AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) kitab fondlarına daxil olan yeni kolleksiyalar barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq istiqamətində işləri davam etdirir.
Aprelin 14-də kitabxanada yeni yaradılmış AMEA Naxçıvan Bölməsinin kitab kolleksiyasının təqdimatı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çoxəsrlik tarixə malik olan Naxçıvan diyarının elm, mədəniyyət və ədəbiyyatının öyrənilməsi, habelə təbliği istiqamətində son illər mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Alim görülən bu işlərin nəticəsi olaraq Naxçıvanın milli tarixinə yeni yanaşmanın əsasının qoyulduğunu vurğulayıb.
Kolleksiyaya daxil olan “Naxçıvan tarixi” kitabı haqqında məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA Naxçıvan Bölməsinin və Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəlliflər kollektivinin hazırladığı 3 cildlik kitab Naxçıvanın qədim tarixini, ayrı-ayrı mərhələlərdəki inkişaf səviyyəsini, bu diyarın ölkəmizə və dünyaya bəxş etdiyi görkəmli siyasi və ədəbi şəxsiyyətləri, onların müstəqillik uğrunda mübarizəsini əks etdirən dəyərli monoqrafik tədqiqatdır.
Akademik qeyd edib ki, çoxcildlik Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun 2012-ci il 6 avqust tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanıb. AMEA Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli iclasında kitabın aktuallığı və Azərbaycançılıq ideologiyasının təbliği baxımdan əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, əsər 2015-ci ilin ən mühüm elmi nəticəsi hesab edilib və kitabın müəlliflər kollektivinin 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına təqdim olunması qərara alınıb.
Akademik onu da əlavə edib ki, kolleksiyaya daxil olan ədəbiyyatlarda xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyası, dialektləri və folkloru öz əksini tapır. Bu da Naxçıvanla bağlı araşdırma aparan tədqiqatçılar üçün dəyərli istinad mənbəyidir.
Sonra AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı kolleksiyaya daxil olan kitablarla tanış olduğunu bildirib. O, kolleksiyanın Azərbaycan xalqının tarixi keçmişini əks etdirən əsərlərlə zəngin olduğunu bildirib. Professor qeyd edib ki, bu əsərlərdə coğrafi məkanlardan söz açılır və bu məkanların Naxçıvan ərazisində qeydə alınması regionun qədim ərazi olduğunu bir daha təsdiqləyir. Bu da öz növbəsində Naxçıvana ərazi iddiaları irəli sürən ermənilər üçün tutarlı faktdır.
Daha sonra çıxış edən MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə dokroru Leyla İmanova kitabxananın bu günə qədər təqdim etdiyi kolleksiyalar barədə məlumat verib. Sözügedən kolleksiyanın akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə yardıldığını qeyd edən MEK rəhbəri bura daxil olan nəşrlərin Azərbaycanın qədim torpağı olan Naxçıvanın tarixi, arxeologiya və etnoqrafiyası, folkloru və milli dəyərlərinin araşdırılması sahəsində ərsəyə gələn qiymətli əsərlərdən ibarət oluğunu bildirib.
Tədbirdə MEK-in Oxucu-istifadəçilərə xidmət bölməsinin rəhbəri Sevil Məmmədova AMEA Naxçıvan Bölməsinin kolleksiyasına daxil olan kitablar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Naxçıvan Bölməsindən bu kolleksiya üçün kitabxanaya 300-dən artıq kitab gətirilib. Kolleksiya MEK-in Akademiklər zalının yardımçı fondunda yerləşdirilib və oxucuların ixtiyarına verilib. Bura tarix, arxeologiya, ədəbiyyat, incəsənət, siyasət, din və başqa elm sahələrinə aid ədəbiyyatlar daxildir. Bundan əlavə, kolleksiyada ensiklopediyalar və bir sıra qədim dil abidələrinin mətnlərinə dair nəşrlər də yer alır.
Tədbirdə digər çıxış edən iştirakçılar kolleksiyanın təqdimatını Azərbaycan tarixşünaslığına dəyərli töhfə kimi qiymətləndiriblər.

В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация коллекции книг Нахчыванского отделения
Центральная научная библиотека (ЦНБ) НАНА продолжает работу по информированию общественности о новых коллекциях, входящих в книжные фонды.
14 апреля состоялась презентация созданной в библиотеке книжной коллекции Нахчыванского отделения НАНА. Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что осуществляются важные меры, направленные на изучение науки, культуры и литературы, а также пропаганду Нахчыванского края, имеющего многовековую историю. Ученый подчеркнул, что в результате этих работ была заложена основа нового подхода к национальной истории Нахчывана.
Проинформировав о включенной в коллекцию книге «История Нахчывана», академик Иса Габиббейли отметил, что состоящую из 3 томов книгу «История Нахчывана» подготовили авторские коллективы Нахчыванского государственного университета и Нахчыванского отделения НАНА. Издание представляет собой весомое монографическое исследование, в котором отражены древняя история этого края, являющегося неотъемлемой частью Азербайджана, уровень развития, сведения о выдающихся политических и литературных личностях, борьба за независимость и современное развитие.
Академик отметил, что многотомник подготовлен согласно Распоряжению Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова от 6 августа 2012 года. Многотомник «История Нахчывана» представляет важное значение с точки зрения дальнейшего углубления мышления азербайджанства, патриотизма и национальной государственности. Учитывая отмеченное, на заседании Президиума НАНА было принято постановление в связи с представлением коллектива авторов трехтомника «История Нахчывана» на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики 2016 года.
Он также добавил, что во входящих в коллекцию книгах находят свое отражение образ жизни, быт, психология и фольклор нашего народа. Это является ценным источником для специалистов, ведущих исследования в связи с Нахчываном.
Далее директор Института кавказоведения НАНА, профессор Муса Гасымлы сообщил, что ознакомился с входящими в коллекцию книгами. Он отметил, что коллекция богата произведениями, отражающими историческое прошлое азербайджанского народа.
Затем выступила директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова, которая проинформировала о коллекциях библиотеки. Отметив, что указанная коллекция создана по инициативе академика Исы Габиббейли, руководитель ЦНБ сообщила, что входящие в новую коллекцию издания, посвящены исследованию истории, археологии, этнографии, фольклора и национальных ценностей Нахчывана.
На мероприятии руководитель Отдела службы читателям-пользователям ЦНБ Севиль Мамедова дала информацию о входящих в коллекцию Нахчыванского отделения НАНА книгах.
Было отмечено, что из Нахчыванского отделения для этой коллекции были доставлены в библиотеку более 300 книг. Коллекция размещена во вспомогательном фонде Зала академиков ЦНБ и передана в распоряжение читателей. Сюда входят издания, посвященные истории, археологии, литературе, искусству, политике, религии и другим сферам науки.
Другие участники, выступившие на мероприятии, оценили презентацию коллекции как ценный вклад в историческую науку Азербайджана.