Yanvarın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB), AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin və AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) 2025-ci il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA-nın elmi bölmələrinin, regional bölmələrinin və elmi mərkəzlərinin 2025-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabatların müzakirə olunduğu Rəyasət Heyətinin iclasları elmi fəaliyyətin nəticələrinin sistemli şəkildə təqdim edilməsi və onların obyektiv dəyərləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Bölmələrin daxili hesabatlarından fərqli olaraq, Rəyasət Heyətinin iclaslarında təqdim olunan hesabatlar əvvəlcədən müzakirə olunaraq daha da təkmilləşdirilir. Bu mərhələdə faktların və rəqəmlərin daha geniş şəkildə təqdim olunması xüsusi önəm daşıyır. O, bölmələrdə müzakirə olunan hesabatların Rəyasət Heyətinin iclaslarına təqdim edilən hesabatlarla eyni məzmunu daşımamasının vacibliyini qeyd edib, Rəyasət Heyətinin iclaslarının yekun mərhələ olduğunu və burada yalnız əsas, mühüm elmi nəticələrin təqdim edilməli olduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli müasir rəqəmsal inkişaf mərhələsində hesabatların elmmetrik göstəricilər əsasında, arqumentləşdirilmiş və sistemli şəkildə təqdim olunmasını zəruri hesab edib. Vurğulayıb ki, təqdimat zamanı geniş və uzun izahlardan daha çox, əsas ideyaların, konkret nəticələrin və ölçülə bilən göstəricilərin təqdim olunmasına üstünlük verilməlidir.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevi 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və alimə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanını təqdim edib.
O, akademik İsmayıl Hacıyevin həm elmi yaradıcılığı, həm də şəxsi keyfiyyətləri ilə seçilən, Azərbaycan elmində milli dövlətçilik tarixini araşdıran, bu sahədə çoxsaylı və sanballı elmi əsərlər ərsəyə gətirmiş görkəmli tarixşünas alimlərimizdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, akademik İsmayıl Hacıyevin tədqiqatlarında Azərbaycan dövlətçiliyinin əsas simaları və mühüm problemləri geniş şəkildə tədqiq olunub, bununla da Azərbaycan dövlətçilik tarixinin elmi salnaməsi yaradılıb.
Akademiya prezidenti bildirib ki, alimlərin bir qismi əsərlərində daha çox faktlara, sənədlərə, digər qismi isə nəzəri yanaşmalara və mülahizələrə əsaslanır. Akademik İsmayıl Hacıyevin yaradıcılığında isə bu iki istiqamətin vəhdəti özünü göstərir. Akademik İsmayıl Hacıyevin əsərləri fakt və sənədlərə əsaslanmaqla yanaşı, onların elmi-nəzəri şərhini və dərin təhlilini təqdim edir.
Sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı Bölmənin hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, sürətli sosial-iqtisadi inkişaf yolunda olan Azərbaycanda 2025-ci il humanitar elm sahələri üçün olduqca mühüm nailiyyətlətlə yadda qalıb. Azərbaycan Republikası Prezidentinin xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunması, dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin müasir dövrün tələbləri baxımından daha da araşdırılması və təbliği istiqamətindəki müvafiq Fərman və Sərəncamları, eləcə də Dövlət Proqramları 2025-ci ildə humanitar elm sahələrində aparılan əsas konseptual fəaliyyət proqramı kimi qəbul edilib.
