AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Elmi şurasının sədri, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev təqdim edib. O, AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin nitqində Akademiyanın qarşısında mühüm strateji vəzifələr müəyyənləşdirdiyini xatırladaraq, Rəyasət Heyətinin iclasında həmin çıxışdan irəli gələn tapşırıqlar, eləcə də 2026-cı il üçün Bölmə üzrə müəyyənləşdirilən elmi prioritetlər ətrafında müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Müasir reallıqlar kontekstində Azərbaycan elmində həyata keçirilən islahatlardan söz açan akademik Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, bu proses ölkə üzrə elmi fəaliyyətin daha səmərəli təşkili, optimallaşdırılması, stimullaşdırma mexanizmlərinin genişləndirilməsi, qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin ölkəyə transferi məsələlərini əhatə edir.
Onun sözlərinə görə, hesabat ilində FRTEB-in elmi istiqamətləri üzrə tədqiqatlar bir tərəfdən ölkənin milli maraqlarından irəli gələn, digər tərəfdən isə müasir dünyanın tələb və çağırışlarına müvafiq olan məsələləri əhatə edib. Bölmənin əhatə etdiyi müəssisələrin elmi tədqiqat planlarında həm fundamental, həm də tətbiqi tədqiqatlar yer alıb və bir sıra mühüm elmi nəticələr əldə olunub.
Akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2025-ci ildə FRTEB-in ölkə üzrə əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 7 elmi istiqamət üzrə 33 problemə aid 101 mövzuya dair 259 tədqiqat işi, 89 mərhələ aparılmış, 34 mövzu, 173 iş, 89 mərhələ tamamlanıb. Bu tədqiqatların nəticələrinin 104-ü Bölmə tərəfindən müzakirə edilərək mühüm nəticə kimi dəyərləndirilib.
Vitse-prezident FRTEB-in elmi-təşkilati fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, habelə dövlət proqramlarının, AMEA-nın 20 fevral 2025-ci il tarixli Ümumi yığıncağının, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA prezidentinin sərəncamlarının, FRTEB qarşısında duran vəzifə və tapşırıqların icrasına xüsusi diqqət yetirildiyini, bu istiqamətdə bir sıra mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib.
O, ötən il ərzində qəbul edilmiş mühüm qərarlar və görülmüş işləri diqqətə çatdıraraq vurğulayıb ki, 2025-ci ildə akademik Fəraməz Maqsudovun 95, akademik İsmayıl İbrahimovun 110, akademik Firudin Haşımzadənin 90, akademik Telman Əliyevin 90, akademik Yusif Məmmədovun 75, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-Zadənin 75, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilovun 70, AMEA-nın müxbir üzvü Aydın Kazımzadənin 75, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Hüseynovun 85, AMEA-nın müxbir üzvü Rüfət Mir-Qasımovun 85 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərarlar qəbul edilib. Hesabat ilində AMEA-nın 80 illik yubileyinə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində FRTEB-nin elmi istiqamətlərinə, xüsusilə də, rəqəmsal transformasiyalar, süni intellektin tətbiqi ilə bağlı tövsiyələr hazırlanaq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilib, AMEA-80 kitabları seriyasından “Akademik Mahmud Kərimov elmi yaddaşda və xatərələrdə” kitabı hazırlanaraq nəşr olunub. Bundan başqa, hesabat ilində FRTEB-in Elmi şurasında SOCAR-ın Elm Fondunun qrant müsabiqəsində qalib olmuş fizika, riyaziyyat və texnika elmləri üzrə layihələrin 2025-ci il üzrə icrasına dair hesabatları dinlənilib, aparılan tədqiqatların nəticələri təhlil olunub. Dövlət qurumlarının sorğuları əsasında elmi ekspertiza xidmətləri göstərilib, İKT sahəsinə aid olan müxtəlif strategiya, proqram, saziş, müqavilə və s. rəsmi sənəd layihələrinə ekspert rəyləri verilib.
Akademik Rasim Əliquliyev əlavə edib ki, hesabat ilində E-Azərbaycanın bir seqmenti olan e-elmin formalaşdırılması və inkişafı istiqamətində işlər davam etdirilib, İndustry 4.0-ın platformasında kritik infrastrukturların kiber dayanıqlığının təmin olunması üçün intellektual texnologiyaların işlənməsi istiqamətində araşdırmalar aparılıb, science 4.0 platformasında süni intellektin tətbiqi məsələləri tədqiq olunub və perspektiv təkliflərin reallaşdırılması üçün tövsiyələr verilib. Eyni zamanda, IV Sənaye İnqilabının çağırışlarının həyata keçirilməsi, Süni intellekt, Big Data texnologiyalarının və kiberfiziki sistemlərin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və geniş tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilib.
