AMEA-da “Elm günü”nə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin MEK-in foyesindəki büstü önünə gül dəstələri düzüb, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Sonra “Elm günü”nün fəxri qonağı – Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilovun fərdi yaradıcılıq sərgisinə və AMEA əməkdaşlarının elmi nailiyyətlərini əks etdirən maddi mədəniyyət nümunələrinə, nəşrlərə və rəsm əsərlərinə baxış olub.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə öz işinə başlayıb.
Mərasimi giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının Sərəncamı ilə 2018-ci ildən qeyd edilən “Elm günü” müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaradıcı ziyalılara, alimlərə, elm adamlarının xidmətlərinə verdiyi yüksək qiymətin əməli ifadəsidir. Akademikin sözlərinə görə, keçən ilki “Elm günü”ndən keçən bir illik dövrün elm aləmi üçün ən böyük tarixi hadisəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 3 noyabr 2025-ci il tarixində Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində iştirak etməsi və dərin məzmunlu, proqram xarakterli nitq söyləməsi olmuşdur.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, möhtərəm Prezidentin Akademiyaya səfəri və nitqi ölkəmizdə elm sahəsində yeni eranın başlanmasının strategiyasını müəyyən edib. O qeyd edib ki, dövlət başçısının nitqində Azərbaycan dili və Azərbaycan tarixi ilə əlaqədar qarşıya qoyduğu vəzifələr Azərbaycançılıq ideyasının və ideologiyasının elmi əsaslarının daha dərindən və əhatəli şəkildə tədqiq edilməsinə dair müasir çağırışları əks etdirir.
Cənab Prezidentin tapşırığından irəli gələrək Akademiyada bu istiqamət üzrə fəaliyyətin genişləndirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Dilçilik İnstitutu tərəfindən Azərbaycan dilinin linqvistik korpusunun yaradılması sahəsində mühüm addımların atıldığını, Azərbaycan dilinin orfoqrafiya və orfoepiya lüğətləri üzərində işlərin tamamlandığını söyləyib. Bundan əlavə, şəxs adlarının yeni soraq kitabının hazırlanaraq aidiyyəti üzrə müvafiq quruma təqdim olunduğunu, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və qrammatikasının yenidən yazılması sahəsində də ardıcıl işlərin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
“Tarixçi alimlərimiz 15 cildlik “Azərbaycan tarixi” üzrərində iş aparmaqla bərabər, Azərbaycan Respublikası tarixinin, yeni müstəqillik dövrü tariximizin 3 cildi üzərində işi bu ilin axırınadək tamamlamaq üçün qüvvələrini səfərbər etmişlər. Həmçinin 10 cildi nəzərdə tutulan “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin də artıq 7 cildi çap olunmuşdur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Akademiyanın 80 illik yubileyindəki tarixi nitqində texnoloji inkişaf, rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik sahəsində qarşıya qoyduğu vəzifələrə də toxunan natiq Elektron hərəkat, rəqəmsallaşma və süni intellektin son 3 ildə Akademiyada həyata keçirilən yeniləşmə islahatlarının əsas istiqamətlərindən birini təşkil etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradılması ilə başlanan elektron hərəkat nəticəsində artıq Milli Elmlər Akademiyasının Elektron Arxitekturası formalaşdırılıb. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, Akademiyanın bütün institutlarında, hətta regionlarda yerləşən Elmi Bölmələrində və Mərkəzlərində də Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt şöbələri fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Rəqəmsal İnkişafa dair Dövlət Proqramının icrası ilə əlaqədar olaraq Akademiyanın Rəqəmsal İnkişaf üzrə proqramının hazırlanmaqda olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli institutlarda rəqəmsallaşma və süni intellekt üzrə direktor müavinlərinin təyin olunma prosesinin başa çatmaqda olduğunu diqqətə çatdırıb: “Akademiya üzrə Elektron sənəd dövriyyəsi tamamlanıb, Mərkəzi Elmi Kitabxanada isə elektronlaşdırma işi sürətlə davam etdirilir. Həmçinin 2025-ci ilin dekabr ayından Akademiyanın Elmi irs şöbəsində Elektron Arxiv quruculuğuna başlanılmışdır. Çalışacağıq ki, rəqəmsallaşma epoxasında qarşımıza qoyulmuş vəzifələri Qalib xalqın Qalib lideri, Müzəffər Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin müəyyən etdiyi yüksək səviyyədə yerinə yetirək”.
