Akademik İsa Həbibbəyli: “Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının elmi və mədəni birliyinin tarixi təməlidir”
27.02.2026 16:20
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunan “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın açılış mərasimində çıxışı zamanı səsləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bugünkü beynəlxalq konfrans Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək təşkil olunub. Ölkə başçısının bu Sərəncamı Türk dünyasında mədəni və mənəvi birliyin möhkəmləndirilməsinə xidmət edən təşəbbüslərin dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirildiyini nümayiş etdirir. Bu sənəd, eyni zamanda, Azərbaycanın türkologiya sahəsində tarixi missiyasını və aparıcı rolunu bir daha təsdiqləyir.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, 1926-cı ildə Bakı şəhərində, məhz bu tarixi məkanda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultay XX əsrdə türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında baş vermiş ən əlamətdar hadisələrdən biri kimi tarixə düşüb. Qurultayda keçmiş Sovetlər Birliyi məkanında yaşayan türk xalqlarının tarixi, dili, ədəbiyyatı, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı yaxın gələcək üçün böyük əhəmiyyət daşıyan mühüm qərarlar qəbul edilib.
Qurultayın Türk dünyasının tanınmış alim və ziyalılarını bir araya gətirdiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bir əsr öncə təşkil edilmiş bu mötəbər toplantı türkoloq Vasili Radlovun və İsmayıl bəy Qaspıralının xatirələrinə həsr olunub.
O, Birinci Türkoloji Qurultayda Türk dünyasının müxtəlif bölgələrindən gəlmiş 131 nümayəndənin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. AMEA prezidenti qurultayda türklərin və bütövlükdə Türk dünyasının birliyi, həmrəyliyi, qarşılıqlı əməkdaşlığı, dili və tarixi, etnogenezi, etnoqrafiyası, ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə bağlı məruzələrin dinlənildiyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, həmin dövrdə Qurultayda iştirak etmiş görkəmli mütəfəkkirlərin elmi irsi bu gün də öz aktuallığını qoruyur və gələcək nəsillər üçün mühüm bələdçi rolunu oynayır.
Akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın əsas vəzifələri sırasında Türk dünyasının inteqrasiyası, elmi və mədəni əməkdaşlığın gücləndirilməsinin dayandığını deyərək bildirib ki, Qurultayın ən böyük tarixi xidməti mürəkkəb siyasi şəraitə baxmayaraq latın qrafikalı türk əlifbasının qəbul edilməsi və bununla da türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasına yol açması olub. Birinci Türkoloji Qurultay türkologiya elminin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirib.
AMEA rəhbəri Bakı şəhərinin XIX əsrin sonlarından etibarən Türk dünyasında elmi və mədəni inkişafın mərkəzlərindən biri olduğuna diqqət çəkərək, Azərbaycanın zəngin elmi və mədəni potensialı, həmçinin maarifçi və ziyalı təbəqəsinin fəaliyyətinin region üçün önəmli nümunə təşkil etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra latın qrafikasına keçidi rəsmi şəkildə həyata keçirən ilk türk dövlətlərindən biri olub və bu proses Türk dünyasında mədəni inteqrasiyaya təkan verib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Türk dünyasında ortaq mədəni və elmi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlərin görüldüyünü söyləyib. O, 11 sentyabr 2024-cü il tarixində Bakıda Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türk Dil Qurumu tərəfindən keçirilmiş “Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyası”nın üçüncü iclasında 34 hərfdən ibarət Ortaq Türk Əlifbası üzrə ümumi razılığın əldə edildiyini xatırladaraq, bunu Türk dünyasının ortaq mədəni və elmi məkanının formalaşmasında mühüm addım hesab edib.
“Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında 18 fevral 2016-cı il tarixli, eləcə də 100 illik yubileyinin qeyd olunması barədə 22 oktyabr 2025-ci il tarixli ölkə başçısının sərəncamları türk dünyasının alim və mütəfəkkirlərinə dövlət səviyyəsində göstərilən yüksək diqqət və ehtiramın bariz nümunəsidir. Bu təşəbbüslər yalnız tarixi irsin anılması deyil, həm də Türk dünyasında elmi-mədəni əməkdaşlığın, birliyin və həmrəyliyin möhkəmlənməsinə xidmət edir”, - deyə AMEA prezidenti vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü konfransda təqdim olunacaq məruzələr və aparılacaq müzakirələr türkologiya elminin inkişafına təkan verəcək, iştirakçılar arasında elmi əlaqələrin gücləndirilməsinə geniş imkanlar yaradacaq. O, həmçinin konfransın nəticələrinin həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq səviyyədə Türk dünyasında sülhün, birliyin və qardaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib, konfrans işinə uğurlar arzulayıb.

Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на церемонии открытия международной научной конференции «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность», которая проходила в НАНА по случаю 100-летнего юбилея Съезда.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодняшняя международная конференция организована в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда». Данное Распоряжение главы государства демонстрирует то, что инициативы, которые служат укреплению культурного и духовного единства тюркского мира, высоко ценятся на государственном уровне. В то же время, этот документ в очередной раз подтверждает историческую миссию и ведущую роль Азербайджана в сфере тюркологии.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году в Баку, именно в этом историческом зале, был важным событием в культурной жизни тюркских народов, в том числе и азербайджанского народа. Во время съезда, объединившего известных ученых и представителей интеллигенции тюркского мира, были приняты важные постановления, связанные с языком, историей, литературой, алфавитом, этнографией и культурой тюркских народов, прошли мероприятия в честь известных тюркологов Василия Радлова и Исмаил бека Гаспралы.
Академик Иса Габиббейли отметил, что на Первом тюркологическом съезде принял участие 131 делегат из различных уголков тюркского мира, были прослушаны доклады, связанные с единством и солидарностью тюркских народов, развитием взаимосвязей, языком и историей, этногенезом, этнографией, литературой и культурой. Академик подчеркнул, что научное наследие выдающихся мыслителей, которые принимали участие на Съезде, сохраняет свою актуальность по сей день и является важным путеводителем для следующих поколений.
Сказав, что одним из важнейших исторических достижений Съезда было принятие в тех сложных политических условиях общего тюркского алфавита, опирающегося на латинскую графику, руководитель НАНА добавил, что тем самым были созданы широкие возможности для культурной интеграции тюркских народов, на Съезде были определены основные направления тюркологии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что с конца XIX века город Баку был одним из центров научного и культурного развития тюркского мира, богатый научный и культурный потенциал, деятельность просветителей и представителей интеллигенции Азербайджана была примером для всего региона. Академик напомнил, что после обретения независимости Азербайджан был одним из первых тюркских государств, официально перешедших на алфавит с латинской графикой, и этот процесс дал толчок культурной интеграции в тюркском мире.
Руководитель НАНА отметил, что на третьем заседании Комиссии по общему алфавиту тюркского мира, которое состоялось 11 сентября 2024 года в Баку при организации Международной тюркской академии и Турецкого лингвистического общества, стороны пришли к согласию о принятии общего тюркского алфавита, состоящего из 34 букв. Это – важный шаг с точки зрения формирования общего культурного и научного пространства в тюркском мире.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Подписанные главой государства распоряжения о праздновании 90-летнего и 100-летнего юбилеев Первого тюркологического съезда являются показателем высокого внимания и почтения к ученым и мыслителям тюркского мира. Эти инициативы свидетельствуют о почтении к историческому наследию, а также служат укреплению научно-культурного сотрудничества, единства и солидарности в тюркском мире».
Академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что представленные на конференции доклады и проводимые дискуссии приведут к ещё большему развитию тюркологии, укреплению научных связей, полученные результаты внесут вклад в укрепление мира и братства и внутри страны, и на международном уровне, и пожелал успехов работе конференции.