Prezident İlham Əliyevin “2025-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması haqqında”, “AMEA-nın 80 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında”, “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında”, “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” , “Fikrət Qocanın 90 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Yusif Səmədoğlunun 90 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamlarına əsasən Bölmədə həyata keçirilmiş tədbirləri diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, dövlət başçısı AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirindəki parlaq nitqində, eləcə də yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində humanitar elmlər sahəsində çalışan alimlərin üzərinə ciddi vəzifələr qoyub. Bu məqsədlə AMEA-nın Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Akademiyanın 80 illik yubiley tədbirindəki nitqində Azərbaycan dili ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu tələblər və AMEA-nın vəzifələri” mövzusunda yığıncaqda alimlərin məruzələri, rəy və təklifləri dinlənilib. Bundan başqa, Milli Məclisdə “Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi İnkişaf Strategiyası: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusundakı tədbirdə, eləcə də Azərbaycan Yazıçılar Birliyində təşkil olunan “Dilimiz – kimliyimiz” mövzusunda müşavirədə AMEA-nın bir sıra alimi iştirak edərək Akademiyanın dövlət dili siyasətinə elmin dəstəyi, normativ bazanın elmi əsaslarla hazırlanması və dövrün çağırışlarına uyğun yenilənməsi, Azərbaycan toponimlərinin qorunması ilə bağlı fikirlərini bildiriblər. Bölmənin alimləri mütəmadi olaraq dilimizin qorunması ilə bağlı Televiziya kanallarına müsahibələr verib, dövri mətbuatda məqalələr dərc etdiriblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, hesabat ilində HEB-in 5 iclası və 2 Ümumi yığıncağı keçirilib, iclaslarda 139 məsələyə baxılıb. 2025-ci ildə Bölmə müəssisələrində 6 elmi istiqamət üzrə, 34 problemi əhatə edən 72 mövzu, 483 elmi tədqiqat işi yerinə yetirilib. 72 mövzunun 35-i, 483 işin 319-u tamamlanıb. HEB-in 5 elmi tədqiqat müəssisəsi tərəfindən 15 mühüm elmi nəticə əldə edilib. Eləcə də AMEA-nın tabeliyində olmayan humanitar yönümlü müəssisələr 2025-ci ildəki mühüm nəticələri təqdim ediblər. Elm və Təhsil Nazirliyinin 16, Mədəniyyət Nazirliyinin 7 mühüm nəticəsi hesabata daxil edilib. Bundan başqa, Qarabağ Universitetinin də mühüm nəticəsi Bölməyə təqdim olunub.
Bildirilib ki, 2025-ci ildə elmi-tədqiqat müəssisələrində 180 kitab (2-si xaricdə), 95 monoqrafiya (15-i xaricdə), 2155 məqalə və tezis (366-sı xaricdə) çap olunub. İmpakt faktorlu jurnallarda əməkdaşların 10 məqaləsi işıq üzü görüb. HEB-in alimlərinin elmi əsərlərinə olan istinadların ümumi sayı 1062-dir. Həmçinin elmi jurnallarda dərc olunan 958 məqaləyə DOI (Rəqəmsal Obyekt İdentifikatoru) identifikatoru verilib. Eyni zamanda, Bölmə əməkdaşları tərəfindən hesabat ilində 12 dərslik və 1 dərs vəsaiti nəşr edilib.
Hesabat ilində elmi-tədqiqat müəssisələri ilə beynəlxalq qurumlar arasında 9 sənədin imzalanıb ki, onun da 7-si türkdilli dövlərlərin akademik qurumları ilə bağlanıb.
Həmçinin Bölmənin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, təltiflər və s. barədə məlumatları təqdim edilib.
Daha sonra AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş hesabat dinlənilib. Hesabatı Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev təqdim edərək bildirib ki, ötən il ərzində Bölmənin elmi müəssisələri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin, AMEA Rəyasət Heyətinin, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının aidiyyəti dövlət qurumlarının tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərib, elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və icrası təmin olunub.
Akademik İsmayıl Hacıyev qeyd edib ki, 2025-ci ildə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində 3 elmi istiqamət üzrə, 3 problem çərçivəsində 17 elmi iş üzrə 36 mərhələdə tədqiqatlar aparılıb və bu tədqiqatlar nəticəsində 6 mühüm elmi nəticə əldə olunub.
Hesabatda arxeologiya, tarix, dilçilik, folklorşünaslıq və mədəniyyətşünaslıq sahələrində aparılan araşdırmaların əsas nəticələri ümumiləşdirilərək təqdim edilib, əldə olunan nəticələrin elmi əhəmiyyəti və praktik dəyəri diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, hesabat dövründə Bölmənin elmi müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən 9 monoqrafiya, 13 kitab, 288 elmi məqalə və konfrans materialları nəşr olunub, bu nəşrlərin bir qismi xarici ölkələrdə dərc edilib.
Eyni zamanda, bölmədə elmi kadr hazırlığı sahəsində də mühüm nəticələr əldə olunub, Dissertasiya Şurasında müdafiələr keçirilib, elmi dərəcələrin verilməsi prosesi uğurla davam etdirilib. İl ərzində respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların təşkili, eləcə də beynəlxalq elmi tədbirlərdə iştirak bölmənin elmi fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən biri olub.
Akademik İsmayıl Hacıyev, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətə cəlb olunması, elmi tədbirlərin təşkili və elmin cəmiyyətə təqdim olunması istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətləri də diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Mərkəzi Elmi Kitabxananın 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı MEK-in direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov təqdim edib.
Məruzəçi bildirib ki, kitabxananın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini fondların zənginləşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması, oxuculara informasiya xidmətlərinin göstərilməsi, elmi tədqiqatların informasiya ilə təmin olunması, eləcə də kitabxana-informasiya sistemində müasir texnologiyaların və süni intellektin tətbiqi təşkil edir. O, həmçinin beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, elmi və mədəni tədbirlərin təşkili, elmi nəşrlərin hazırlanması və maarifləndirici layihələrin həyata keçirilməsinin də əsas fəaliyyət istiqamətləri sırasında olduğunu qeyd edib.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarının icrası çərçivəsində 2025-ci ildə “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə əlaqədar Mərkəzi Elmi Kitabxana tərəfindən bir sıra məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib, mövzuya dair biblioqrafik göstərici nəşr olunub, virtual və ənənəvi sərgilər, eləcə də lektoriyalar təşkil edilib. Eyni zamanda, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncama uyğun olaraq AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə MEK-də silsilə tədbirlər keçirilib, “AMEA 80: Elmi irs və inkişaf” adlı sərgilər təşkil olunub, ensiklopedik materiallar elmi baxımdan yenidən işlənib.
Hesabatda qeyd olunub ki, ötən il Mərkəzi Elmi Kitabxananın fəaliyyətinin 100 illiyi tamam olub və bu yubiley münasibətilə “MEK 100: Tarix və müasirlik” mövzusunda virtual və ənənəvi sərgilər təşkil edilib, “Rəqəmsal dövrdə kitabxana-informasiya fəaliyyətində innovasiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib, yubileyə həsr olunmuş nəşrlər çap olunub və sənədli film hazırlanıb.
Bununla yanaşı, Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi əsasında elektron kitabxana və onlayn xidmətlər genişləndirilib, on minlərlə tam mətnli nəşr elektron bazaya daxil edilib, inklüziv oxucular üçün xüsusi resurslar istifadəyə verilib, həmçinin MEK-də süni intellekt əsaslı səsli axtarış sistemi tətbiq olunub.
İclasda təqdim olunan hesabatlar ətrafında Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qəzənfər Paşayev çıxış edərək əldə olunmuş mühüm elmi nəticələrlə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin və AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının 2025-ci il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin və MEK-in 2025-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatları təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.
İclasa yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, Qarabağda və ətraf ərazilərdə prioritet istiqamətlərdə yeni elmi tədqiqatların aparılması, İraq-türkman yazılı ədəbiyyatına dair araşdırmaların sayının artırılması məsələlərinə toxunub. O, institut və təşkilatların saytlarında ingilis və rus dillərində xəbərlərin yayımlanmasının Azərbaycan alimlərinin xarici ölkələrdə tanınması baxımından önəmini qeyd edərək, bu istiqamətlərə daha çox diqqət yetirilməsinin vacibliyini önə çəkib.
AMEA-da gənclər siyasətinə xüsusi önəm verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında “Gənclər Akademiyası”nın təsis edildiyini, əsasnaməsinin təsdiqləndiyini və qurumun ilk iclasının keçirildiyini söyləyib. O, həmçinin beynəlxalq yüksək impakt faktorlu jurnallarda fundamental elmi məqalələrin sayının artırılmasının müasir dövrün tələbi olduğunu və dünya elminə inteqrasiya baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

Next Meeting of the Presidium of ANAS Held
On January 19, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) was held.
The event was attended by President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium’s Office, members of divisions, directors of scientific institutions of the divisions, and other relevant officials.
The meeting began with a review of an exhibition reflecting the achievements attained in 2025, as well as scientific works and books published by the Division of Humanities of ANAS, the Nakhchivan Branch of ANAS, and the Central Scientific Library of ANAS (CSL).
Academician Isa Habibbeyli noted that meetings of the Presidium at which reports on the activities of ANAS’s scientific divisions, regional branches, and scientific centers for 2025 are discussed are of great importance in terms of the systematic presentation and objective assessment of the results of scientific activity.
The head of ANAS emphasized that, unlike internal reports discussed within the divisions, the reports presented at meetings of the Presidium are reviewed in advance and further refined. At this stage, broader presentation of facts and figures is of particular importance. He pointed out that reports discussed at the division level should not be identical in content to those presented at meetings of the Presidium, noting that Presidium meetings represent the final stage, where only the main and most significant scientific results should be presented.
Academician Isa Habibbeyli stressed that, at the current stage of digital development, reports should be presented in an аргументed and systematic manner, based on scientometric indicators. He underlined that priority should be given to presenting key ideas, concrete results, and measurable indicators, rather than lengthy and extensive explanations.
Subsequently, Academician Isa Habibbeyli congratulated Chairman of the Nakhchivan Branch of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev, on the occasion of his 75th anniversary and presented him with an Honorary Certificate of the Presidium of ANAS.
He emphasized that Academician Ismayil Hajiyev is one of Azerbaijan’s prominent historiographer scholars who stands out for both his scientific achievements and personal qualities, having produced numerous substantial scholarly works on the history of national statehood in Azerbaijani science. It was noted that in Academician Ismayil Hajiyev’s research, the key figures and major issues of Azerbaijani statehood are comprehensively studied, thereby creating a scientific chronicle of the history of Azerbaijani statehood.
The President of the Academy stated that while some scholars rely primarily on facts and documents in their works, others focus more on theoretical approaches and interpretations. In the work of Academician Ismayil Hajiyev, however, a synthesis of these two approaches is evident. His works are based on facts and documents while also providing their scientific-theoretical interpretation and in-depth analysis.
Following this, Scientific Secretary of the Division of Humanities (DH), PhD in Philology Arzu Mammadkhanli, presented the Division’s report. She stated that in Azerbaijan, which is on a path of rapid socio-economic development, 2025 was marked by particularly important achievements for the humanities. The relevant decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan aimed at preserving the nation’s moral and spiritual values and further researching and promoting its language, literature, and culture in line with the requirements of the modern era, as well as state programs, were adopted in 2025 as the main conceptual activity framework in the humanities.
It was noted that, based on the Presidential Decrees of Ilham Aliyev “On Declaring 2025 the ‘Year of the Constitution and Sovereignty’ in the Republic of Azerbaijan,” “On the Celebration of the 80th Anniversary of ANAS,” “On the Celebration of the 100th Anniversary of the First Turkological Congress,” “On the Celebration of the 140th Anniversary of Uzeyir Hajibeyli,” “On the Celebration of the 100th Anniversary of Bakhtiyar Vahabzadeh,” “On the Celebration of the 190th Anniversary of Seyid Azim Shirvani,” “On the Celebration of the 150th Anniversary of the Azerbaijani National Press,” “On the Celebration of the 90th Anniversary of Fikrat Goja,” and “On the Celebration of the 90th Anniversary of Yusif Samadoglu,” a number of events were implemented by the Division.
It was emphasized that in his landmark speech at the 80th anniversary event of ANAS, as well as in his interview with local television channels on January 5, President Ilham Aliyev set serious tasks for scholars working in the humanities regarding the preservation of the purity of the Azerbaijani language. To this end, a meeting was held at the Presidium of ANAS, organized by the Division of Humanities, on the topic “The Requirements Set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev Regarding the Azerbaijani Language in His Speech at the Academy’s 80th Anniversary Event and the Tasks of ANAS,” during which scholars’ reports, opinions, and proposals were heard. In addition, a number of ANAS scholars participated in an event at the Milli Majlis titled “Development Strategy of the Azerbaijani Language as the State Language: Current State and Prospects,” as well as a meeting titled “Our Language Is Our Identity” organized by the Azerbaijan Writers’ Union, where they expressed views on scientific support for state language policy, the preparation of the regulatory framework on a scientific basis and its updating in line with contemporary challenges, and the protection of Azerbaijani toponyms. Scholars of the Division regularly gave interviews to television channels on the protection of the Azerbaijani language and published articles in the periodical press.
It was reported that during the reporting year, the Division of Humanities held 5 meetings and 2 General Assemblies, during which 139 issues were considered. In 2025, a total of 483 research projects covering 72 topics within 6 scientific directions and 34 problems were carried out at the Division’s institutions. Of the 72 topics, 35 were completed, and of the 483 projects, 319 were finalized. Fifteen significant scientific results were achieved by the Division’s five research institutions. In addition, humanitarian-oriented institutions not subordinate to ANAS also presented their significant results for 2025. The report included 16 significant results from the Ministry of Science and Education and 7 from the Ministry of Culture. Moreover, an important result achieved by Karabakh University was also presented to the Division.
It was noted that in 2025, research institutions published 180 books (2 abroad), 95 monographs (15 abroad), and 2,155 articles and theses (366 abroad). Ten articles by staff members were published in impact factor journals. The total number of citations to scientific works by scholars of the Division of Humanities reached 1,062. In addition, 958 articles published in scientific journals were assigned DOI (Digital Object Identifier) numbers. During the reporting year, Division staff also published 12 textbooks and 1 teaching aid.
It was reported that during the reporting year, 9 documents were signed between research institutions and international organizations, 7 of which were concluded with academic institutions of Turkic-speaking countries.
Information was also provided on the Division’s human resources and personnel training, measures taken to popularize science, awards, and other related matters.
Subsequently, a report dedicated to the results of the scientific and scientific-organizational activities of the Nakhchivan Branch of ANAS for 2025 was heard. Presenting the report, Chairman of the Branch, Academician Ismayil Hajiyev, stated that during the past year, the scientific institutions of the Branch operated in accordance with the instructions and directives of the President of the Republic of Azerbaijan, the Cabinet of Ministers, the Presidium of ANAS, as well as relevant state bodies of the Nakhchivan Autonomous Republic, ensuring the organization and implementation of scientific research.
Academician Ismayil Hajiyev noted that in 2025, research was conducted at the Nakhchivan Branch of ANAS in 36 stages across 17 research projects within 3 scientific directions and 3 problems, resulting in the achievement of 6 significant scientific outcomes.
The report summarized the main results of research conducted in the fields of archaeology, history, linguistics, folklore studies, and cultural studies, highlighting the scientific significance and practical value of the results obtained.
It was stated that during the reporting period, staff of the Branch’s scientific institutions published 9 monographs, 13 books, 288 scientific articles, and conference materials, some of which were published abroad.
At the same time, significant results were achieved in the field of scientific personnel training, with dissertation defenses held at the Dissertation Council and the process of awarding academic degrees successfully continuing. The organization of national and international scientific conferences during the year, as well as participation in international scientific events, constituted one of the key areas of the Branch’s scientific activity.
Academician Ismayil Hajiyev also highlighted the activities carried out by the Nakhchivan Branch of ANAS aimed at expanding international cooperation, strengthening the integration of science and education, involving young researchers in scientific activity, organizing scientific events, and presenting science to society.
At the meeting, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Central Scientific Library for 2025 was presented by CSL Director, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov.
The speaker noted that the main areas of the library’s activities include enriching and digitizing collections, providing information services to readers, ensuring information support for scientific research, and applying modern technologies and artificial intelligence in the library and information system. He also emphasized that expanding international cooperation, organizing scientific and cultural events, preparing scientific publications, and implementing educational projects are among the key areas of activity.
It was reported that within the framework of implementing relevant decrees of President Ilham Aliyev, a number of targeted measures related to the “Year of the Constitution and Sovereignty” were carried out by the Central Scientific Library in 2025. A bibliographic index on the topic was published, and virtual and traditional exhibitions as well as lecture events were organized. At the same time, in accordance with the Decree “On the Celebration of the 80th Anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” a series of events were held at CSL to mark the 80th anniversary of ANAS, exhibitions titled “ANAS 80: Scientific Heritage and Development” were organized, and encyclopedic materials were scientifically revised.
The report also noted that last year marked the 100th anniversary of the Central Scientific Library, and in connection with this jubilee, virtual and traditional exhibitions titled “CSL 100: History and Modernity” were organized, an international scientific conference on “Innovations in Library and Information Activities in the Digital Age” was held, jubilee-related publications were issued, and a documentary film was produced.
In addition, based on the Automated Library Information System, the electronic library and online services were expanded, tens of thousands of full-text publications were included in the electronic database, special resources for inclusive readers were made available, and an artificial intelligence–based voice search system was implemented at CSL.
During the discussions on the reports presented, Director of the Ataturk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov; Director of the Institute of Manuscripts, Academician Teymur Kerimli; Director of the Institute of Architecture and Art, Corresponding Member of ANAS Artegin Salamzade; Director of the Institute of Linguistics, Professor Nadir Mammadli; and Chief Researcher of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Professor Gazanfar Pashayev, delivered speeches and shared their views on the significant scientific results achieved.
In his concluding remarks, Academician Isa Habibbeyli highly evaluated the activities of the Division of Humanities of ANAS, the Nakhchivan Branch of ANAS, and the Central Scientific Library of ANAS for 2025 and outlined the tasks facing them.
Following the discussions, by decision of the Presidium of ANAS, the reports on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Humanities, the Nakhchivan Branch of ANAS, and the Central Scientific Library for 2025 were approved, and it was decided that the significant results achieved would be included in ANAS’s annual report.
Summarizing the meeting, Academician Isa Habibbeyli addressed issues related to preserving the purity of the Azerbaijani language, conducting new scientific research in priority areas in Karabakh and surrounding territories, and increasing the number of studies on Iraqi Turkmen written literature. He emphasized the importance of publishing news in English and Russian on the websites of institutes and organizations for enhancing the international recognition of Azerbaijani scholars, stressing the need to pay greater attention to these areas.
Stating that special importance is attached to youth policy at ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that a “Youth Academy” has been established on the basis of the ANAS Council of Young Scientists and Specialists, its charter has been approved, and its first meeting has been held. He also emphasized that increasing the number of fundamental scientific articles published in high-impact international journals is a requirement of the modern era and is of particular importance in terms of integration into world science.