Milli Elmlər Akademiyasında həyata keçirilən islahatların əsas istiqamətlərindən birini də elmi istiqamətlərin müstəqil dövlətimizin inkişaf strategiyasına, milli prioritetlərimizə cavab verməsinin təmin edilməsi ilə əlaqədar olduğunu deyən AMEA rəhbəri Qərbi Azərbaycan, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur, Zəngəzur dəhlizi, Türk dünyası ilə əlaqələr, yeni tarixi dövrün milli ideyası kimi məsələlərin daim diqqətdə saxlanıldığını bildirib.
Struktur islahatlarına da toxunan AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasında 3 il ərzində daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına 54 yeni şöbə və sektorun yaradıldığını, bunlar sırasında Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı, Qərbi Azərbaycanın tarixi və folkloru, Məhkəmə arxeologiyası, Müasir Azərbaycan dili və mədəniyyəti, Onomastika, Türk sənət tarixi və mədəni irsi, Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi, Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt və s. kimi aktual şöbələrin yer aldığını söyləyib.
AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın fəaliyyət göstərdiyi 80 il ərzində ilk dəfə olaraq 4 beynəlxalq elmi təşkilatın - hazırda dünyanın ən böyük Akademik təşkilatı hesab olunan Beynəlxalq Elmi Şuranın, Beynəlxalq Tərəfdaşlıq Akademiyasının, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının və Beynəlxalq Akademiyalar Birliyinin tam hüquqlu üzvü seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Elmlər Akademiyasında hazırda yeni bir istiqamətdə islahata başlanıldığını, AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən müşavirədə Akademiya əməkdaşlarının elmi-tədqiqat fəaliyyətinin bal sistemi ilə qiymətləndirilməsi modelinin hazırlanması haqqında ilk müzakirənin aparıldığını bildirib, Akademiyanın fəaliyyətini rəqəmsal inkişaf cəmiyyətinin yeni tələbləri səviyyəsində qurmaq və istiqamətləndirmək üçün yeni modelə keçməyin zəruri olduğunu söyləyib.
“Bilik məfhumu elm anlayışından daha geniş olub, ilk insan məskunlaşmasından indiki rəqəmsal inkişaf cəmiyyətinə qədərki bütün informasiya selini özündə cəmləşdirir. Elm isə sistemli bir təlim kimi cəmiyyətin yaranması ilə əlaqədar formalaşmışdır. Elm səbəbləri axtarıb araşdırır, nəticələri müəyyən edib ümumiləşdirir və proqnozlaşdırır. Elm ümumbəşəri hadisədir. Elmin vətəni yoxdur, lakin alimin vətəni vardır. Azərbaycan alimləri Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elmi, Milli Elmlər Akademiyası qarşısında qoyduğu vəzifələri yerinə yetirmək üçün var qüvvə ilə çalışmağı özünə şərəfli və məsuliyyətli borc hesab edir, dövlət başçısının apardığı siyasəti dəstəkləyir və müdafiə edirik. Cənab Prezidenti əmin etmək istəyirik ki, Azərbaycan alimləri bundan sonra da müstəqil Azərbaycan dövlətinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün bilik və bacarıqlarını əsirgəməyəcəklər”, - deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Sonra çıxış edən “Elm günü”nün fəxri qonağı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilov bu əlamətdar gün münasibətilə iştirakçıları təbrik edib, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.
O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinə, incəsənətinə və elmin inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıdan bəhs edib, bu siyasətin ölkənin mədəni-mənəvi tərəqqisində həlledici rol oynadığını vurğulayıb.
