AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun İctimai elmlər üzrə informasiya və texniki proqramlaşdırma şöbəsinin müdiri Zöhrə Əliyeva mədəni və elmi əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə Fransa Respublikasının nüfuzlu “Akademik Palmalar (Kavaler dərəcəsi)” ordeni ilə təltif olunub. Mərasim cari ilin aprel ayında Fransanın Azərbaycandakı səfirliyində baş tutub.
Tədbirdə AR Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova da iştirak edib.
Qeyd edək ki, “Akademik Palmalar” ordeninin 200-dən çox yaşı vardır. Bu mükafat 1808-ci ildə imperator I Napoleon Bonapartın göstərişi ilə Paris universitetləri və bəzi liseylərin akademik və professorları üçün təsis edilib. Hazırda “Akademik Palmalar” ordeni ilə həm müəllimlər və təhsil ictimaiyyətinin üzvləri, həm də tədris işinə aidiyyati olmayan, lakin təhsilə sanballı töhfələr vermiş şəxslər, habelə Fransanın hüdudlarından kənarda yaşayan, Fransa mədəniyyətinin digər ölkələrdə təbliğində yüksək fəallıq nümayiş etdirən dövlətlərin vətəndaşları da təltif oluna bilər.
Mükafatı Z.Əliyevaya Fransanın Azərbaycandakı səfiri xanım Orelia Buşez təqdim edib. Azərbaycanda fransız dilinin inkişafı və təbliğində göstərdiyi səyləri yüksək dəyərləndirən səfir Zöhrə Əliyevanın iki ölkə arasında mədəni və elmi əlaqələrin inkişafına verdiyi töfhələrdən danışıb. O, keçmiş fransız dili müəlliməsi Z.Əliyevanın 20 ilə yaxın bir zaman ərzində bu sahədə böyük xidmətlərinin olduğunu söyləyib.
Z.Əliyeva 1999-2002-ci illərdə Avropa TEMPUS proqramı çərçivəsində Avropa Dillər Mərkəzinin rəhbəri olub və proqram üzrə ödənişsiz olaraq dövlət xadimləri, professor və müəllimlərə fransız dilini tədris edib. Bu təşəbbüslə ölkələrarası münasibətlərin daha da möhkəmlənməsində fəal iştirak edib. 2008-ci ildə Fransa səfirliyinin təklifi ilə Arl şəhərinə Beynəlxaq Tərcümə Mərkəzinə ezam olunub. Məqsəd maarifçilik dövrü mütəfəkkirlərinin Azərbaycan elm aləminə və oxucusuna məlum olmayan əsərlərinin əldə edilməsi idi. Fransız mədəniyyətinə gəldikdə isə, Bakıda Antuan de Sent-Ekzüperinin “Balaca şahzadə” əsərini, o cümlədən fransız folklor nümunələri əsasında tamaşalar hazırlayıb. Universitetlərarası əlaqələrin yaradılmasındakı xidmətlərinə görə 2013-cü ildə Fransanın Sorbonna Universitetinin nəzdində olan Milli Elmi Tədqiqat Mərkəzinin (CNRS) və Sofia Antipolis Universitetinin (2015) fəxri professoru seçilib.
Tədbirdə Zöhrə xanım uzun illərdir ki, Azərbaycan-Fransa əməkdaşlığına verdiyi töfhələri yüksək dəyərləndirən Fransa Respublikasına və bu dövlətin Azərbaycandakı səfiri xanım Orelia Buşezə minnətdarlığını bildirib. “Mükafatın təqdimi əslində əsrlərdir ki, mədəni əlaqələrini inkişaf etdirən iki xalq arasındakı dostluq münasibətlərinin növbəti təzahürüdür”.

Азербайджанская женщина-ученый награждена престижным французским Орденом Академических пальм
Заведующая Отделом информации по общественным наукам и технического программирования Института философии и права НАНА Зохра Алиева за заслуги в развитии культурных и научных связей награждена престижным Орденом Академических пальм (степень Кавалера) Франции. Церемония состоялась в посольстве Франции в Азербайджане в апреле текущего года.
В мероприятии также приняли участие заместитель министра образования Азербайджана Фирудин Гурбанов, и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова.
Отметим, что история Ордена Академических пальм насчитывает более 200 лет. Данная награда была учреждена в 1808 году по указанию императора Наполеона I Бонапарта для академиков и профессоров парижских университетов и некоторых лицеев. В настоящее время Орденом Академических пальм могут быть награждены не только учителя и работники образования, но и лица, не связанные со сферой образования, но внесшие весомый вклад в это дело, а также граждане, проживающие за пределами Франции, демонстрирующие высокую активность в пропаганде культуры Франции.
Награду вручила посол Франции в Азербайджане госпожа Орелия Бушез. Высоко оценив усилия в развитии и пропаганде французского языка в Азербайджане, посол сообщила о вкладах Зохры Алиевой в развитие культурных и научных связей между двумя странами. Она отметила, что бывшему преподавателю французского языка З.Алиевой, трудившейся в этой области около 20 лет, принадлежат большие заслуги в ее развитии.
З.Алиева в 1999-2002 годах в рамках европейской программы TEMPUS была руководителем Европейского центра языков, в соответствии с программой на бесплатной основе преподавала французский язык государственным деятелям, профессорам и преподавателям. С этой инициативой приняла еще более активное участие в укреплении отношений между странами. В 2008 году по предложению посольства Франции была откомандирована в город Арль в Международный переводческий центр. Целью командировки было приобретение произведений мыслителей эпохи просвещения, неизвестных Азербайджанской научной общественности и читателю. Что касается французской культуры, ею в Баку были постелены спектакли на произведение «Маленький принц» Антуана де Сент-Экзюпери, в том числе образцы французского фольклора. За заслуги в налаживании связей между университетами в 2013 году была избрана почетным профессором Национального научно-исследовательского центра (CNRS) при Сорбонском университете Франции и Университета Софии Антиполис (2015).
На мероприятии Зохра ханум выразила благодарность Французской Республике и послу этого государства в нашей стране госпоже Орелие Бушезу, которая дала высокую оценку ее вкладам в азербайджано-французское сотрудничество на протяжении многих лет. Присуждение награды является очередным проявлением дружественных отношений между двумя народами, развивающими свои культурные связи в течение многих веков.