AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026-2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 27 fevral 2026-cı il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr barədə müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Fəaliyyət Planında AMEA-nın da qarşısına bir sıra vəzifələr qoyulub.
Son illərdə dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə süni intellektin və rəqəmsal texnologiyaların inkişafı istiqamətində ardıcıl sənədlərin qəbul edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycanda süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal texnologiyaların inkişafında alimlərimiz qarşısında da bir sıra vəzifələr qoyduğunu xatırladıb. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, AMEA-da son illərdə bu yöndə bir çox mühüm addımlar atılıb. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını, daha sonra yaranmış yeni reallıq şəraitində şöbənin adının “Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər” olaraq dəyişdirildiyini, həmçinin elmi müəssisə və təşkilatlardakı “Elektron xidmətlər” şöbələrinin bazasında “Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt” şöbələrinin yaradıldığını bildirib.
Bundan əlavə, Milli Elmlər Akademiyasında sənəd dövriyyəsinin tam elektronlaşdırıldığını, eləcə də elektron kitabxana və elektron arxiv quruculuğu istiqamətində işlərin yüksək səviyyədə davam etdirildiyini, Akademiyanın ilkin rəqəmsal arxitekturasının formalaşdırıldığını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın bu istiqamətdə öz üzərinə düşən vəzifələri məsuliyyətlə yerinə yetirdiyini deyib, süni intellekt sahəsində kadr seçimi ilə bağlı bir sıra tapşırıqlarını verib.

На очередном заседании Президиума НАНА были рассмотрены задачи, связанные с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 27 февраля 2026 года об утверждении «Плана действий по ускорению цифрового развития в Азербайджанской Республике на 2026-2028 годы».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в Плане действий и перед НАНА поставлены важные задачи.
Сказав, что в последние годы главой государства подписаны важные документы в сфере развития искусственного интеллекта и цифровых технологий, академик Иса Габиббейли добавил, что в своей речи на собрании по случаю 80-летнего юбилея НАНА Президент Ильхам Алиев поставил перед учеными ряд задач, связанных с кибербезопасностью и развитием в Азербайджане искусственного интеллекта и цифровых технологий. Академик подчеркнул, что в последние годы в НАНА предприняты многочисленные шаги в данном направлении: в аппарате Президиума НАНА создан отдел «Электронная Академия», позже этот отдел был переименован в соответствии с новыми реалиями в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг; на базе отделов электронных услуг в научных учреждениях и организациях созданы отделы «Цифровая наука и искусственный интеллект».
В Национальной академии наук, продолжил руководитель НАНА, полностью электронизирован процесс документооборота, на высоком уровне продолжаются работы по созданию электронной библиотеки и электронного архива, сформирована первичная цифровая архитектура Академии наук.
Академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА с большой ответственностью выполняет стоящие перед ней задачи в данном направлении, и дал ряд поручений в связи с подбором кадров в сфере искусственного интеллекта.