AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıqla bağlı müzakirələr aparılıb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı koordinatoru Gökhan Seyhanla görüşüb.
Görüş zamanı Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2025-ci il 22 oktyabr tarixli Sərəncamından irəli gələrək AMEA-da artıq müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini, ümumilikdə 30-a yaxın kitabın nəşrinin nəzərdə tutulduğunu və bu prosesin il ərzində davam edəcəyini söyləyib.
Yunus Əmrə İnstitutunun Bakı koordinatoru Gökhan Seyhan isə öz növbəsində Birinci Türkoloji Qurultayın Türk dünyasının elmi və mədəni tarixində mühüm rolunu vurğulayaraq, yubiley tədbirlərinin yüksək səviyyədə təşkili üçün birgə fəaliyyətin əhəmiyyətinə toxunub.
Görüşdə AMEA ilə Yunus Əmrə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında keçiriləcək Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransa hazırlıq məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Discussions on Preparations for the 100th Anniversary of the First Turkological Congress Held at ANAS
02.02.2026 10:10
President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, met with Gokhan Seyhan, Baku Coordinator of the Yunus Emre Institute.
During the meeting, an exchange of views was held on issues related to preparations for the 100th anniversary of the First Turkological Congress.
Academician Isa Habibbeyli noted that, in accordance with the Order of the Head of State dated October 22, 2025, “On the Celebration of the 100th Anniversary of the First Turkological Congress,” various events are already being held at ANAS, the publication of nearly 30 books is planned in total, and this process will continue throughout the year.
For his part, Gokhan Seyhan, Baku Coordinator of the Yunus Emre Institute, emphasized the important role of the First Turkological Congress in the scientific and cultural history of the Turkic world and highlighted the significance of joint activities to ensure the high-level organization of the jubilee events.
The meeting also featured extensive discussions on preparations for the international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the First Turkological Congress, to be held at the Azerbaijan National Academy of Sciences with joint organization by ANAS and the Yunus Emre Institute.