Qısa müddət ərzində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) Qərbi Azərbaycanla bağlı ilk kitablar dəsti müxtəlif mövzularda çap olunub və ilk dissertasiyalar tamamlanmaq üzrədir. Bu istiqamətdə iş davam edir. Onların içərisində mən "İrəvan şəhəri necə varsa" adlı fundamental kitabın və onun təqdimatının, eyni zamanda, "Qərbi Azərbaycan dialektoloji atlası" adlı böyük bir atlasın çapa hazırlanmaqda olduğunu ayrıca qeyd eləmək istəyirəm.
Bunu AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qərbi Azərbaycana qayıdış: milli ideyanın yeni mərhələsi kimi” mövzusunda I beynəlxalq elmi konfransda deyib.
O bildirib ki, Qərbi Azərbaycanla bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında iki cilddən ibarət olan ensiklopediya çapa hazırlanmaq prosesindədir: “Artıq həmin ensiklopediyanın sözlüyünün müəyyən edilməsi üzərində iş başa çatıb. Mətnlərinin yazılması istiqamətində alimlərimiz işi davam etdirirlər”.

В связи с Западным Азербайджаном в НАНА готовится к печати энциклопедия в двух томах
За короткое время в Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) изданы первые книги на различные темы, связанные с Западным Азербайджаном, близится к завершению работа над первыми диссертациями. Работа в данном направлении продолжается. Среди этих изданий хочу особо отметить фундаментальную книгу под названием «İrəvan şəhəri necə varsa» («Город Иреван как он есть») и её презентацию, а также подготовку к печати большого «Диалектологического атласа Западного Азербайджана».
Об этом президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал во время своего выступления на Первой международной научной конференции под названием «Возвращение в Западный Азербайджан как новый этап национальной идеи», которая проходит при совместной организации Бакинского государственного университета и Общины Западного Азербайджана.
Академик отметил, что в связи с Западным Азербайджаном в Национальной академии наук Азербайджана готовится к печати энциклопедия в двух томах: «Уже завершена работа над подготовкой словника указанной энциклопедии. Наши ученые продолжают работу над написанием текстов».