Filologiya elmləri sahəsində tədqiqatların keyfiyyətinə nəzarət artırılır
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov Şuraya elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri və məsləhətçiləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, respublikanın bütün müvafiq elmi tədqiqat institutları və elmi müəssisələrində, eləcə də ölkənin bütün təhsil ocaqlarında ədəbiyyat tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, mətnşünaslıq, folklor, dilçilik və digər istiqamətlərdə yazılacaq dissertasiyaların mövzusu əvvəlcə Filologiya problemləri üzrə elmi şurada ciddi şəkildə araşdırılaraq tədqiq edilir.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə 5-i elmlər doktorluğu, 29-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 34 dissertasiya mövzusu bəzilərində müəyyən dəyişikliklər nəzərə alınmaqla təsdiqlənib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Cəlil Nağıyev, Əbülfəz Quliyev, Fəxrəddin Veysəlli, Hüseyn Həmişli, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Məmməd Qocayev, Nadir Məmmədli, Ramiz Əsgər və Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам филологии Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель совета, академик Рафаэль Гусейнов проинформировал о темах докторантов и диссертантов, поступивших в совет по программам подготовки докторов наук и докторов философии, об их руководителях и консультантах. Было отмечено, что во всех соответствующих научно-исследовательских институтах и научных учреждениях республики, а также в учебных заведениях страны темы диссертаций по истории литературы, теории литературы, фольклору, текстологии, языкознанию и другим направлениям сначала будут серьезно рассмотрены на заседании Научного совета по проблемам филологии.
Затем в соответствующих секциях были проведены широкие обсуждения тем поступивших докторантов и диссертантов.
На мероприятии 34 диссертационные темы (5 - по программе докторов наук, 29 – по программе докторов философии) были утверждены с учетом определенных изменений в некоторых из них.
В обсуждениях приняли участие доктора филологических наук Атамоглан Гасанов, Джалил Нагиев, Абульфаз Гулиев, Фахреддин Вейсалли, Гусейн Гашимли, Газанфар Кязимов, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Мамед Годжаев, Надир Мамедли, Рамиз Аскер и Шафаг Алибейли. Выступившие выразили свои мнения и предложения.