O, Bölmənin elmi istiqamətləri üzrə dövri elmi jurnalların nəşrinin diqqət mərkəzində olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, elmi jurnalların nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşdirilməsi sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunub və bu istiqamətdə fəaliyyət davam etdirilməkdədir. Eyni zamanda, 2025-ci il ərzində FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə nəşr olunan elmi jurnallarda ümumilikdə 551 məqaləyə DOİ verilib.
Vitse-prezident Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş Dövlət Proqramları, strategiya, yol xəritələri, fəaliyyət planları və s.-nin həyata keçirilməsində fəal iştirak etdiyini bildirib. Həmçinin hesabat ili ərzində FRTEB-in əhatə etdiyi elmi müəssisələr tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərə dair bir sıra istiqamətlərdə tədqiqatların davam etdirildiyini və mühüm nəticələrin əldə olunduğunu vurğulayıb.
Elm və təhsilin inteqrasiyasından da bəhs edən akademik Rasim Əliquliyev FRTEB müəssisələrinin 200-dən çox aliminin müxtəlif ali təhsil ocaqlarında ixtisas fənlərindən mühazirələr apardığını, magistr dissertasiyası işlərinə rəhbərlik etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, həmçinin Bölmə institutlarında çalışan alimlər bir sıra universitetlərdə Dövlət imtahan komissiyalarına sədrlik ediblər. Bir sıra əməkdaşlar Dövlət İmtahan Mərkəzinin eksperti qismində testlərin hazırlanmasında, qəbul imtahanlarında, müxtəlif tədbirlərdə yaxından iştirak ediblər. Bundan başqa, Bölmənin elmi istiqamətləri üzrə çalışan alim və mütəxəssisləri tərəfindən magistrlər, doktorant və dissertantlar, elmi işçilər və mühəndislər üçün nəzərdə tutulmuş dərsliklər və dərs vəsaitləri çap olunub.
Akademik Rasim Əliquliyev elm və istehsalat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, patent fəaliyyəti, elmi tədqiqatların nəticələrinin tətbiqi məsələsinə də toxunaraq bildirib ki, 2025-ci ildə 23 elmi tədqiqat işinin nəticəsinin tətbiqi üzrə plana müvafiq tədbirlər icra olunub. Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələr patent almaq üçün 19 iddia sənədi verib, 7-si respublikada, 4-ü xarici ölkələrdə olmaqla 12 patent alıblar.
O, elmi müəssisələrin aktivliyini və məhsuldarlığını qiymətləndirmək üçün elmi müəssisələrdə əldə olunmuş nəticələrin reytinqini elmmetrik göstəricilər əsasında təqdim edib. 2025-ci ildə FRTEB üzrə elmi müəssisələrin elmi kadr potensialının Scopus və WoS bazalarında dərc olunmuş məqalələrinin sayı və orta məhsuldarlıq göstəricilərini diqqətə çatdırıb.
Vitse-prezident Bölmənin alim və mütəxəssislərinin mühüm elmi nailiyyətlərinin beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirildiyini deyərək, FRTEB elmi müəssisələrinin 6 aliminin adının ABŞ-ın Stenford Universitetinin ən nüfuzlu reytinq siyahısına daxil edildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu reytinq siyahısı iki mühüm göstərici – məqalə və istinadların sayı əsasında hazırlanır. İlkin mərhələdə ən azı 5 məqaləsi Elsevier nəşriyyatının Scopus bazasında indeksləşən alimlər seçilir.
Alim, həmçinin respublikanın elm və ali təhsil müəssisələrində FRTEB-in elmi istiqamətləri üzrə 2025-ci ildə aparılmış tədqiqatların mühüm nəticələrini qeyd edib. O, Bölmə əməkdaşlarının GOOGLE SCHOLAR elmmetrik bazasında fəaliyyətinin statistik göstəriciləri, kadr potensialı, nəşr olunmuş mühüm elmi nəticələr, qrant layihələri, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən işlər və s. barədə məlumat verib.
Çıxışının sonunda akademik Rasim Əliquliyev FRTEB-in fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilinə dair bir sıra təklif irəli sürüb.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2025-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

На очередном заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) НАНА в 2025 году.
Отчет представил вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОФМТН, генеральный директор Института информационных технологий академик Расим Алигулиев. Напомнив, что в своей речи на мероприятии по случаю 80-летнего юбилея НАНА Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев поставил перед Академией наук важные стратегические задачи, академик сообщил, что на заседании Президиума будут обсуждаться поручения главы государства и научные приоритеты отделения на 2026-й год.
Говоря о реформах, проводимых в отечественной науке в контексте современных реалий, академик Расим Алигулиев отметил, что этот процесс охватывает такие вопросы, как более эффективная организация и оптимизация научной деятельности в стране, расширение механизмов стимулирования и трансфер передового международного опыта в республику.
