Akademik İsa Həbibbəyli: AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində müstəqillik illərində 100 terminoloji lüğət hazırlanıb
25.05.2026 11:40
Hazırda Qərbi Azərbaycan Dialektoloji Atlası hazırlanır. Eyni zamanda, Dərbənd Azərbaycanının Dialektoloji Atlasının hazırlanması planlaşdırılır.
Bunu AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Ana dili: kimlik və gələcək” mövzusunda gənclərin iştirakı ilə keçirilən respublika konfransında deyib.
Akademik bildirib ki, bu gün dil sürətlə inkişaf edir və ona davamlı olaraq yeni sözlər daxil olur: “Biz dünyanın istifadə etdiyi terminlərdən tam imtina edə bilmərik. Ancaq həmin terminlərin Azərbaycan dilində qarşılığı varsa, dilimizin saflığını qorumaq naminə məhz bu qarşılıqlardan istifadə etməliyik. Terminologiya üzrə lüğətlərin hazırlanması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində müstəqillik illərində 100 terminoloji lüğət hazırlanıb”.

Академик Иса Габиббейли: «В годы независимости в научно-исследовательских учреждениях НАНА были подготовлены 100 терминологических словарей»
25.05.2026 11:40
В настоящее время продолжается работа над подготовкой Диалектологического атласа Западного Азербайджана. В то же время, планируется подготовить Диалектологический атлас Дербента – одного из древних азербайджанских городов.
Об этом президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил на республиканской конференции на тему «Родной язык: идентичность и будущее», которая проходила с участием молодежи.
Академик отметил, что сегодня язык развивается быстрыми темпами, в него постоянно входят новые слова: «Мы не можем полностью отказаться от терминов, которые используются в мире. Однако если в азербайджанском языке существуют эквиваленты этих терминов, для сохранения чистоты нашего языка мы должны применять их. Составление терминологических словарей имеет особое значение. В годы независимости в научно-исследовательских учреждениях НАНА были подготовлены 100 терминологических словарей».