Bu gün həmin strateji xəttin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyən Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov mədəniyyət sahəsinin inkişafına hər zaman ardıcıl dövlət dəstəyi göstərildiyini, bu sahədə həyata keçirilən məqsədyönlü layihələrin milli-mədəni irsin qorunması və dünya miqyasında tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Professor Fərhad Xəlilov dünya mədəniyyətinə müasir baxış kontekstində rəssamlıq sənətinin cəmiyyətin estetik düşüncəsinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb, milli rəssamlıq məktəbinin beynəlxalq mədəni proseslərə uğurla inteqrasiya etdiyini diqqətə çatdırıb.
O, həmçinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı tarixi Zəfərin ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında yeni mərhələ açdığını xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan bu gün öz inkişafının ən yüksək mərhələsini yaşayır və əldə olunan nailiyyətlər elmin, mədəniyyətin və yaradıcılığın gələcək inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradır.
Yaradıcılıq fəaliyyəti  haqqında da məlumat verən Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov gənc yaşlarından etibarən özünü bacarıqlı fırça ustası kimi sınadığını bildirib. O, yaradıcılığı boyu daima Abşeron estetikası, memarlığı və təbiətindən ilhamlanaraq müxtəlif əsərlər yaratdığını söyləyib.
Tədbirdə AR Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan elminə və alimlərinə hər zaman yüksək dəyər verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu münasibətin bariz nümunələrindən biri “Elm haqqında” Qanunun qəbul edilməsidir. Sözügedən qanun elmin inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirərək, bu sahədə qarşıda duran vəzifələrə adekvat cavab verir.
Professor Anar İsgəndərov çıxışında Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, bu istiqamətdə sistemli fəaliyyətin vacibliyini qeyd edib. O, tarixi faktlara da toxunaraq, 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ölkənin gələcəyi naminə 100 gəncin xarici ölkələrə təhsil almağa göndərildiyini xatırladıb. Daha sonra 1969-cu ildən başlayaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə gənclərin xarici ölkələrdə təhsil almasına geniş imkanlar yaradıldığını, ənənənin bu gün də davam etdirildiyini  bildirib.
Komitə sədri, həmçinin 1945-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis olunmasının ölkədə elmin institusional əsaslarının formalaşdırılmasında mühüm mərhələ olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu gün “Elm günü”nün təsis edilməsi dövlətin elmə verdiyi dəyərin davamlı xarakter daşıdığını göstərir. O, bu əlamətdar günün Azərbaycan elminin görkəmli nümayəndələri ilə birlikdə qeyd olunmasının xüsusi rəmzi məna daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra Xalq rəssamı Fərhad Xəlilovun həyatı və yaradıcılığına həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək “Elm günü”nün elmlə yaradıcılığın vəhdətini təcəssüm etdirən əlamətdar gün olduğunu deyib, elmin, xüsusilə də sənətşünaslığın cəmiyyətin mədəni inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
O, Xalq rəssamı Fərhad Xəlilovun müasir Azərbaycan təsviri sənətinin  görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, istedadlı rəssamın yaradıcılığı daim inkişaf və dəyişmə prosesində olsa da, o, özünəməxsus üslubunu və bədii dəst-xəttini qoruyub saxlayıb. Xalq yazıçısı Anar professor Fərhad Xəlilova gələcək fəliyyətində yeni yaradıcılıq fəaliyyətində uğurları arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, müstəqil dövlətimizdə ahəngdar cəmiyyətin qurulması, ölkəmizin daimi tərəqqisi işində elmin və alimin rolu böyükdür. O qeyd edib ki, ötən 80 il ərzində Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycanda elmin bayraqdarı olaraq, elmimizin və bütövlükdə cəmiyyətimizin inkişafında böyük rol oynayıb.
Alim bildirib ki, bu gün AMEA dərin yeniləşmə və modernləşmə mərhələsini yaşayır, günün tələblərinə cavab verən struktur islahatları həyata keçirilir və ən başlıcası isə daha çevik, dövlətin və cəmiyyətin operativ şəkildə real tələbatına cavab verən bir quruma çevrilməkdədir.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Məsud Əfəndiyev, AMEA-nın Gənclər Akademiyasının sədr müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəfa Əliyeva, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi işçisi sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əliyev çıxış edərək son illərdə Azərbaycan elminin Prezident İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı sayəsində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildiriblər.
