AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun İctimai elmlər üzrə informasiya və texniki proqramlaşdırma şöbəsinin müdiri Zöhrə Əliyeva mədəni və elmi əlaqələrin inkişafındakı xidmətlərinə görə Fransa Respublikasının nüfuzlu “Akademik Palmalar (Kavaler dərəcəsi)” ordeni ilə təltif olunub. Mərasim cari ilin aprel ayında Fransanın Azərbaycandakı səfirliyində baş tutub.
Tədbirdə AR Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova da iştirak edib.
Qeyd edək ki, “Akademik Palmalar” ordeninin 200-dən çox yaşı vardır. Bu mükafat 1808-ci ildə imperator I Napoleon Bonapartın göstərişi ilə Paris universitetləri və bəzi liseylərin akademik və professorları üçün təsis edilib. Hazırda “Akademik Palmalar” ordeni ilə həm müəllimlər və təhsil ictimaiyyətinin üzvləri, həm də tədris işinə aidiyyati olmayan, lakin təhsilə sanballı töhfələr vermiş şəxslər, habelə Fransanın hüdudlarından kənarda yaşayan, Fransa mədəniyyətinin digər ölkələrdə təbliğində yüksək fəallıq nümayiş etdirən dövlətlərin vətəndaşları da təltif oluna bilər.
Mükafatı Z.Əliyevaya Fransanın Azərbaycandakı səfiri xanım Orelia Buşez təqdim edib. Azərbaycanda fransız dilinin inkişafı və təbliğində göstərdiyi səyləri yüksək dəyərləndirən səfir Zöhrə Əliyevanın iki ölkə arasında mədəni və elmi əlaqələrin inkişafına verdiyi töfhələrdən danışıb. O, keçmiş fransız dili müəlliməsi Z.Əliyevanın 20 ilə yaxın bir zaman ərzində bu sahədə böyük xidmətlərinin olduğunu söyləyib.
Z.Əliyeva 1999-2002-ci illərdə Avropa TEMPUS proqramı çərçivəsində Avropa Dillər Mərkəzinin rəhbəri olub və proqram üzrə ödənişsiz olaraq dövlət xadimləri, professor və müəllimlərə fransız dilini tədris edib. Bu təşəbbüslə ölkələrarası münasibətlərin daha da möhkəmlənməsində fəal iştirak edib. 2008-ci ildə Fransa səfirliyinin təklifi ilə Arl şəhərinə Beynəlxaq Tərcümə Mərkəzinə ezam olunub. Məqsəd maarifçilik dövrü mütəfəkkirlərinin Azərbaycan elm aləminə və oxucusuna məlum olmayan əsərlərinin əldə edilməsi idi. Fransız mədəniyyətinə gəldikdə isə, Bakıda Antuan de Sent-Ekzüperinin “Balaca şahzadə” əsərini, o cümlədən fransız folklor nümunələri əsasında tamaşalar hazırlayıb. Universitetlərarası əlaqələrin yaradılmasındakı xidmətlərinə görə 2013-cü ildə Fransanın Sorbonna Universitetinin nəzdində olan Milli Elmi Tədqiqat Mərkəzinin (CNRS) və Sofia Antipolis Universitetinin (2015) fəxri professoru seçilib.
Tədbirdə Zöhrə xanım uzun illərdir ki, Azərbaycan-Fransa əməkdaşlığına verdiyi töfhələri yüksək dəyərləndirən Fransa Respublikasına və bu dövlətin Azərbaycandakı səfiri xanım Orelia Buşezə minnətdarlığını bildirib. “Mükafatın təqdimi əslində əsrlərdir ki, mədəni əlaqələrini inkişaf etdirən iki xalq arasındakı dostluq münasibətlərinin növbəti təzahürüdür”.

Head of Department of Information on Social Sciences and Technical Programming of ANAS Institute of Philosophy and Law Zohra Aliyeva was awarded the prestigious Order of Academic Palms (Chevalier degree, France) for merits in the development of cultural and scientific relations. The ceremony was held at the French Embassy in Azerbaijan on this April.
The event was also attended by Deputy Minister of Education of Azerbaijan Firudin Gurbanov, Acting Academician-Secretary of the Department of Social Sciences and corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova.
Noted, that the history of the Order of Academic Palms has more than 200 years. This award was established in 1808 on the orders of the Emperor Napoleon I Bonaparte for academicians and professors of the University of Paris and several lyceums.
Currently, the Order of Academic Palms may be awarded not only to teachers and educators, but also persons who are not related to the field of education, but who have made a significant contribution to this cause, as well as citizens living outside France, showing high activity in the promotion of French culture.
The award was awarded by French Ambassador to Azerbaijan Ms. Aurelie Bouchez. Highly apprecated the efforts in the development and promotion of the French language in Azerbaijan, ambassador reported on contributions Zohra Aliyeva in the development of cultural and scientific relations between the two countries.
She has noted that, the former teacher of French Z. Aliyeva working in this field about 20 years possesses big merits in her development.
Z. Aliyeva within TEMPUS European program was Head of the European Center of Languages and taught French to statesmen, professors and teachers according to the program on a free basis in 1999-2002.
In 2008, at the suggestion of the French Embassy was sent to International Translation Center, Arles city. Purpose of the trip was the acquisition with works of Enlightenment philosophers and unknown Azerbaijani scientific community and the readers.
As for French culture, she staged play "Little Prince" by Antoine de Saint-Exupery, including samples of French folklore in Baku.
For merits in establishing of ties between universities she was elected the Emeritus Professor at the National Research Centre (CNRS French) and under the Sorbonne University and the University of Sophia Antipolis (2015) in 2013.
At the event Zohra Khanum expressed gratitude to the French Republic, and Ambassador of this state to our country Madame Aurelie Bouchez, who praised her contribution to the Azerbaijani-French cooperation over the years. Awarding of this prize is the next manifestation of friendship between two people developing the cultural ties through many centuries.