Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi məsələləri müzakirə edilib
Mayın 5-də Bakıda AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun və Avropa İttifaqının (Aİ) birgə əməkdaşlığı ilə “Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası” mövzusunda ikigünlük beynəlxalq seminar öz işinə başlayıb.
Bildirilib ki, TAİEX proqramı çərçıvəsində keçirilən tədbirdə Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təmsilçisi Miguel Magro Gomez tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, seminarın keçirilməsinin məqsədi Azərbaycanda müvafiq dövlət orqanlarının əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində təcrübələrini artırmaq üçün Avropa İttifaqına üzv dövlətlərlə mübadilələrin aparılmasıdır. M.Gomez əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində Avropa İttifaqı ölkələri ilə Azərbaycan arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov əməkçi miqrant problemini hazırda dünyanın həll etməli olduğu vacib məsələlərdən biri kimi dəyərləndirib: “Bu problemə xüsusi diqqət yetirilməlidir. Azərbaycanda miqrasiya proseslərinin yüksək səviyyədə idarə edilməsi və miqrantların hüquqlarının müdafiə olunması beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Miqrasiya siyasəti ölkənin təhlükəsizliyinə birbaşa təsir edən amillərdəndir. Təhlükəsizliyin təmin olunmasında isə əhalinin maarifləndirilməsi vacibdir. Bu gün respublikada Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və regionla miqrasiya qurumlarının əməkdaşları qeyri-hökumət təşkilatları ilə birlikdə bölgələrdə maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir, ictimaiyyətin miqrasiya sahəsində maarifləndirilməsi işində fəallıq göstərirlər”.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının nümayəndəsi, hüquq elmləri doktoru Rasim Ağasıyev Azərbaycanda əməkçi miqrantların hüquqlarının təminatı sahəsində həyata keçirilən tədbirlər, bu sahə üzrə ölkədə yaranmış mövcud vəziyyət barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar, dünyanın aparıcı şirkətləri ilə bağlanan müqavilələr və digər beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi əmək miqrasiyasının sürətinin artmasına səbəb olub: “Dövlət Miqrasiya Xidmətinin son rəsmi məlumatına əsasən Azərbaycan Respublikasında əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün müraciət edənlərin sayı 50.082 nəfərdir. Azərbaycan ərazisində əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müvəqqəti və daimi yaşamaq üçün icazələrin alınması üçün 3800 nəfər müraciət edib”.
Beynəlxalq tədbirdə “Azərbaycanda əməkçi miqrantların hüquqları: hazırkı vəziyyət”, “Əməkçi miqrantların beynəlxalq müdafiəsi: bütün əməkçi miqrantların və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi haqqında Beynəlxalq Konvensıya”, “Əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi, məşğulluğa cəlbolunma vasitəsilə inteqrasiya” və digər mövzularda çıxışlar dinlənilib.
Müzakirələr zamanı əməkçi miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və onların cəmiyyətə inteqrasiyası probleminin müxtəlif aspektləri ətrafinda geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Обсуждены вопросы защиты прав трудовых мигрантов
5 мая в Баку при совместной организации Института прав человека НАНА и Европейского Союза (ЕС) начал свою работу двухдневный международный семинар на тему «Защита прав трудовых мигрантов и их интеграция в общество».
На мероприятии, проведенном в рамках программы TAIEX, представитель представительства ЕС в Азербайджане Мигель Магро Гомез отметил значение мероприятия. Было отмечено, что целью проведения семинара является повышение опыта для проведения обменов с государствами-членами Европейского Союза в сфере защиты прав трудовых мигрантов соответствующих государственных органов и их интеграции в общество. М.Гомез подчеркнул необходимость проведения обмена опытом между Азербайджаном и странами-членами Европейского Союза в области защиты прав трудовых мигрантов и их интеграции в общество.
Исполнительный директор Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики Огтай Самедов расценил проблему трудовых мигрантов как один из важных вопросов, которых предстоит решить: «Следует уделять особое внимание этой проблеме. Управление миграционными процессами в Азербайджане на высоком уровне и защита прав мигрантов высоко оцениваются международными организациями. Миграционная политика является одним из факторов, напрямую влияющих на безопасность страны. В обеспечении безопасности населения - важно просвещение. Сегодня в республике сотрудники Государственной миграционной службы и региональных миграционных ведомств совместно с неправительственными организациями осуществляют в регионах просветительские мероприятия, проявляют активность в деле просвещения общественности в области миграции».
Представитель аппарата Президиума НАНА, доктор юридических наук Расим Агасиев проинформировал о мероприятиях, осуществляемых в области обеспечения прав трудовых мигрантов в Азербайджане, рассказал о ситуации, сложившейся в стране в этой сфере.
Было отмечено, что причиной стремительного роста трудовой миграции являются проводимые в Азербайджане экономические реформы, заключенные с ведущими компаниями мира договора и реализация других международных проектов. "По последним данным Государственной миграционной службы, в Азербайджане число иностранных граждан и лиц без гражданства, обратившихся для регистрации по месту пребывания, достигло 50082. За получением разрешения на временное и постоянное проживание на территории Азербайджана обратились 3800 человек. А для определения принадлежности к гражданству Азербайджана обратились 4140 человек", - сказал Р.Агасиев.
На международном мероприятии были заслушаны выступления по темам «Права трудовых мигрантов в Азербайджане: нынешняя ситуация», «Международная защита трудовых мигрантов: Международная Конвенция о защите прав всех трудовых мигрантов и членов их семей», «Защита прав трудовых мигрантов, интеграция посредством занятости» и др.
В ходе обсуждений состоялся обмен мнениями по различным аспектам проблемы защиты прав трудовых мигрантов и их интеграции в общество.