Professor: Dünya ölkələrinin tarixləri ilə müqayisədə Azərbaycanın inkişaf yolu olduqca mürəkkəb olub
22.04.2026 12:25
Azərbaycan tarixinə yeni konseptual baxış bizim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. “Azərbaycan” sözü və onun etimologiyası ilə bağlı müxtəlif fikirlər mövcuddur. Bu adın şəxs adı ilə bağlı olması ehtimallardan biri kimi göstərilir. İlk dəfə Strabon irəli sürüb ki, “Azərbaycan” adı Atropatenadan götürülüb. Azərbaycan xalqı isə bu adı daha çox “Odlar yurdu” kimi səciyyələndirir. Bununla belə, dərsliklərə nəzər saldıqda bu məsələyə dair aydın və vahid yanaşmanın olmadığı görünür. Həmçinin Azərbaycanın qərb sərhədlərinin yalnız Gürcüstan və Ermənistanla müəyyən edilməsi yanaşmasının yanlış olduğu qeyd olunur.
Bu fikirləri AMEA-nın Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya Qədim Turan haqqında və Kiçik Asiya ərazilərində prototürk qəbilələri və onların Qafqaz əlaqələri” mövzusunda konfransda deyib.
Professor bildirib ki, eramızın III əsrindən etibarən bu coğrafiya ata-babalarımızın məskəni olub: “Bəzən 1918-ci ildə “Azərbaycan” adlı dövlətin yaradıldığı qeyd edilsə də, Azərbaycan adı və Azərbaycan xalqı bu ərazidə formalaşmış bütün sivilizasiyaların varisidir. Azərbaycan tarixində uzun müddət yanlış konsepsiyalar mövcud olub. Belə ki, guya əvvəl Atropatena və Midiya formalaşıb, daha sonra Səlcuqlar gəlib. Halbuki türk xalqları yaşadıqları ərazilərdə məskunlaşıb və türklüyün vətəninin Ön Asiya olub. Azərbaycan çoxmillətli dövlətdir. Dünya ölkələrinin tarixləri ilə müqayisədə Azərbaycanın inkişaf yolu olduqca mürəkkəbdir. Azərbaycan tarixini dərindən öyrənmək üçün ən azı 70 dövlətin tarixini bilmək zəruridir. Azərbaycanda dövlətçilik ənənələri eramızdan əvvəl III minilliyə gedib çıxır və bu günə qədər fasiləsiz şəkildə davam edir”.

Новый концептуальный взгляд на историю Азербайджана имеет для нас большое значение. Существуют различные мнения в связи со словом «Азербайджан» и его этимологией. Одним из предположений является то, что слово связано с личным именем. Впервые Страбон выдвинул версию, что название «Азербайджан» происходит от названия государства Атропатена. Азербайджанский народ чаще характеризует это название как «Страна огней». Таким образом, знакомясь с учебниками, становится ясно, что четкого и единого подхода к данному вопросу нет. Также отмечается, что ошибочен подход, согласно которому западные границы Азербайджана определяются только с Грузией и Арменией.
Этими мыслями директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров поделился во время своего выступления на конференции «Древние тексты и классические источники разоблачают фальсификации и вымыслы армянства, или о древнем Туране – прототюркские племена на территории Малой Азии и их связи с Кавказом».
Профессор сообщил, что, начиная с III века нашей эры, эта география является родиной наших предков: «Хотя иногда отмечается, что в 1918 году было создано государство под названием «Азербайджан», название «Азербайджан» и азербайджанский народ – наследник всех цивилизаций, которые сформировались на этой территории. Долгое время в истории Азербайджана существовали ошибочные концепции. Так, считалось, что якобы вначале сформировались Атропатена и Мидия, а затем уже пришли Сельджуки, хотя тюркские народы расселялись на территории своего проживания, и родиной тюрков была Передняя Азия. Азербайджан – многонациональное государство. По сравнению с историей стран мира, путь развития Азербайджана был очень сложным. Чтобы глубоко изучить историю Азербайджана, необходимо знать историю как минимум 70-ти государств. Традиции государственности в Азербайджане уходят своими корнями к III тысячелетию до нашей эры и непрерывно продолжаются до сих пор».