Filologiya elmləri sahəsində tədqiqatların keyfiyyətinə nəzarət artırılır
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şuranın sədri, akademik Rafael Hüseynov Şuraya elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri və məsləhətçiləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, respublikanın bütün müvafiq elmi tədqiqat institutları və elmi müəssisələrində, eləcə də ölkənin bütün təhsil ocaqlarında ədəbiyyat tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi, mətnşünaslıq, folklor, dilçilik və digər istiqamətlərdə yazılacaq dissertasiyaların mövzusu əvvəlcə Filologiya problemləri üzrə elmi şurada ciddi şəkildə araşdırılaraq tədqiq edilir.
Sonra uyğun seksiyalar üzrə yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə 5-i elmlər doktorluğu, 29-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 34 dissertasiya mövzusu bəzilərində müəyyən dəyişikliklər nəzərə alınmaqla təsdiqlənib.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Atamoğlan Həsənov, Cəlil Nağıyev, Əbülfəz Quliyev, Fəxrəddin Veysəlli, Hüseyn Həmişli, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Məmməd Qocayev, Nadir Məmmədli, Ramiz Əsgər və Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Control over the quality of research in the field of philology
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature held next meeting of the Scientific Council on Problems of Philology of the Council for Research Coordination of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of the Board, Academician Rafael Huseynov informed on the topics of doctoral students and disertates admitted to the Council on training of doctors program and PhD, about their heads and supervisors. It was noted that, in all relevant research institutes and scientific institutions of the republic, as well as in educational institutions of the country themes of theses on the history of literature, theory of literature, folklore, textual criticism, linguistics and other areas will first be seriously considered at a meeting of the Scientific Council on Philology Problems.
Then, extensive discussions on the incoming doctoral students and disertants have been carried out in the respective sections.
At the event, 34 of thesis topics (5 - on the doctoral program, 29 - on PhD program) were approved by making certain changes in some of them.
The discussion was attended by Doctor of Philology Atamoglan Hasanov, Jalil Nagiyev, Abulfaz Guliyev, Fakhraddin Veysalli, Huseyn Hashimli, Gazanfar Kazimov, Gorkhmaz Guliyev, Gulu Maharramli, Mammad Gojayev, Nadir Mammadov, Ramiz Asgar and Shafag Alibeyli. The speakers expressed their views and suggestions.