AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş alimlərin adları məlum olub
AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatlara layiq görülmüş alimlərin adları məlum olub.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 17 fevral 2016-cı il tarixli qərarı ilə elan edildiyini xatırladıb. Müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. İclasda müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq, müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Beləlikə, yarımkeçiricilərin zona strukturu və rəqs spektrlərinin hesablanması, darzolaqlı və Keyn spektrli yarımkeçiricilərin nəzəriyyəsinin yaradılması üzrə silsilə əsərlərinə görə akademik Firudin Məmmədəli oğlu Haşımzadənin AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, bitkilərin mühafizəsi və bitki xəstəliklərinin tədqiqi sahəsindəki silsilə əsərlərinə görə akademik Siddiqə Rza qızı Məmmədovanın AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin musiqi irsinin tədqiqində xidmətlərinə görə professor Firəngiz Əliağa qızı Əlizadənin AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına, Azərbaycanda körpə və uşaqlarda ürək-damar sistemi xəstəliklərinin yayılmasının tədqiqi, kliniki xüsusiyyətlərinin aşkar edilməsi, terapevtik və cərrahi müalicə üsullarının sistemli tətbiqinə görə akademik Adilə Əvəz qızı Namazovanın AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları ilə təltif olunması haqqında qərar qəbul edilib.
Azərbaycanın neft-qaz yataqlarından çıxarılan neftin tərkib və xassələrinin öyrənilməsi, yüksək keyfiyyətli baza yağlarının tədqiqi və istehsalatda tətbiqi sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Fəzilə İbrahim qızı Səmədova AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına mükafatına, Azərbaycan ərazisində yer qabığının dərinlik quruluşunun geofiziki üsullarla öyrənilməsi sahəsində əldə etdiyi fundamental nəticələrə görə akademik Pərviz Ziya oğlu Məmmədov AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına mükafatına, Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin araşdırılması və erməni saxtakarlığına qarşı tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsindəki xidmətlərinə görə isə AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mikayıl oğlu Mahmudov AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülmüş namizədlərin hər birinə 5 min manat məbləğində pul mükafatı veriləcək.

The names of scientists, granted nominal prizes of ANAS, bearing the names of outstanding scientists were announced.
In his speech at today's meeting of the Presidium Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev recalled that the competition for nominal prizes of ANAS Presidium decree was announced on February 17, 2016. Representations of the scientists involved in the competition, and the relevant documents were presented to the Expert Committee. Prepared by the Commission appropriate reviews of nominees for nominal prizes of ANAS were presented to the Presidium. Taking into account the results of the competition were adopted appropriate resolutions at the meeting.
So, it was decided to award Academician Firudin Mammadali oglu Hashimzadeh the Prize of ANAS on behalf Nasiraddin Tusi for his chain works on calculation of the band structure and spectra of fluctuations in semiconductors, including creating a theory of narrow-band semiconductors with a spectrum Kane, Academician Siddige Rza gizi Mammadova was awarded the Prize of ANAS on behalf of Hasan bey Zardabi for her chain works on plant protection and research of plant diseases, Professor Firangiz Aliaga gizi Alizadeh was awarded the Prize of ANAS on behalf of Academician Uzeyir Hajibeyli for her services in the investigation of the musical heritage of outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev, Academician Adila Avaz gizi Namazova was awarded the Prize of Academician Mirasadulla Mirgasimov for her studies on dissemination of diseases of the cardiovascular system in infants and children in Azerbaijan identifying their clinical features, systematic application of therapeutic and surgical treatment.
For merits in the field of composition and properties of oil produced in the oil and gas fields of Azerbaijan, research and application in the production of high-quality base oils corresponding member of ANAS Fazil Ibrahim gizi Samadova was awarded the Prize of ANAS on behalf of Academician Yusif Mammadaliyev, for obtained fundamental results in the study of the deep structure earth's crust on the territory of Azerbaijan by geophysical methods Academician Parviz Ziya oglu Mammadov was awarded the Prize of ANAS on behalf of Academician Musa Aliyev, while for his merits in the field of research the history of Azerbaijani statehood and revealing the true facts against Armenian falsification, Yagub Mikayil oglu Makhmudov was granted the Prize of ANAS on behalf of Abbasgulu Agha Bakikhanov.
Note that each nominee who is awarded a nominal award of ANAS, will be awarded a cash prize of 5 thousand manats.