İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ 2025-ci il üçün AMEA-da fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul edilmiş doktorantların dissertasiya mövzusu və elmi rəhbərlərinin təsdiq olunması haqqında olub.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 2025-ci il üçün AMEA-da fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul edilmiş doktorantların dissertasiya mövzusu və elmi rəhbərləri təsdiqlənib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində elan olunmuş “Humanitar və ictimai elmlər sahəsində süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalardan istifadə imkanları” mövzusunda gənc tədqiqatçıların müsabiqəsinin nəticələri elan edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, qərarın qəbul edilməsində əsas məqsəd gənc alimlərin yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması, süni intellekt və rəqəmsal texnologiyaların humanitar və ictimai elmlərə tətbiqinin təşviqi, eləcə də elmi fəaliyyətin müasir çağırışlara uyğun inkişafının təmin edilməsidir.
Sonra Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri nəticələri təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, Rəyasət Heyətinin Qərarına əsasən müsabiqənin təşkili məqsədilə komissiya yaradılıb, müsabiqənin keçirilməsi barədə AMEA-nın rəsmi internet səhifəsində müvafiq elan yerləşdirilib. Daxil olmuş məqalələr komissiya tərəfindən müəyyən edilmiş meyarlar əsasında qiymətləndirilib və müsabiqənin nəticələri yekunlaşdırılıb.
Müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşı Ləman Rüstəmli I yerin sahibi olub. AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı Orxan İsayev və AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşı Röya Mirzəbəyova II yer, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əyani doktorantı Cahandar Cabarov, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin əməkdaşı İlahə Əsədzadə və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşı Rüzgar Camal III yeri tutublar. Həmçinin 13 nəfər həvəsləndirici mükafata layiq görülüb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə müsabiqə qalibləri pul mükafatı və diplomla təltif ediliblər.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Sosiologiya şöbəsinin bazasında daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Rəqəmsal sosiologiya və sosioloji tədqiqatlar şöbəsinin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.
Həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovun 75 illik yubileyi haqqında qərar qəbul edilib. Rəyasət Heyətinin iclasında, o cümlədən gündəlikdə nəzərdə tutulan bir sıra digər məsələlərə də baxılıb.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, professor İlham Məmmədzadə, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с повесткой дня.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении тем диссертаций и научных руководителей лиц, поступивших в докторантуру НАНА по подготовке докторов философии в 2025 году. После дискуссий было принято постановление Президиума об утверждении тем диссертаций и научных руководителей докторантов.
Далее на заседании были обнародованы итоги конкурса статей молодых исследователей на тему «Возможности применения искусственного интеллекта и цифровых технологий в сфере гуманитарных и общественных наук», который проводился в рамках юбилейных мероприятий НАНА. Академик Иса Габиббейли сообщил, что основной целью конкурса является выявление творческого потенциала молодых ученых, агитация применения искусственного интеллекта и цифровых технологий в гуманитарных и общественных науках, а также обеспечение развития научной деятельности в соответствии с современными вызовами.
Затем заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери ознакомил всех с итогами конкурса. Он отметил, что, согласно постановлению Президиума НАНА, была создана соответствующая комиссия, объявление о проведении конкурса было размещено на официальном сайте Академии наук. Комиссия оценила поступившие статьи по установленным критериям, после чего были выявлены победители.
По итогам конкурса, первое место заняла сотрудник Института архитектуры и искусства НАНА Ляман Рустамли. Обладателями второго места стали сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Орхан Исаев и сотрудник Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА Роя Мирзабекова, а третьего места – докторант Института философии и социологии НАНА Джахандар Джабаров, сотрудник Гянджинского отделения НАНА Илаха Асадзаде и сотрудник Нахчыванского отделения НАНА Рузгар Джамал; 13 человек получили поощрительные призы.
По постановлению Президиума победители конкурса были награждены денежными премиями и дипломами.
Далее на мероприятии было принято постановление о создании на базе Отдела социологии Института философии и социологии НАНА за счет внутренних ресурсов и имеющихся штатных единиц Отдела цифровой социологии и социологических исследований.
Помимо этого, было принято постановление о 75-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Эльшада Гурбанова, а также был рассмотрен ряд текущих вопросов.
Своими мыслями и предложениями по указанным вопросам поделились академик Расим Алигулиев, профессор Ильхам Мамедзаде, доктор филологических наук Хикмет Гулиев, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие.