AMEA-nın “Elm” nəşriyyatı keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr verib, bu gün də fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Bu sözləri “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə çıxışı zamanı AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli deyib.
“Elm” nəşriyyatının kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2025-ci ildə həm də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 ili tamam olub. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin AMEA-nın yubiley tədbirində iştirakı və parlaq nitqi Akademiyaya verdiyi dəyərin göstəricisidir: “Biz cənab Prezidentin nitqində səsləndirdiyi mühüm fikirlər ətrafında həm Rəyasət Heyətində, həm də müvafiq institutlarda geniş müzakirələr aparmış, tədqiqatlar müəyyənləşdirmişik və onları həyata keçiririk. Hesab edirik ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi onun institutlarının, geniş mənada Azərbaycan elminin yeni inkişaf mərhələsinin yol xəritəsini təqdim edir. Bunun üçün biz ölkə Prezidentinə bir daha minnətdarlığımızı bildiririk, onu əmin edirik ki, bu yolda fəaliyyətimizi davam etdirərək Akademiyanı yeni inkişaf mərhələsinə çatdırmağa çalışacağıq”.
AMEA rəhbəri bir çox qurumların Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti dövründə yarandığını, sonralar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında fəaliyyətini davam etdirdiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bir müddət əvvəl Mərkəzi Elmi Kitabxananın 100 illik yubileyi keçirilib, bu gün isə “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyi qeyd olunur. Natiq bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyəti 22 yanvar 2025-ci il tarixli “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” və 10 fevral 2025-ci il tarixli “AMEA “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında” qərarlar qəbul edib.
AMEA rəhbəri xatırladıb ki, nəşriyyat 1925-1932-ci illərdə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin, 1932-1935-ci illərdə SSRİ EA Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsinin, 1935-1945-ci illərdə SSRİ EA Azərbaycan Filialının, 1945-ci ildən isə Elmlər Akademiyasının nəzdində fəaliyyət göstərib. Akademik İsa Həbibbəyli bu illərdə müəssisəyə Bəkir Çobanzadə, Abdulla Vəliyev, Ziya Bünyadov, Əjdər Xanbabayev kimi bir sıra görkəmli şəxsiyyətlərin rəhbərlik etdiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövründə Akademiyada nəşriyyat sahəsinin yeni tipli – nəşriyyat-poliqrafiya sisteminin inkişaf etdiyini vurğulayıb: “Əvvəllər Akademiyada nəşriyyat və mətbəə ayrı-ayrı strukturlar kimi fəaliyyət göstərmiş, müstəqillik illərində isə bu iki sahə vahid ad altında birləşdirilmişdir. Həmçinin dövrün görkəmli alimlərindən ibarət Redaksiya-nəşriyyat şurası da formalaşdırılıb. Bu prosesdə nəşriyyatın mərhum direktorlarından filologiya elmləri doktoru, professor Şirindil Alışanovun əməyi yüksək olmuşdur”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, nəşriyyat keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr verib, bu gün də fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Nəşriyyat işinin daha da səmərəli olması üçün mühüm işlər görülüb, bu məqsədlə müəssisənin maddi texniki bazası gücləndirilib. O, son illərdə mətbəəyə müasir çap, kəsim, kitab cildləyən maşınlar, kompüterlər və digər lazımi avadanlıqların alındığını, redaksiya üçün əlavə iş otaqlarının ayrıldığını da bildirib. Qeyd edib ki, hazırda “Elm” nəşriyyatı nüfuzlu nəşriyyat kimi hər il müxtəlif yerli və beynəlxalq sərgilərdə iştirak edir. Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA-nın stendində nümayiş olunan seriyalı nəşrlər, monoqrafiyalar, çoxcildliklər və s. nəşrlərə baxdıqda Akademiyada nəşriyyat sahəsinin, çap prosesinin inkişafını görmək mümkündür.
Akademik İsa Həbibbəyli nəşriyyatın diektoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanovun da bütün işlərdə əməyini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, S.Qəhrəmanovun müəllifliyi ilə hazırlanan “Azərbaycan elminin salnaməsi və bələdçisi”, eləcə də tərtib etdiyi “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası: (1925-1990)” və “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası: (1991-2025)” adlı ikicildlik biblioqrafiya və “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: biblioqrafiyaların biblioqrafiyası” adlı nəşrlər müəssisənin 100 illik yubileyinə mühüm töhfədir. Vurğulayıb ki, ikicildlik biblioqrafiyaya salınmış yeddi mindən çox kitab müəssisənin yüz il ərzindəki fəaliyyətinə bir daha nəzər salır.
Akademik İsa Həbibbəyli nəşriyyatın işini yüksək qiymətləndirib, əməkdaşları yubiley münasibətilə bir daha təbrik edib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.

Академик Иса Габиббейли: «Издательство «Элм» внесло весомый вклад в широкое распространение научных знаний и развитие книжной культуры в республике»
22.01.2026 17:45
За истекшие 100 лет издательство «Элм» внесло весомый вклад в широкое распространение научных знаний и развитие книжной культуры в республике, и сегодня успешно продолжает свою деятельность.
Эти слова президент НАНА академик Иса Габиббейли произнес в ходе своего выступления на мероприятии, посвященном 100-летнему юбилею издательства «Элм» («Наука») НАНА.
Поздравив коллектив издательства «Элм» с юбилеем, академик сообщил, что в 2025 году также отмечалось 80-летие Национальной академии наук Азербайджана, участие и блестящая речь Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева на юбилейном собрании НАНА является показателем значения, которое глава государства придает Академии наук: «Мы обсудили прозвучавшие в речи господина Президента важные мысли и в Президиуме, и в соответствующих институтах НАНА, определили дальнейшие действия, уже ведутся соответствующие исследования. На наш взгляд, 80-летний юбилей НАНА определяет дорожную карту нового этапа развития её институтов и всей отечественной науки в широком смысле. Мы благодарим Президента страны за это и хотим его заверить в том, что продолжим свою деятельность во имя развития и процветания республики».
Руководитель НАНА отметил, что многие научные структуры сформировались в период существования Общества обследования и изучения Азербайджана, а позже продолжили функционировать в составе Национальной академии наук Азербайджана. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что некоторое время назад отмечался 100-летний юбилей Центральной научной библиотеки, а сегодня отмечается вековой юбилей издательства «Элм», еще 22 января 2025 года Президиум НАНА принял постановление «О праздновании 100-летнего юбилея издательства «Элм» НАНА», а 10 февраля прошлого года был утвержден соответствующий План мероприятий.
В 1925-1932 гг., продолжил академик Иса Габиббейли, издательство функционировало под ведомством Общества обследования и изучения Азербайджана, в 1932-1935 гг. – Азербайджанского отделения Закавказского филиала АН СССР, в 1935-1945 гг. – Азербайджанского филиала АН СССР, а с 1945 года – Академии наук Азербайджанской ССР; в те годы издательством руководили такие выдающиеся личности, как Бекир Чобанзаде, Зия Буниятов, Аждар Ханбабаев и другие.
Руководитель НАНА сообщил, что в период независимости сфера издательства в Академии наук развивалась по новому типу – в виде издательско-полиграфической системы: «Ранее издательство и типография в Академии наук функционировали в форме отдельных структур, а в годы независимости эти две сферы были объединены под одним названием. Помимо этого, был сформирован Редакционно-издательский совет, в состав которого вошли видные ученые того времени. В развитии этих процессов велики заслуги одного из покойных директоров издательства доктора филологических наук, профессора Шириндиля Алышанова».
Академик Иса Габиббейли отметил, что для более продуктивного развития издательского дела реализованы важные мероприятия, усилена материально-техническая база учреждения. В последние годы, продолжил академик, для типографии приобретены современные печатные, режущие и переплетные машины, компьютеры и прочее необходимое оборудование, для редакции выделены новые рабочие кабинеты. Руководитель НАНА подчеркнул, что сегодня, будучи влиятельным издательством, издательство «Элм» принимает участие на республиканских и международных выставках, серийные издания, монографии, многотомники и прочие издания, которые демонстрируются на стендах НАНА в ходе Бакинской международной книжной выставки, свидетельствуют о развитии издательского дела в Академии наук.
Высоко оценив деятельность директора издательства «Элм» доктора философии по филологии Сабухи Гахраманова, академик Иса Габиббейли сообщил, что весомым вкладом в 100-летний юбилей учреждения являются подготовленные Сабухи Гахрамановым издания «Летопись и путеводитель азербайджанской науки», двухтомная библиография «Издательство «Элм»: библиография векового наследия (1925-1990)» и «Издательство «Элм»: библиография векового наследия (1991-2025)», а также «Национальная академия наук Азербайджана: библиография библиографий». Академик подчеркнул, что названия более 7-ми тысяч книг, которые вошли в двухтомную библиографию, в очередной раз свидетельствуют о масштабе проделанной в течение века работы.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность издательства, ещё раз поздравил сотрудников с юбилеем и пожелал им успехов в работе.