Prezident İlham Əliyev Azərbaycan elminə və alimlərinə hər zaman yüksək dəyər vermişdir. Bu münasibətin bariz nümunələrindən biri “Elm haqqında” Qanunun qəbul edilməsidir. Sözügedən qanun elmin inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirərək, bu sahədə qarşıda duran vəzifələrə adekvat cavab verir.
Bu sözləri AMEA-da “Elm günü” münasibətilə keçirilən tədbirdə AR Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov deyib.
Professor Anar İsgəndərov çıxışında Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, bu istiqamətdə sistemli fəaliyyətin vacibliyini qeyd edib. O, tarixi faktlara da toxunaraq, 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ölkənin gələcəyi naminə 100 gəncin xarici ölkələrə təhsil almağa göndərildiyini xatırladıb. Daha sonra 1969-cu ildən başlayaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə gənclərin xarici ölkələrdə təhsil almasına geniş imkanlar yaradıldığını, ənənənin bu gün də davam etdirildiyini bildirib.
Komitə sədri, həmçinin 1945-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis olunmasının ölkədə elmin institusional əsaslarının formalaşdırılmasında mühüm mərhələ olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu gün “Elm günü”nün təsis edilməsi dövlətin elmə verdiyi dəyərin davamlı xarakter daşıdığını göstərir. O, bu əlamətdar günün Azərbaycan elminin görkəmli nümayəndələri ilə birlikdə qeyd olunmasının xüsusi rəmzi məna daşıdığını vurğulayıb.

Профессор Анар Искендеров: «Учреждение «Дня науки» свидетельствует о том, что значение, которое государство придает науке, носит последовательный характер»
07.04.2026 11:05
Президент Ильхам Алиев постоянно придает высокое значение отечественной науке и ученым, одним из наглядных подтверждений этого отношения является принятие Закона «О науке», который определяет стратегию развития науки и дает адекватный ответ стоящим в данной сфере задачам.
Этими мыслями председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессор Анар Искендеров поделился во время своего выступления на мероприятии, которое состоялось в НАНА в честь «Дня науки».
Профессор Анар Искендеров подчеркнул особое значение популяризации достижений азербайджанской науки в международном пространстве и добавил, что необходимо наладить системную деятельность в данном направлении. Приведя исторические факты, он сообщил, что в период Азербайджанской Демократической Республики в 1918 году во имя будущего развития страны 100 молодых людей были направлены на обучение за рубеж; позже, начиная с 1969 года по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева были созданы широкие возможности для получения молодежью образования за рубежом, эта традиция продолжается и сегодня.
Председатель комитета также отметил, что учреждение в 1945 году Национальной академии наук Азербайджана стало важным этапом в формировании институциональных основ науки в стране. Сказав, что учреждение «Дня науки» свидетельствует о том, что значение, которое государство придает науке, носит последовательный характер, он подчеркнул, что празднование этого знаменательного дня вместе с выдающимися представителями отечественной науки имеет особый символический смысл.