AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən biri də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Azərbaycan şairi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 28 yanvar 2026-cı il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Sərəncamda AR Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinə dair Tədbirlər planının hazırlanaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın sözügedən sənədin əsas icraçılarından biri kimi müəyyən edilməsinin dövlətimizin başçısının Azərbaycan alimlərinə, Akademiyaya göstərdiyi hörmət və inamının ifadəsi olduğunu deyib və cənab Prezidentə dərin minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, son illərdə Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Nəsimi İli”, “Nizami Gəncəvi İli”, “Heydər Əliyev İli” elan olunub, həmçinin bir çox tarixi görkəmli şəxsiyyətlərin yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd edilib. Dövlətimizin siyasətinə uyğun olaraq, AMEA-da son illərdə həyata keçirilən islahatlardan birinin də ədəbi, tarixi şəxsiyyətlərə qayıdış konsepsiyası olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimizin irsinin yenidən Azərbaycan cəmiyyətinə təqdim edildiyini söyləyib.
Ötən müddət ərzində Xaqaniyə həsr edilmiş az sayda əsərin ortaya qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli onlardan Qafar Kəndlinin “Xaqani Şirvani (həyatı, dövrü və mühiti)” əsərinin xüsusilə fərqləndiyini, Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən həmin nəşrə ədibin epik, lirik və qəsidə yaradıcılığına dair 3 fəslin əlavə olunaraq 5 il öncə yenidən çap edildiyini bildirib. Həmçinin 2017-ci ildə Şabranda Ədəbiyyat İnstitutu və rayon icra hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Xaqani Şirvaniyə həsr olunmuş elmi konfransın keçirildiyini, Xaqaninin Şabranda həbsdə olduğu zaman saxlanıldığı ehtimal olunan zindanın qalıqları üzərində xatirə lövhəsinin qoyulduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli cari il ərzində Xaqani Şirvaninin “Töhfətül-İraqeyn” əsərinin şərhlər verilməklə ilk dəfə çap olunacağını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə Akademiya səviyyəsində, o cümlədən Şamaxıda konfransların keçirilməsinin, Xaqaninin kimliyi, əsərlərinin təhlili ilə bağlı alimlərimizin mətbuatda məqalələrlə çıxışlarının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçısının Sərəncamı Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin qızıl dövrünə mənsub, ümumbəşər mədəni irsimizin formalaşmasında mühüm rol oynamış görkəmli söz ustası və mütəfəkkiri Xaqani Şirvaninin zəngin həyat və yaradıcılığının müasir elmi-metodoloji yanaşmalar əsasında sistemli şəkildə araşdırılmasına, onun ictimai-fəlsəfi, humanist və vətənpərvərlik ideyaları ilə zəngin irsinin müstəqilliyimizin yaratdığı geniş elmi və mədəni imkanlar kontekstində hərtərəfli tədqiq və təbliğ olunmasına imkan verəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Xaqani Şirvaninin 900 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması üçün təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.

Разрабатывается План мероприятий НАНА в связи с 900-летним юбилеем Хагани Ширвани
На очередном заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики от 28 января 2026 года «О праздновании 900-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Хагани Ширвани».  Выступая по данному вопросу, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в Распоряжении Министерству культуры АР совместно с Национальной академией наук Азербайджана поручено подготовить и реализовать План мероприятий, посвященных 900-летнему юбилею Хагани Ширвани. Академик отметил, что упоминание НАНА в качестве одного из основных исполнителей указанного документа является выражением уважения и доверия главы государства к отечественным ученым и Академии наук, и выразил господину Президенту глубокую благодарность.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в последние годы по соответствующим распоряжениям Президента Ильхама Алиева в Азербайджане были объявлены «Год Насими», «Год Низами Гянджеви», «Год Гейдара Алиева», также на высоком уровне были отпразднованы юбилеи многих выдающихся исторических личностей. Одной из реформ, продолжил академик, которые в последние годы проводятся в НАНА в соответствии с государственной политикой, является концепция возвращения к деятелям литературы и историческим личностям, наследие наших выдающихся исторических личностей вновь представляется азербайджанскому обществу.
Сказав, что ранее были написаны несколько трудов, посвященных Хагани, академик Иса Габиббейли добавил, что среди них особенно отличается труд Гафара Кяндли «Хагани Ширвани (жизнь, эпоха, среда)», пять лет назад Институт литературы добавил к этому труду ещё три главы, в которых повествуется об эпическом, лирическом творчестве классика и его касыдах, и издал вновь. В 2017 году, продолжил руководитель НАНА, в Шабране при совместной организации Института литературы и исполнительной власти района прошла научная конференция, посвященная Хагани Ширвани, на руинах темницы в Шабране, в которой предположительно содержался Хагани Ширвани, была установлена мемориальная доска.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в текущем году впервые будет издана поэма Хагани Ширвани «Тохфат уль-Ирагейн» («Дары двух Ираков») с комментариями. Академик подчеркнул, что при совместной организации отделений гуманитарных и общественных наук пройдут конференции на академическом уровне, в том числе и в Шамахы, планируется публикация учеными статей, связанных с происхождением Хагани и анализом его произведений.
Перед учеными, продолжил руководитель НАНА, стоят такие задачи, как системное изучение богатого жизненного пути и творчества выдающегося мастера слова и мыслителя, представителя золотого века азербайджанской литературы и культуры Хагани Ширвани, сыгравшего важную роль в формировании общечеловеческого культурного наследия, опираясь на современные научно-методологические подходы, а также всестороннее изучение и пропаганда его наследия, изобилующего общественно-философскими, гуманистическими и патриотическими идеями, в контексте возникших в период независимости научных и культурных возможностей.
Учитывая все вышеизложенное, было принято постановление, согласно которому научным отделениям, учреждениям и организациям, региональным отделениям и научным центрам НАНА было поручено представить Президиуму НАНА предложения для разработки Плана мероприятий НАНА в связи с празднованием 900-летнего юбилея Хагани Ширвани.