Tədbir ərzində, o cümlədən “Elm günü” münasibətilə süni intellekt alətləri ilə hazırlanmış Dədə Qorqudun Azərbaycan dili, Memar Əcəminin daş yaddaş və memarlıq, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun isə tibb və elmə həsr olunmuş çıxışları nümayiş etdirilib.
Daha sonra bir sıra alimə mükafatlar təqdim olunub.
Akademik Cəmil Əliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanları ilə, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı isə “AMEA-nın Üzeyir Hacıbəyli döş nişanı” ilə təltif ediliblər.
Bundan başqa, “Elm günü” münasibətilə yüksək impakt faktorlu jurnallarda məqalələrin çapına görə I-III yerləri qazanan əməkdaşlara sertifikatlar, gənc tədqiqatçılara “İlin gənc alimi” diplomları təqdim edilib. Həmçinin rəqəmsallaşma və süni intellekt sahəsində fərqlənən AMEA əməkdaşları təltif olunublar.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное "Дню науки".
Вначале участники мероприятия возложили букеты цветов к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе ЦНБ и почтили светлую память Великого лидера.
Затем присутствующие ознакомились с персональной выставкой произведений почетного гостя «Дня науки» – председателя Союза художников Азербайджана Народного художника, профессора Фархада Халилова, а также с образцами материальной культуры, изданиями и произведениями живописи, отражающими достижения сотрудников НАНА.
Мероприятие начало свою работу с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Открывая церемонию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что «День науки», который отмечается по Распоряжению главы государства с 2018 года, – наглядный показатель того высокого значения, которое независимое Азербайджанское государство придает представителям творческой интеллигенции и ученым, заслугам деятелей науки. По словам академика, важнейшим историческим событием, которое произошло за истекший после прошлогоднего «Дня науки» год, является участие и глубоко содержательная, программная речь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на мероприятии в честь 80-летнего юбилея НАНА, которое состоялось 3 ноября 2025 года.
Академик Иса Габиббейли отметил, что визит многоуважаемого Президента в НАНА и его речь определили стратегию начала новой эры в развитии отечественной науки, в речи главы государства были поставлены задачи, связанные с азербайджанским языком и историей Азербайджана, в которых отражены современные вызовы в связи с более глубоким изучением научных основ идеи и идеологии азербайджанства.
Сказав, что в соответствии с поручениями господина Президента в Академии наук расширена деятельность в данном направлении, руководитель НАНА добавил, что в Институте языкознания предпринимаются важные шаги по созданию национального корпуса азербайджанского языка, завершены работы по составлению орфографического и орфоэпического словарей азербайджанского языка. Помимо этого, составлен и представлен в соответствующую структуру новый справочник личных имен, продолжаются работы в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка и соблюдения правил грамматики.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Наши ученые-историки работают над «Историей Азербайджана» в 15-ти томах, они мобилизовали все свои силы, чтобы до конца этого года завершить работу над тремя томами об истории Азербайджанской Республики периода независимости. Также изданы 7 томов «Истории азербайджанской литературы», которую планируется выпустить в 10-ти томах».
Говоря о задачах, поставленных в исторической речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в области технологического развития, цифровизации, искусственного интеллекта и кибербезопасности, оратор подчеркнул, что на протяжении последних трех лет электронное движение, цифровизация и искусственный интеллект составляют одно из основных направлений проводимых в НАНА реформ по обновлению. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в результате электронного движения, которое началось с создания в аппарате Президиума НАНА отдела «Электронная Академия», уже сформирована Электронная архитектура Национальной академии наук; во всех институтах НАНА, а также в региональных научных отделениях и центрах функционируют отделы цифровой науки и искусственного интеллекта.
