Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası yaradılır
İclasda bu elm müəssisəsinin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlasının hazırlanması barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev 2016-ci il martın 2-də “Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın nəşri haqqında Sərəncam imzalayıb. Sənəddə redaksiya heyətinin tərkibi və proqram layihəsi təsdiqlənib. Akademik Ramiz Məmmədov atlasın məsul katibi təyin olunub. Əsas icraçılar AMEA-nın Coğrafiya və Geologiya və Geofizika institutlarıdır.
Bildirilib ki, Azərbaycanda atlasın yaradılması istiqamətində işlər iki il əvvəl başlanıb və Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamından sonra sürətlənib.
Alim ölkəmizin inkişaf edən dağıdıcı proseslərin baş verdiyi fəal dağlıq qurşaqda yerləşdiyini, bu amillərin qarşılıqlı təsirinin ildən-ilə fəallaşması nəticəsində sel, daşqın, zəlzələ, sürüşmə, quraqlıq, yanğın və digər bu kimi təbii-dağıdıcı hadisə və proseslərin ekoloji mühitə təsirinin artdığını diqqətə çatdırıb.
Bu baxımdan atlasın yaranmasının zəruriliyini xüsusi qeyd edən akademik onun redaksiya heyəti, icraçıları, məqsəd və vəzifələri, xəritələrin siyahısı, tədqiqatın metod və vasitələri, gözlənilən nəticələr və s. barədə danışıb.
R.Məmmədov qeyd edib ki, proqram layihəsi hazırlanarkən bir sıra qabaqcıl ölkələrin müvafiq atlasları nəzərdən keçirilib, müsbət halları hazırkı layihənin tərtibində tətbiq edilib. Xarici mütəxəssislərin qabaqcıl təcrübəsindən istifadə etmək məqsədilə onların treninqlər keçirməsi üçün ölkəmizə dəvət olunmaları nəzərdə tutulur. Atlasın hazırlanması üçün 200-dən artıq xəritənin tərtibinə ehtiyac olduğu bildirilib.

В Институте географии имени академика Г.Алиева НАНА состоялось заседание Ученого совета. На заседании директор этого научного учреждения, академик Рамиз Мамедов сообщил о подготовке атласа по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики.
Было отмечено, что Президент Ильхам Алиев 2 марта 2016 года подписал Распоряжение об издании «Атласа по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики». В документе был учрежден состав редакционной коллегии и проект программы. Академик Рамиз Мамедов назначен ответственным секретарем атласа. Основные исполнители - Институт географии и Институт геологии и геофизики НАНА.
Было отмечено, что в Азербайджане работа по созданию атласа началась еще два года назад и ускорилась после соответствующего распоряжения Президента Ильхама Алиева. Ученый, отметив, что Азербайджан расположен в поясе, где происходят постоянные разрушительные процессы, сообщил, что в результате активизации взаимодействия этих факторов с каждым годом повышается воздействие на экологическую среду таких разрушительных событий и процессов, как землетрясения, оползни, сели, наводнения, засухи и др.
Особо отметив необходимость создания атласа с данной точки зрения, академик рассказал о редакционной коллегии, исполнителях, цели и задачах, списке карт, средствах и методах исследования, ожидаемых результатах и др.
Р.Мамедов отметил, что при подготовке программного проекта были рассмотрены соответствующие атласы ряда передовых стран, положительные факты которых были применены в составлении текущего проекта. Планируется приглашение зарубежных специалистов в страну для проведения тренингов с целью использования их передового опыта. Было отмечено, что для подготовки атласа необходимо составить свыше 200 карт. Было проведено распределение по областям предусмотренных для составления карт.