AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş alimlərin adları məlum olub
AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatlara layiq görülmüş alimlərin adları məlum olub.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarı ilə elan edildiyini xatırladıb. Müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. İclasda müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq, müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Beləlikə, yarımkeçiricilərin zona strukturu və rəqs spektrlərinin hesablanması, darzolaqlı və Keyn spektrli yarımkeçiricilərin nəzəriyyəsinin yaradılması üzrə silsilə əsərlərinə görə akademik Firudin Məmmədəli oğlu Haşımzadənin AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, bitkilərin mühafizəsi və bitki xəstəliklərinin tədqiqi sahəsindəki silsilə əsərlərinə görə akademik Siddiqə Rza qızı Məmmədovanın AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin musiqi irsinin tədqiqində xidmətlərinə görə professor Firəngiz Əliağa qızı Əlizadənin AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına, Azərbaycanda körpə və uşaqlarda ürək-damar sistemi xəstəliklərinin yayılmasının tədqiqi, kliniki xüsusiyyətlərinin aşkar edilməsi, terapevtik və cərrahi müalicə üsullarının sistemli tətbiqinə görə akademik Adilə Əvəz qızı Namazovanın AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları ilə təltif olunması haqqında qərar qəbul edilib.
Azərbaycanın neft-qaz yataqlarından çıxarılan neftin tərkib və xassələrinin öyrənilməsi, yüksək keyfiyyətli baza yağlarının tədqiqi və istehsalatda tətbiqi sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Fəzilə İbrahim qızı Səmədova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına mükafatına, Azərbaycan ərazisində yer qabığının dərinlik quruluşunun geofiziki üsullarla öyrənilməsi sahəsində əldə etdiyi fundamental nəticələrə görə akademik Pərviz Ziya oğlu Məmmədov AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına mükafatına, Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mikayıl oğlu Mahmudov AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş namizədlərin hər birinə 5 min manat məbləğində pul mükafatı veriləcək.

Стали известны имена ученых, удостоившихся Именных премий НАНА
Стали известны имена ученых, удостоившихся премий Национальной Академии Наук Азербайджана, носящих имена выдающихся ученых.
В своем выступлении на сегодняшнем заседании Президиума академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев напомнил, что конкурс на получение именных премий НАНА был объявлен постановлением Президиума от 17 февраля 2016 года. Представления об ученых, участвующих на конкурсе, и соответствующие документы были представлены Экспертной комиссии. Подготовленные комиссией соответствующие отзывы о кандидатах на получение именных премий НАНА были представлены Президиуму. На заседании были учтены итоги конкурса и приняты соответствующие постановления.
Так, было постановлено наградить академика Фирудина Мамед Али оглы Гашимзаде за цикл трудов в сфере вычисления зонной структуры и спектров колебания полупроводников, создания теории узкополосных полупроводников со спектром Кейнапремией НАНА имени Насреддина Туси, академика Сиддигу Рза кызы Мамедовуза цикл трудов в области охраны растений и исследования болезней растений– премией НАНА имени Гасан-бека Зардаби, профессора Фирангиз Алиага кызы Ализаде за заслуги в исследовании музыкального наследия выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева– премией НАНА имени академика Узеира Гаджибейли, академика Адилю Аваз кызы Намазовуза исследование распространения в Азербайджане болезней сердечно-сосудистой системы среди младенцев и детей, выявление их клинических особенностей и системное изучение методов терапевтического и хирургического лечения – премией НАНА имени академика Мирасадуллы Миркасимова.
За заслуги в области изучения состава и свойств нефти, добывающейся в нефтегазовых месторождениях Азербайджана, исследования и применения в производстве высококачественных базовых масел члену-корреспонденту НАНА Фазиле Ибрагим кызы Самедовой будет вручена премия НАНА имени академика Юсифа Мамедалиева, за полученные фундаментальные результаты в области изучения глубинного строения земной коры на территории Азербайджана геофизическими методами академику Парвизу Зия оглы Мамедову – премия НАНА имени академика Мусы Алиева, за заслуги в сфере исследования истории азербайджанской государственности и выявления правдивых фактов против армянской фальсификациичлену-корреспонденту НАНА Ягубу Микаил оглы Махмудову – премия НАНА имени Аббас-кули ага Бакиханова.
Отметим, что каждому кандидату, удостоенному именной премии НАНА, будет вручена денежная премия в размере 5 тысяч манат.