По словам вице-президента НАНА, в отчетном году исследования по сферам деятельности ОФМТН охватывали вопросы, которые соответствуют с одной стороны национальным интересам, а с другой – требованиям и вызовам современного мира. В планах научно-исследовательских работ учреждений, которые входят в состав отделения, нашли отражение и фундаментальные, и прикладные исследования, был получен ряд важных научных результатов.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что в 2025 году в научных учреждениях, которые входят в состав ОФМТН, велись исследования, охватывающие 7 научных направлений, 33 проблемы, 101 тему, 259 исследовательских работ, 89 этапов, завершены 34 темы, 173 работы, 89 этапов; 104 результата были обсуждены в отделении и признаны важными результатами.
В своей научно-организационной деятельности, продолжил академик, ОФМТН руководствовалось указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров Азербайджанской Республики, задачами и поручениями, которые нашли свое отражение в государственных программах, постановлениях Общего собрания НАНА от 20 февраля 2025 года и Президиума НАНА, распоряжениях президента НАНА, в данной сфере были реализованы важные мероприятия.
Говоря о принятых в прошлом году важных постановлениях и выполненных работах, вице-президент НАНА подчеркнул, что в 2025 году были приняты постановления, связанные с 95-летним юбилеем академика Фарамаза Магсудова, 110-летним юбилеем академика Исмаила Ибрагимова, 90-летним юбилеем академика Фирудина Гашимзаде, 90-летним юбилеем академика Тельмана Алиева, 75-летним юбилеем академика Юсифа Мамедова, 75-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Камиля Айда-заде, 70-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Намига Джалилова, 75-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Айдына Казимзаде, 85-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Рауфа Гусейнова и 85-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Руфата Мир-Гасымова. В рамках мероприятий по подготовке к 80-летнему юбилею НАНА были разработаны и представлены Президиуму НАНА рекомендации, связанные со сферами деятельности ОФМТН, особенно с цифровыми трансформациями и применением искусственного интеллекта, в серии книг НАНА-80 была подготовлена и издана книга «Академик Махмуд Керимов в научной памяти и воспоминаниях». Помимо этого, на заседании Ученого совета ОФМТН были прослушаны отчеты о реализации проектов, ставших победителями конкурса на получение грантов Научного фонда SOCAR в области физико-математических и технических наук, и проанализированы полученные в 2025 году результаты. По запросам государственных структур были осуществлены научные экспертизы, даны экспертные отзывы о проектах различных стратегий в области ИКТ, программ, соглашений, договоров и прочих официальных документов.
В отчетном году, добавил академик Расим Алигулиев, были продолжены работы по формированию и развитию электронной науки, которая является одним из сегментов электронного Азербайджана, особое место было уделено претворению в жизнь вызовов Четвертой промышленной революции, изучению научно-теоретических проблем технологий искусственного интеллекта, Big Data (Больших данных) и киберфизических систем.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что научные учреждения, входящие в состав отделения, принимали активное участие в выполнении соответствующих пунктов утвержденных Президентом Азербайджанской Республики государственных программ, стратегий, дорожных карт, планов мероприятий и т.д. Академик подчеркнул, что в отчетный период были продолжены исследования, связанные с освобожденными от оккупации территориями, и были получены важные результаты.
Говоря об интеграции науки и образования, вице-президент НАНА отметил, что более 200 ученых учреждений ОФМТН читали лекции студентам высших учебных заведений, руководили работой по написанию магистерских диссертаций, в качестве экспертов Государственного экзаменационного центра принимали участие в разработке тестов, на вступительных экзаменах и прочих мероприятиях. Помимо этого, учеными и специалистами были изданы учебники и учебные пособия, предназначенные для магистрантов, докторантов и диссертантов, научных сотрудников и инженеров.
Чтобы оценить активность и продуктивность научных учреждений, академик Расим Алигулиев представил рейтинг полученных в научных учреждениях результатов на основе наукометрических показателей, привел данные о численности статей научных сотрудников ОФМТН, опубликованных в 2025 году в журналах, которые входят в базы Scopus и WoS, и средние показатели продуктивности.
Сказав, что научные достижения ученых и специалистов отделения были высоко оценены и в международном научном пространстве, вице-президент НАНА подчеркнул, что имена 6-ти ученых ОФМТН вошли в престижный рейтинговый список Стэнфордского университета (США), при составлении которого учитываются два важных показателя – число статей и цитирований, а на первоначальном этапе в список вносятся имена ученых, минимум 5 статей которых индексированы в базе Scopus.
Академик также рассказал о статистических показателях деятельности сотрудников отделения в наукометрической базе GOOGLE SCHOLAR, кадровом потенциале, изданных важных научных результатах, грантовых проектах, мероприятиях в сфере популяризации науки и т.д.
В заключение своего выступления академик Расим Алигулиев выдвинул ряд предложений, направленных на совершенствование деятельности ОФМТН.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА об утверждении отчета о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук НАНА в 2025 году и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.