Сказав, что в связи с реализацией под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой Государственной программы по цифровому развитию продолжается работа над подготовкой программы Академии наук по цифровому развитию, руководитель НАНА добавил, что в институтах близится к завершению процесс назначения заместителей директоров по цифровизации и искусственному интеллекту: «В Академии наук создана система электронного документооборота, а в Центральной научной библиотеке быстрыми темпами продолжается работа по электронизации. С декабря 2025 года в Отделе научного наследия аппарата Президиума НАНА начат процесс по созданию Электронного архива. Мы постараемся на высоком уровне выполнить задачи, поставленные Лидером-победителем народа-победителя, Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым в эпоху цифровизации».
Ещё одно из основных направлений проводимых в Национальной академии наук реформ, продолжил академик Иса Габиббейли, связано с обеспечением соответствия сфер научной деятельности стратегии развития нашего независимого государства и национальным приоритетам, в центре внимания находятся вопросы, связанные с Западным Азербайджаном, Карабахом, Восточным Зангезуром, Зангезурским коридором, тюркским миром, национальной идеей нового исторического периода и т.д.
Говоря о структурных реформах, академик отметил, что за последние 3 года в Национальной академии наук за счет внутренних ресурсов и существующих штатных единиц созданы 54 новых отдела и сектора, деятельность которых связана с такими актуальными вопросами, как история Карабахской войны и движение «Великое возвращение», история и фольклор Западного Азербайджана, судебная археология, современный азербайджанский язык и культура речи, ономастика, история искусства и культурное наследие тюркских народов и др.
Академик Иса Габиббейли рассказал и о международных связях НАНА, сообщив, что впервые за 80-летнюю историю Академии наук организация была избрана полноправным членом четырех международных организаций – Международного научного совета, организации «Межакадемическое партнерство», Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии и Международной ассоциации академий наук.
Руководитель НАНА отметил, что в настоящее время в Академии наук проводится реформа в новом направлении, на состоявшемся в Президиуме НАНА совещании был обсужден вопрос о подготовке модели оценивания научно-исследовательской деятельности сотрудников НАНА по бальной системе, переход к которой необходим для построения деятельности Академии наук на уровне требований цифрового общества.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Знание шире понятия «наука», оно охватывает весь информационный поток, начиная с расселения первого человека до современного цифрового общества. А наука формируется в качестве системного учения, она связана с созданием общества. Наука ищет и изучает причины, выявляет, обобщает и прогнозирует результаты. Наука – общечеловеческое событие. У науки нет родины, а у ученого Родина есть. Ученые Азербайджана считают честью и долгом направить все свои силы на выполнение задач, поставленных Президентом Ильхамом Алиевым перед отечественной наукой и Национальной академией наук, поддерживают и защищают проводимую главой государства политику. Хотим заверить господина Президента в том, что ученые Азербайджана и впредь будут работать во имя ещё большего развития независимого Азербайджанского государства».
Затем выступил почетный гость «Дня науки» – председатель Союза художников Азербайджана Народный художник, профессор Фархад Халилов, который поздравил присутствующих с этой знаменательной датой и поблагодарил академика Ису Габиббейли за организацию мероприятия на высоком уровне.
Он рассказал об особом внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева по отношению к культуре, искусству и развитию науки в Азербайджане и подчеркнул, что данная политика сыграла решающую роль в культурно-нравственном развитии страны.
Сказав, что сегодня этот стратегический курс успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, Народный художник Фархад Халилов сообщил, что государство последовательно поддерживает развитие культуры, реализуемые в данной сфере целенаправленные проекты вносят весомый вклад в защиту национального культурного наследия и его популяризацию в мировом масштабе.
Профессор Фархад Халилов подчеркнул, что изобразительное искусство играет важную роль в формировании эстетической мысли общества, продолжается успешная интеграция национальной школы живописи в международные культурные процессы.
Особо отметив, что историческая Победа Азербайджана, одержанная под руководством Президента Ильхама Алиева в ходе Второй Карабахской войны, стала началом нового этапа в общественно-политической и культурной жизни страны, он подчеркнул, что сегодня Азербайджан проживает наивысший этап своего развития, достижения республики создают предпосылки для дальнейшего развития науки, культуры и творчества.
