Akademik İsa Həbibbəyli: Birinci Türkoloji Qurultayla bağlı keçirilən tədbirlər türk xalqlarının inteqrasiyasına töhfə verir
08.04.2026 13:50
Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi 1926-cı ilə qədər dünyada bu miqyasda türkoloji tədbir baş tutmamışdı. Qurultayın əsas əhəmiyyəti ondadır ki, o, türk xalqlarının birliyini və həmrəyliyini ortaya qoyan, eyni zamanda, onların gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirən ilk mötəbər elmi platforma kimi dünya elm tarixinə daxil olub.
Qurultayın digər mühüm cəhəti Türk dünyasının coğrafi sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlıdır. Qurultayda iştirak edən 131 nümayəndə, demək olar ki, Avrasiyanı əhatə edən geniş bir coğrafiyanın təmsilçiləri kimi çıxış ediblər.
Bu fikirləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Türkoloji Tədqiqatlar Konfransında deyib. O bildirib ki, Birinci Türkoloji Qurultayın ən böyük nailiyyətlərindən biri türk xalqlarını birləşdirən vahid latın əlifbasının qəbul edilməsi olub: “Bununla yanaşı, qurultay türk xalqları arasında elmi, mədəni və ictimai-siyasi birliyin formalaşmasına mühüm töhfələr verib. Bu gün, XXI əsrdə türk xalqlarının yeni müstəvidə birliyi, həmrəyliyi və inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlarda Türkoloji Qurultayla bağlı keçirilən tədbirlər mühüm rol oynayır. Türk xalqlarının müasir dövrdəki birliyi və inteqrasiyası Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” strategiyası ilə yeni mərhələyə qədəm qoyub. Hazırda Azərbaycan və Türkiyə arasındakı strateji birlik Türk dünyasının daha geniş miqyaslı inteqrasiyası üçün nümunəvi modelə çevrilib”.
Akademik qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi ardıcıl və qətiyyətli siyasət nəticəsində bu əməkdaşlıq daha da genişlənərək yeni mərhələyə yüksəlib: “Bu birliyin qorunması və inkişaf etdirilməsi qarşıda duran əsas vəzifələrdən biridir. Birinci Türkoloji Qurultayla bağlı keçirilən tədbirlər isə bu inteqrasiya proseslərinə mühüm töhfə verməkdə davam edir”.

Академик Иса Габиббейли: «Мероприятия, которые проводятся в связи с Первым тюркологическим съездом, вносят вклад в интеграцию тюркских народов»
08.04.2026 13:50
До проведения Первого тюркологического съезда в 1926 году в мире не было организовано тюркологическое мероприятие подобного масштаба. Основное значение съезда заключается в том, что он вошел в историю мировой науки в качестве первой серьезной научной платформы, которая продемонстрировала единство и солидарность тюркских народов, а также определила их дальнейшие задачи.
Другая важная особенность съезда связана с тем, что он определил географические границы тюркского мира: принимавший участие на съезде 131 делегат представлял обширную территорию, которая охватывала практически всю Евразию.
Этими мыслями президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на Международной конференции по тюркологическим исследованиям, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда. Академик сообщил, что одним из величайших достижений Первого тюркологического съезда было принятие единого латинского алфавита, который объединил тюркские народы: «Наряду с этим, съезд внес важный вклад в формирование научного, культурного и общественно-политического единства между тюркскими народами. Сегодня, в XXI веке реализуются мероприятия в сфере единства, солидарности и интеграции тюркских народов, и важную роль в этом процессе играют мероприятия, которые проводятся в связи с Первым тюркологическим съездом. Новый этап в развитии единства и интеграции тюркских народов в современный период начался со стратегии общенационального лидера Гейдара Алиева «одна нация, два государства». В настоящее время стратегическое единство между Азербайджаном и Турцией превратилось в образцовую модель для ещё более широкомасштабной интеграции тюркского мира».
Благодаря проводимой Президентом Ильхамом Алиевым последовательной и решительной политике, продолжил академик Иса Габиббейли, данное сотрудничество развивается по восходящей линии: «Одной из стоящих перед нами задач является сохранение и развитие этого единства. Проводимые в связи с Первым тюркологическим съездом мероприятия продолжают вносить важный вклад в эти интеграционные процессы».