Akademik İsa Həbibbəyli: Qədim türklər Böyük çöl və Bozqır mədəniyyəti əsasında formalaşaraq geniş ərazidə məskunlaşıblar
22.04.2026 12:03
Qədim türklər Böyük çöl və Bozqır mədəniyyəti əsasında formalaşaraq Altaylara qədər uzanan geniş landşaftda məskunlaşıblar. Tarixi-coğrafi bölgülərə görə, xristianlığın yayıldığı ərazilər əsasən dağlıq və dənizkənarı zonaları, slavyan xalqları daha çox meşəlik əraziləri, digər dil və etnik qruplar isə müxtəlif təbii-coğrafi mühitləri əhatə ediblər.
Bunu AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya Qədim Turan haqqında və Kiçik Asiya ərazilərində prototürk qəbilələri və onların Qafqaz əlaqələri” mövzusunda konfransda deyib.
O bildirib ki, dünya xalqlarının böyük əksəriyyəti sivilizasiyaların formalaşmasında mühüm rol oynayıb: “Ermənilər isə qədimdən səpələnmə xalq olduqları üçün sivilzasiyada iştirak etməyiblər. Ərmən və haylar özləri tərəfindən uydurulmuş saxta mifologiyadan başqa bir şey deyil. Hazırkı geosiyasi şəraitdə Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın real Ermənistan anlayışını qəbul etməsi Ermənistanın xeyrinədir.
Bu kontekstdə Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sülh və təhlükəsizlik siyasətinin Cənubi Qafqazda sabitlik və inkişaf üçün əsas yaratdığı qeyd edilib. Bildirilib ki, bu yanaşma region dövlətləri üçün, o cümlədən Ermənistan üçün də faydalı perspektivlər vəd edir.
Eyni zamanda vurğulanıb ki, Prezidentin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu gücləndirir və qlobal proseslərdə rolunu artırır”.

Академик Иса Габиббейли: «Древние тюрки сформировались на основе культуры Великой степи и Бозгыр и расселились на обширной территории»
22.04.2026 12:03
Древние тюрки сформировались на основе культуры Великой степи и Бозгыр и расселились на обширном ландшафте, простирающемся до Алтая. Согласно историко-географическому делению, христианство было распространено, в основном, в горных и прибрежных зонах, славянские народы проживали больше в лесных массивах, а представители других языковых и этнических групп занимали различные природные и географические ландшафты.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на конференции «Древние тексты и классические источники разоблачают фальсификации и вымыслы армянства, или о древнем Туране – прототюркские племена на территории Малой Азии и их связи с Кавказом».
Академик сообщил, что многие народы мира сыграли важную роль в формировании цивилизаций: «А армяне издревле были рассеянным по различным территориям народом, поэтому не принимали участие в формировании цивилизаций. Армяне и хаи – не что иное, кроме выдуманной ими же самими лживой мифологии. В нынешних геополитических условиях принятие Премьер-министром Армении Николом Пашиняном концепции «реальная Армения» принесет пользу самой Армении.
В этом контексте проводимая Президентом Ильхамом Алиевым политика мира и безопасности создает фундамент для установления стабильности и развития на Южном Кавказе. Этот подход обещает благоприятные перспективы для всех стран региона, в том числе и для Армении».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что благодаря дальновидной политике главы нашего государства укрепляется международный авторитет Азербайджана и возрастает роль республики в глобальных процессах.