AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) kitab fondlarına daxil olan yeni kolleksiyalar barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq istiqamətində işləri davam etdirir.
Aprelin 14-də kitabxanada yeni yaradılmış AMEA Naxçıvan Bölməsinin kitab kolleksiyasının təqdimatı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çoxəsrlik tarixə malik olan Naxçıvan diyarının elm, mədəniyyət və ədəbiyyatının öyrənilməsi, habelə təbliği istiqamətində son illər mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Alim görülən bu işlərin nəticəsi olaraq Naxçıvanın milli tarixinə yeni yanaşmanın əsasının qoyulduğunu vurğulayıb.
Kolleksiyaya daxil olan “Naxçıvan tarixi” kitabı haqqında məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA Naxçıvan Bölməsinin və Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəlliflər kollektivinin hazırladığı 3 cildlik kitab Naxçıvanın qədim tarixini, ayrı-ayrı mərhələlərdəki inkişaf səviyyəsini, bu diyarın ölkəmizə və dünyaya bəxş etdiyi görkəmli siyasi və ədəbi şəxsiyyətləri, onların müstəqillik uğrunda mübarizəsini əks etdirən dəyərli monoqrafik tədqiqatdır.
Akademik qeyd edib ki, çoxcildlik Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun 2012-ci il 6 avqust tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanıb. AMEA Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli iclasında kitabın aktuallığı və Azərbaycançılıq ideologiyasının təbliği baxımdan əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, əsər 2015-ci ilin ən mühüm elmi nəticəsi hesab edilib və kitabın müəlliflər kollektivinin 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına təqdim olunması qərara alınıb.
Akademik onu da əlavə edib ki, kolleksiyaya daxil olan ədəbiyyatlarda xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyası, dialektləri və folkloru öz əksini tapır. Bu da Naxçıvanla bağlı araşdırma aparan tədqiqatçılar üçün dəyərli istinad mənbəyidir.
Sonra AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı kolleksiyaya daxil olan kitablarla tanış olduğunu bildirib. O, kolleksiyanın Azərbaycan xalqının tarixi keçmişini əks etdirən əsərlərlə zəngin olduğunu bildirib. Professor qeyd edib ki, bu əsərlərdə coğrafi məkanlardan söz açılır və bu məkanların Naxçıvan ərazisində qeydə alınması regionun qədim ərazi olduğunu bir daha təsdiqləyir. Bu da öz növbəsində Naxçıvana ərazi iddiaları irəli sürən ermənilər üçün tutarlı faktdır.
Daha sonra çıxış edən MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə dokroru Leyla İmanova kitabxananın bu günə qədər təqdim etdiyi kolleksiyalar barədə məlumat verib. Sözügedən kolleksiyanın akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə yardıldığını qeyd edən MEK rəhbəri bura daxil olan nəşrlərin Azərbaycanın qədim torpağı olan Naxçıvanın tarixi, arxeologiya və etnoqrafiyası, folkloru və milli dəyərlərinin araşdırılması sahəsində ərsəyə gələn qiymətli əsərlərdən ibarət oluğunu bildirib.
Tədbirdə MEK-in Oxucu-istifadəçilərə xidmət bölməsinin rəhbəri Sevil Məmmədova AMEA Naxçıvan Bölməsinin kolleksiyasına daxil olan kitablar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Naxçıvan Bölməsindən bu kolleksiya üçün kitabxanaya 300-dən artıq kitab gətirilib. Kolleksiya MEK-in Akademiklər zalının yardımçı fondunda yerləşdirilib və oxucuların ixtiyarına verilib. Bura tarix, arxeologiya, ədəbiyyat, incəsənət, siyasət, din və başqa elm sahələrinə aid ədəbiyyatlar daxildir. Bundan əlavə, kolleksiyada ensiklopediyalar və bir sıra qədim dil abidələrinin mətnlərinə dair nəşrlər də yer alır.
Tədbirdə digər çıxış edən iştirakçılar kolleksiyanın təqdimatını Azərbaycan tarixşünaslığına dəyərli töhfə kimi qiymətləndiriblər.

ANAS Central Scientific Library (CSL) continues works on informing the public about new bulks included in the book foundations.
On April 14, CSL presented a newly created bulk book of Nakhchivan Department. Opening the presentation Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli drew attention to the vital measures that had fulfilled in latest years in the direction of learning science, culture and literature, including promotion of Nakhchivan region, which has centuries-old history.
Informing about a book “History of Nakchchivan”, he noted that the publication is a monumental monographic research, which reflects ancient history, level of development during separate stages, prominent political-literary personalities and the struggle for independence of this integral part of Azerbaijan. By the decision of chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov dated August 6, 2012, teacher staff working at the ANAS Nakhchivan Department and Nakhchivan State University has developed 3 volume of “Nakhchivan history” book. Presidium of ANAS made a decision on submission of authors’ board of 3 volume of “Nakhchivan history” book to the State Prize of the Republic of Azerbaijan in 2016, he added.
Later on, director of the Institute of Caucasian Study Professor Musa Gasimly stated his familiarization with the book included in the bulk. Bulk is rich of works, reflecting historical past of Azerbaijan people. These works narrate on geographical points and their existence in the territory of Nakchivan once more proves the region as an ancient land. In its turn, this is a sharp fact for Armenians, who forwarded territorial claims to Nakhchivan.
Director of CSL PhD in Medical Sciences Leyla Imanova informed on the bulks submitted up to day. She mentioned that, ongoing bulk has been created at the initiative of Acad. Isa Habibbayli and covers precious works of history, archeology and ethnography, folklore and national values of this ancient land.
At the event, chief of Reader-user service-department Sevil Mammadova noted that, over 300 books have been brought from Nakhchivan Department of ANAS to the library for the bulk. Bulk was positioned at the additional foundation of CSL’s Academicians’ hall and commissioned by readers. Here includes literatures embracing history, archeology, literature, art, politics, religion and literature. In addition, a number of encyclopedias and editions on the texts of ancient monuments of language are also included in the bulk.