Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi məsələləri müzakirə edilib
Mayın 5-də Bakıda AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun və Avropa İttifaqının (Aİ) birgə əməkdaşlığı ilə “Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası” mövzusunda ikigünlük beynəlxalq seminar öz işinə başlayıb.
Bildirilib ki, TAİEX proqramı çərçıvəsində keçirilən tədbirdə Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təmsilçisi Miguel Magro Gomez tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, seminarın keçirilməsinin məqsədi Azərbaycanda müvafiq dövlət orqanlarının əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində təcrübələrini artırmaq üçün Avropa İttifaqına üzv dövlətlərlə mübadilələrin aparılmasıdır. M.Gomez əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində Avropa İttifaqı ölkələri ilə Azərbaycan arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov əməkçi miqrant problemini hazırda dünyanın həll etməli olduğu vacib məsələlərdən biri kimi dəyərləndirib: “Bu problemə xüsusi diqqət yetirilməlidir. Azərbaycanda miqrasiya proseslərinin yüksək səviyyədə idarə edilməsi və miqrantların hüquqlarının müdafiə olunması beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Miqrasiya siyasəti ölkənin təhlükəsizliyinə birbaşa təsir edən amillərdəndir. Təhlükəsizliyin təmin olunmasında isə əhalinin maarifləndirilməsi vacibdir. Bu gün respublikada Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və regionla miqrasiya qurumlarının əməkdaşları qeyri-hökumət təşkilatları ilə birlikdə bölgələrdə maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir, ictimaiyyətin miqrasiya sahəsində maarifləndirilməsi işində fəallıq göstərirlər”.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının nümayəndəsi, hüquq elmləri doktoru Rasim Ağasıyev Azərbaycanda əməkçi miqrantların hüquqlarının təminatı sahəsində həyata keçirilən tədbirlər, bu sahə üzrə ölkədə yaranmış mövcud vəziyyət barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar, dünyanın aparıcı şirkətləri ilə bağlanan müqavilələr və digər beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi əmək miqrasiyasının sürətinin artmasına səbəb olub: “Dövlət Miqrasiya Xidmətinin son rəsmi məlumatına əsasən Azərbaycan Respublikasında əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün müraciət edənlərin sayı 50.082 nəfərdir. Azərbaycan ərazisində əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müvəqqəti və daimi yaşamaq üçün icazələrin alınması üçün 3800 nəfər müraciət edib”.
Beynəlxalq tədbirdə “Azərbaycanda əməkçi miqrantların hüquqları: hazırkı vəziyyət”, “Əməkçi miqrantların beynəlxalq müdafiəsi: bütün əməkçi miqrantların və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi haqqında Beynəlxalq Konvensıya”, “Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi, məşğulluğa cəlbolunma vasitəsilə inteqrasiya” və digər mövzularda çıxışlar dinlənilib.
Müzakirələr zamanı əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası probleminin müxtəlif aspektləri ətrafinda geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

On May 5, TAIEX Workshop on Protecting Migrant Workers’ Rights and Encouraging Integration has launched in co-operation with the Institute of Human Rights of ANAS in Baku city.
At the event, EU Delegation to Azerbaijan Miguel Magro Gomez stressed out the importance of ongoing workshop and stated that, it aims the relevant Public Officials of Azerbaijan to become acquainted with best practices of Member States of the European Union in protecting migrant workers’ rights and encouraging their integration in order to enhance effective practices in this area in Azerbaijan.
CEO of the Knowledge Foundation Ogtay Samadov appreciated above mentioned issue as one of the pressing issues in the world: “Special attention should be paid to this problem. The high level of migration management and protection of the migrants’ rights are highly appreciated by international organizations. Migration policies are factors that directly affect the country's security. Ensuring security is essential to educate the population. Associates of the State Migration Service and migration bodies with regions carry out enlightenment events in the regions joint with non-governmental organizations, and actively effort in educating the public in the field of migration.”
Delegate of Presidium Administration of ANAS Dr. Juridical Sciences Rasim Aghasiyev informed about implemented events in provision of migrant workers’ rights as well as state-of-the-art in the country.
It was noted that the economic reforms carried out in Azerbaijan, and other international agreements signed by the world's leading companies and the implementation of projects has led to an increase in the rate of labor migration: "According to the latest official information from the State Migration Service, the number of applicants by foreigners and stateless persons for registration in the Republic of Azerbaijan are figured 50,082 people. Foreigners and stateless persons in Azerbaijan for temporary and permanent residence permits have been appealed 3800 people”.
International event were listened lectures in following topics: Worker migrants’ rights in Azerbaijan: state-of-the-art condition”, “International protection of worker migrants: International Convention on protection of all worker migrants and their family members”, "Protection of the worker migrants’ rights, integration by involving to employment” etc.