AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında rəqəmsal inkişaf və ana dilimizin saflığının qorunması ilə bağlı qərarlar qəbul olunub
13.03.2026 11:50
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində rəqəmsal inkişaf və ana dilimizin saflığının qorunması ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək bir sıra qərarlar qəbul olunub.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Terminologiya Komissiyasının nəzdində Şəxs Adları Komissiyasının yeni tərkibi təsdiq edilib. AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədlinin sədrliyi ilə Şəxs Adları Komissiyasının yeni üzvləri təsdiq olunub.
Bundan əlavə, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Müasir Azərbaycan dili şöbəsinin bazasında daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti şöbəsi yaradılıb.
Həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm irs şöbəsinin tərkibində Rəqəmsal arxiv sektorunun yaradılması barədə qərar qəbul olunub.

На заседании Президиума НАНА были приняты постановления, связанные с цифровым развитием и сохранением чистоты родного языка
13.03.2026 11:50
На очередном заседании Президиума НАНА были приняты важные постановления, связанные с выполнением задач в связи с цифровым развитием и сохранением чистоты родного языка, поставленных главой государства во время его выступления на собрании по случаю 80-летнего юбилея НАНА.
Так, был утвержден новый состав Комиссии по личным именам под председательством директора Института языкознания имени Насими НАНА профессора Надира Мамедли, функционирующей при Терминологической комиссии Азербайджанской Республики.
Помимо этого, на базе Отдела современного азербайджанского языка Института языкознания имени Насими НАНА за счет внутренних ресурсов и существующих штатных единиц был создан Отдел современного азербайджанского языка и культуры речи.
Также было принято постановление о создании в составе Отдела научного наследия аппарата Президиума НАНА Сектора цифрового архива.