Народный художник Фархад Халилов также рассказал о своей творческой деятельности. Он сообщил, что начал рисовать в молодые годы, на протяжении всей своей деятельности восхищался эстетикой, архитектурой и природой Абшерона, что привело к созданию различных произведений.
В своем выступлении председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессор Анар Искендеров отметил, что Президент Ильхам Алиев постоянно придает высокое значение отечественной науке и ученым, одним из наглядных подтверждений этого отношения является принятие Закона «О науке», который определяет стратегию развития науки и дает адекватный ответ стоящим в данной сфере задачам.
Профессор Анар Искендеров подчеркнул особое значение популяризации достижений азербайджанской науки в международном пространстве и добавил, что необходимо наладить системную деятельность в данном направлении. Приведя исторические факты, он сообщил, что в период Азербайджанской Демократической Республики в 1918 году во имя будущего развития страны 100 молодых людей были направлены на обучение за рубеж; позже, начиная с 1969 года по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева были созданы широкие возможности для получения молодежью образования за рубежом, эта традиция продолжается и сегодня.
Председатель комитета также отметил, что учреждение в 1945 году Национальной академии наук Азербайджана стало важным этапом в формировании институциональных основ науки в стране. Сказав, что учреждение «Дня науки» свидетельствует о том, что значение, которое государство придает науке, носит последовательный характер, он подчеркнул, что празднование этого знаменательного дня вместе с выдающимися представителями отечественной науки имеет особый символический смысл.
Далее был показан фильм, посвященный жизни и творчеству Народного художника Фархада Халилова.
На мероприятии также выступил председатель Союза писателей Азербайджана Народный писатель Анар, который подчеркнул, что «День науки» – знаменательный праздник, который является воплощением единства науки и творчества, наука, особенно искусствоведение играет важную роль в культурном развитии общества.
Он сообщил, что Народный художник Фархад Халилов является одним из выдающихся представителей современного изобразительного искусства Азербайджана, творчество талантливого художника постоянно находится в процессе развития и меняется, однако он сохраняет своеобразный стиль и индивидуальность. Народный писатель Анар пожелал Фархаду Халилову новых творческих успехов в дальнейшей деятельности.
Затем выступила и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, которая отметила, что роль науки и ученых в построении гармоничного общества и устойчивом развитии нашего независимого государства велика, на протяжении 80-ти лет Национальная академия наук является знаменосцем науки в Азербайджане и играет большую роль в развитии отечественной науки и общества в целом.
Академик сообщила, что сегодня НАНА проживает период обновления и модернизации, проводятся структурные реформы, отвечающие требованиям современности, а самое главное – организация превращается в более гибкую структуру, способную оперативно ответить на реальные потребности государства и общества.
На мероприятии также выступили советник НАНА академик Адиль Гарибов, председатель правления Всемирной ассоциации азербайджанских ученых профессор Масуд Эфендиев, заместитель председателя Молодежной Академии НАНА доктор философии по филологии Шафа Алиева и научный сотрудник Института архитектуры и искусства НАНА доктор философии по искусствоведению Эльчин Алиев (Шамилли). Они подчеркнули, что благодаря высокому вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева в последние годы азербайджанская наука проживает новый этап своего развития.
На протяжении мероприятия демонстрировались подготовленные в честь «Дня науки» при помощи технологий искусственного интеллекта выступления Деде Горгуда об азербайджанском языке, архитектора Аджеми Нахчывани – о памяти камня и архитектуре и академика Мирасадуллы Миргасымова – о медицине и науке.
Далее ряду ученых были вручены награды.
В связи с юбилеями академик Джамиль Алиев, академик Валида Ализаде и член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов были награждены Почетными грамотами НАНА, а член-корреспондент НАНА Нушаба Араслы – нагрудным знаком НАНА «Узеир Гаджибейли».
Помимо этого, по случаю «Дня науки» сотрудникам, которые заняли I-III места за публикацию статей в журналах с высоким импакт-фактором, были вручены сертификаты, а молодым исследователям – дипломы «Молодой ученый года». Также награды получили сотрудники НАНА, отличившиеся в сфере цифровизации и искусственного интеллекта.