tarixi”nin çapa hazırlandığını söyləyib.
Professor, həmçinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, Atropatena və Qafqaz Albaniyası istiqamətində, eləcə də Şərqşünaslıq İnstitutu ilə birgə Cənubi Azərbaycana dair aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib.

Профессор Керим Шукюров: «Следуя поручению главы государства, при использовании современных технологий будет вновь глубоко исследована история Азербайджана, а также история государственности Азербайджана»
08.11.2025 10:45
Нет второй такой страны в мире, история которой прошла бы столь трудный путь развития. Для изучения истории существующих на территории Азербайджана 20-ти ханств нужно изучить историю около 40-а государств. К фундаментальному исследованию необходимо привлечь и древний период нашей истории, для этого нужны молодые кадры, умеющие читать михейские надписи. В новом плане деятельности Института истории и этнологии на 2026-2030 годы указаны приоритетные сферы и задачи. Институт истории и этнологии делает все возможное для глубокого изучения истории Азербайджана. Мы приложим все усилия для выполнения поставленных господином Президентом задач и озвученных им призывов.
Эти слова директор Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров произнес на собрании на тему «Требования в связи с историей Азербайджана, выдвинутые Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Академии наук, и задачи НАНА», которое состоялось в Президиуме НАНА.
В своем докладе на тему «Изучение нашей истории: нынешнее положение, современные вызовы и задачи» профессор Керим Шукюров отметил, что глава государства выступал перед отечественными учеными в 2005, 2011 и 2015 гг., в ходе этих выступлений были даны поручения в связи со сферами дальнейшей деятельности, а речь на собрании в честь 80-летия НАНА стала главным событием в общественно-политической и научной жизни, она ставит перед исторической наукой серьезные задачи. Ученый подчеркнул, что, следуя поручению главы государства, при использовании современных технологий будет вновь глубоко исследована история Азербайджана, а также история государственности Азербайджана, результаты исследований будут выведены в мировое научное пространство.
Сказав, что господин Президент уделяет особое внимание вопросам картографии,  профессор Керим Шукюров добавил, что сегодня в мире идет картографическая война, в Институте истории и этнологии подготовлен «Атлас истории Азербайджана», в котором представлены около 50-ти карт; исследовательская работа выполнена совместно с Агентством геодезии и картографии при МЭПР, впервые приведены географические координаты карт.
Директор института сообщил, что одна из задач, про которые Президент Ильхам Алиев говорит в последние годы, связана с Западным Азербайджаном, по предложению академика Исы Габиббейли в Институте истории и этнологии создан Отдел истории Западного Азербайджана, заведующим которого назначен доктор философии по истории Джаби Бахрамов. Ученый подчеркнул, что за короткий срок в отделе проведены важные исследования, также ведутся агитационные работы в данном направлении на международном уровне.
Помимо этого, продолжил профессор Керим Шукюров, готовится к печати сборник документов, связанных с депортацией нашего народа с исторических земель, продолжается переписка для получения соответствующих документов, хранящихся в архивах России и Грузии. Также готовится к печати двухтомник «История Зангезура», в ближайшее время будет издан первый том этой книги.
В то же время, готовится к печати «История Азербайджана» в 15-ти томах, написанная в соответствии с новой «Концепцией периодизации и этапами развития истории Азербайджана».
В своем выступлении профессор Керим Шукюров рассказал и об изысканиях, которые ведутся в сфере истории государственности Азербайджана, Атропатены и Кавказской Албании, а также совместных с Институтом востоковедения исследованиях по Южному Азербайджану.