Aprelin 8-də “ADA” Universitetində bu ali məktəbin rus dilində nəşr etdirdiyi “Əlimərdan bəy Topçubaşov. Seçilmişlər” (Ali Mardan Bek Topçibaşev. İzbrannoye) dörd cildlik toplusunun təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində toplunun tərtibçisi, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənov Prezident İlham Əliyevin “Əlimərdan bəy Topçubaşovun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2013-cü il 25 fevral tarixli Sərəncamını xatırladıb, bu sənədin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, toplu Ə.Topçubaşovun yubileyinə həsr olunan tədbirlərin davamı kimi nəşr edilib. Kitaba görkəmli ictimai xadimin jurnalistlik, siyasi-ictimai, dövlət xadimi kimi və mühacirətdəki fəaliyyətlərinə aid əsərlər daxildir.
Nəşrin redaktoru, Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev bildirib ki, Əlimərdan bəy Topçubaşov milli müstəqilliyimiz və dövlətçiliyimiz üçün borclu olduğumuz tarixi şəxsiyyətlərimizdəndir. O, təkcə doğma xalqının deyil, Rusiya imperiyasında yaşayan bütün türk-müsəlman əhalisinin liderlərindən biri kimi siyasət və ictimai fəaliyyət meydanına atılıb. Tutduğu yol, öncüllərindən biri olduğu siyasi mübarizə Ə.Topçubaşovu məntiqi şəkildə müstəqil milli dövlətin – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları sırasına gətirib. O, ən çətin sahəyə - xarici siyasətə rəhbərlik edib və bu sahədə böyük uğurlara imza atıb. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qazanılmasında Ə.Topçubaşovun böyük rolu olduğu bildirilib.
Ə.Topçubaşov həm də tarixçi alim, politoloq, jurnalist, görkəmli ictimai, siyasi, dövlət xadimi olub.
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, Milli Məclisin mədəniyyət komitəsinin sədri, akademik Rafael Hüseynov xalqımızın milli mənlik şüurunun oyanmasında mühüm rol oynamış AXC Parlamentinin sədri Ə.Topçubaşovun Şərq mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini və Avropanın demokratik dəyərlərini üzvi şəkildə birləşdirməklə xalqımızın tarixi nailiyyəti kimi meydana çıxmış AXC-nin təşəkkül tapmasında, onun beynəlxalq aləmin subyekti olaraq dünya dövlətləri tərəfindən tanınması və diplomatik münasibətlərinin qurulmasında böyük xidmətlərindən söz açıb.

8 апреля в АДА состоялась презентация изданного данным вузом 4-томного сборника «Алимардан бек Топчубашев. Избранное».
На церемонии презентации составитель сборника, посол Азербайджана в Польше Гасан Гасанов напомнил Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О проведении 150-летнего юбилея Алимардан бека Топчубашева» от 25 февраля 2013 года и отметил важность данного документа. Было отмечено, что сборник был издан как продолжение мероприятий, посвященных юбилею А.Топчубашева. В книгу вошли труды видного общественного деятеля, которые были созданы им будучи журналистом, общественно-политическим и государственным деятелем. В некоторых трудах также нашла свое отражение его эмигрантская деятельность.
Редактор издания, посол Азербайджана в Венгрии Вилаят Гулиев отметил, что Алимардан бек Топчубашев является исторической личностью, которому мы благодарны за национальную государственность и независимость. Он выступал не только как один из общественно-политических лидеров родного народа, но и всего тюркско-мусульманского населения, проживающего в Российской империи.
Благодаря политической борьбе, которую вел А.Топубашев, он, логическим образом, стал одним из основоположников независимого национального государства - Азербайджанской Демократической Республики. Возглавив внешнюю политику, А. Топчубашев добился больших успехов. Было отмечено, что он сыграл большую роль в завоевании независимости Азербайджана.
А.Топчубашев в то же время был ученым-историком, политологом, журналистом, выдающимся общественным, политическим и государственным деятелем.
Директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, председатель Комитета по вопросам культуры Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о больших заслугах председателя Парламента НФА А.Топчубашева в становлении НФА, созданного как историческое достижение нашего народа, его признании мировыми государствами как субъекта международного сообщества и налаживании дипломатических отношений.