AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıqla bağlı müzakirələr aparılıb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı koordinatoru Gökhan Seyhanla görüşüb.
Görüş zamanı Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2025-ci il 22 oktyabr tarixli Sərəncamından irəli gələrək AMEA-da artıq müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini, ümumilikdə 30-a yaxın kitabın nəşrinin nəzərdə tutulduğunu və bu prosesin il ərzində davam edəcəyini söyləyib.
Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı koordinatoru Gökhan Seyhan isə öz növbəsində Birinci Türkoloji Qurultayın Türk dünyasının elmi və mədəni tarixində mühüm rolunu vurğulayaraq, yubiley tədbirlərinin yüksək səviyyədə təşkili üçün birgə fəaliyyətin əhəmiyyətinə toxunub.
Görüşdə AMEA ilə Yunus Əmrə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında keçiriləcək Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с координатором Института Юнуса Эмре в Баку Гёкханом Сейханом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с подготовкой к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением главы государства от 22 октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда» в НАНА уже прошли различные мероприятия, планируется издание около 30-ти книг, этот процесс будет продолжаться на протяжении всего текущего года.
В свою очередь, координатор Института Юнуса Эмре в Баку Гёкхан Сейхан подчеркнул важную роль Первого тюркологического съезда в научной и культурной жизни тюркского мира и значение совместной деятельности для организации юбилейных мероприятий на высоком уровне.
Во время встречи также были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к международной научной конференции, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда, которая состоится в Национальной академии наук Азербайджана при совместной организации НАНА и Института Юнуса Эмре.