Dünyada gedən müasir proseslər, xüsusilə Mərkəzi Avropa, Rusiya, Latın Amerikası və Asiya ölkələrində şəhərsalma sahəsində əldə olunan nailiyyətlərlə yanaşı, bir sıra problemlərlə də müşayiət olunur. Bu problemlərin başında isə urbanizasiya dayanır. Bir əsr əvvəl məskunlaşmanın daha çox regionlarda müşahidə olunduğu dövrdən fərqli olaraq, bu gün proses qlobal problemlərdən birinə çevrilib.
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Şəhər mühitində mədəni irs və müasir incəsənət dialoqu” mövzusunda keçirilən konfransda deyib. O bildirib ki, hazırda məskunlaşma problemlərinin həlli, həmçinin elm adamlarının, filosofların qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir: “Əhalinin inkişaf etmiş şəhərlərdə və onların ətrafında mərkəzləşməsi regionların inkişafına mənfi təsir göstərir.
Sənayeləşmənin yalnız regionlarda cəmləşməsi də ölkə üçün optimal deyil. Bu baxımdan balanslı yanaşma vacibdir. Azərbaycan bu istiqamətdə uğurlu model kimi çıxış edir. Prezident tərəfindən regionların inkişafına yönəlmiş proqramlar həyata keçirilir və bu siyasət ölkənin bütün ərazilərində balanslaşdırılmış inkişafı təmin edir”.
Akademik WUF13-ün yalnız memarlıq problemlərini deyil, eyni zamanda, şəhərsalma və sosial inkişaf məsələlərini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb: “XXI əsrdə Bakı müasir şəhərsalmanın uğurlu nümunələrindən biridir. “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində Qarabağda salınan “ağıllı kənd”lər və müasir şəhərlər bu sahədə nümunəvi layihələr hesab olunur. Ağdam, Füzuli, Xankəndi və Şuşada klassik və müasir memarlığın vəhdəti əsasında yeni şəhər modelləri formalaşdırılır. Bu yanaşma Prezidentin müasir şəhərsalma siyasətinin təzahürüdür.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin qeyd olunması memarlıq irsinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir. Bu gün ölkəmizdə ən müasir memarlıq üsullarından istifadə edilir. Heydər Əliyev Mərkəzi müasir memarlığın şah əsərlərindən biri kimi qəbul olunur”.
İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, konstruktiv yanaşmalara həddindən artıq üstünlük verilməsi klassik memarlıq ənənələrinin zəifləməsinə gətirib çıxara bilər: “Bu tendensiya klassik Bakının memarlıq simasının itirilməsi riskini yaradır. Hazırda “Sea Breeze” layihəsi çərçivəsində müasir memarlıq üslubunda yeni şəhərsalma nümunəsi formalaşdırılır. Klassik və müasir memarlığın paralel inkişaf etdirilməsi isə qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Azərbaycanda “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nin elan olunması bu sahəyə göstərilən yüksək diqqətin göstəricisidir. ADMİU-nun bu mövzuya həsr olunmuş ayrıca konfrans təşkil etməsi mövcud boşluqların aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Şəhərsalmada yalnız iqtisadi amillərin önə çəkilməsi müəyyən incəsənət boşluqlarının yaranmasına səbəb olur. Halbuki incəsənət şəhər mühitini zənginləşdirir, ona məna verir, inkişaf etdirir və ona həyat bəxş edir”.

Идущие в мире современные процессы, наряду с достижениями стран Центральной Европы, Латинской Америки, Азии и России в сфере градостроительства, сопровождаются и рядом проблем. Во главе этих проблем стоит урбанизация. В отличие от столетия назад, когда расселение наблюдалось больше в регионах, сегодня этот процесс превратился в одну из глобальных проблем.
Этими мыслями президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на панельных дискуссиях на тему «Диалог культурного наследия и современного искусства в городской среде». Академик сообщил, что в настоящее время решение проблем, связанных с расселением, является одной из основных задач, которые стоят и перед учеными, философами: «Концентрация населения в развитых городах и их окрестностях отрицательно влияет на развитие регионов.
Проведение индустриализации только в регионах также не является оптимальным для страны. С этой точки зрения необходимо соблюдать баланс. Азербайджан может выступать в качестве успешного примера в данной области, программы господина Президента, направленные на развитие регионов, обеспечивают сбалансированное развитие республики».
13-ая сессия Всемирного форума по урбанизации (WUF13), продолжил академик Иса Габиббейли, охватывает не только сферу архитектуры, но и вопросы градостроительства и социального развития: «В XXI веке Баку считается одним их успешных примеров современного градостроительства. Академик отметил, что «умные села» и современные города в Карабахе – Агдам, Физули, Ханкенди и Шуша, которые развиваются в рамках программы «Великое возвращение», представляют собой модель, опирающуюся на единство классической и современной архитектуры. Этот подход – отражение современной политики градостроительства, проводимой Президентом».
Сказав, что в Азербайджане сформировались богатые традиции архитектуры, руководитель НАНА подчеркнул, что празднование 900-летия Аджеми Нахчывани по соответствующему Распоряжению Президента Ильхама Алиева является очередным показателем значения, которое придается этому наследию. Академик также добавил, что одним из шедевров современной архитектуры считается Центр Гейдара Алиева.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что вследствие излишнего применения конструктивных подходов возникают риски, которые могут привести к ослаблению классических традиций архитектуры: «Эта тенденция может привести к потере архитектурного облика классического Баку. В настоящее время в рамках проекта «Sea Breeze» формируется образец градостроительства в современном архитектурном стиле. Одной из главных задач является параллельное развитие классической и современной архитектуры.
Объявление «Года градостроительства и архитектуры» является показателем высокого внимания к данной сфере. Проведение АГУКИ мероприятия, посвященного данной теме, послужит устранению существующих проблем и усилению роли искусства в процессах градостроительства».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что сегодняшнее мероприятие, будучи вкладом науки, культуры и современной архитектуры в процессы градостроительства, идущие в стране быстрыми темпами, создаст условия для формирования новых идей и инициатив, послужит развитию республики в целом, и пожелал успехов всем участникам.