“15 iyun müasir Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin ən şanlı və həlledici səhifəsidir”
“15 İyun – Milli Qurtuluş Günü sadəcə təqvim xatirinə qeyd olunan bir tarix deyil, müstəqil Azərbaycan dövlətinin və bütövlükdə xalqımızın məhv olmaq təhlükəsindən xilas edildiyi, suverenliyimizin xilas nöqtəsi olan müqəddəs bir gündür.
Bu fikirləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açıqlamasında bildirib.
Akademik qeyd edib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində respublikamız sözün əsl mənasında uçurumun kənarında idi. Daxili siyasi böhran, ölkəni bürüyən xaos, dərin iqtisadi tənəzzül və ən acınacaqlısı, Ermənistanın Qarabağda başlatdığı işğalçılıq müharibəsi müstəqilliyimizi itirmək qorxusu yaratmışdı. Belə bir çıxılmaz vəziyyətdə Azərbaycan xalqı öz xilaskarlıq missiyasını yalnız böyük dövlət xadimi Heydər Əliyevdə görürdü. Çünki Ulu Öndər hələ sovet dönəmində respublikamızı ittifaqın ən qabaqcıl ölkələrindən birinə çevirmiş, Moskvada rəhbərlikdə olduğu illərdə hər zaman vətəninin, mənsub olduğu xalqın maraqlarını düşünmüşdü. Onun 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri kimi erməni təcavüzü qarşısında göstərdiyi sarsılmaz qətiyyət isə xalqın bu inamını daha da möhkəmləndirmişdi.
Məhz xalqın təkidli tələbi, ziyalılarımızın, elm adamlarımızın müraciətləri və ölkə rəhbərliyinin yeganə çıxış yolunu dahi liderin xilaskarlıq dühasında görməsi Ulu Öndəri Bakıya gətirdi. Onun xalqına və vətəninə olan sonsuz sevgisi fəlakətlərin qarşısını aldı, ölkəni qardaş qırğınından və vətəndaş müharibəsindən qorudu. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçilməsi ilə ölkəmizin gələcək inkişafının, iqtisadi dirçəlişinin və dövlət institutlarının qurulmasının möhkəm təməli qoyuldu.”
“Ümummilli Lider hakimiyyətə qayıtdıqdan dərhal sonra ilk strateji görüşlərindən birini məhz 1993-cü il sentyabrın 21-də Elmlər Akademiyasında respublikanın aparıcı alimləri və ziyalıları ilə keçirdi. Bu addım dahi liderin elmə və intellektual potensiala verdiyi müstəsna əhəmiyyətin göstəricisi idi. Həmin tarixi görüşdə etdiyi proqram xarakterli çıxışında Ulu Öndər hər bir vətəndaşı, xüsusən də ziyalıları narahat edən problemlərə toxunaraq, öz ömür yolunu millətinə fəda etdiyini bu sözlərlə bəyan etmişdi:
“Mən nə vəzifə tutmaq üçün, nə də Azərbaycanın dövlət başçısı olmaq üçün mübarizə aparmamışam... Yalnız bir şeyi vəd edə bilərəm: Azərbaycan xalqına, millətimə, torpağıma sadiq olmuşam və ömrüm boyu da sadiq olacağam. Həyatımın son dəqiqəsinədək xalqıma xidmət edəcəyəm və ömrümün bundan sonrakı illərini də xalqıma bəxş edirəm”.
Bəli, məhz bu uzaqgörən siyasətin nəticəsi olaraq ölkədə qanunsuzluğa son qoyuldu, cəbhədə atəşkəs əldə edildi, “Əsrin müqaviləsi” sayəsində ölkəyə irihəcmli xarici investisiyalar cəlb olundu. Ordu quruculuğundan tutmuş elm, təhsil və mədəniyyət sahələrinə qədər həyata keçirilən köklü islahatlar Azərbaycanı beynəlxalq arenada nüfuzlu və etibarlı tərəfdaşa çevirdi.”
AMEA prezidenti Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi strateji kursun onun layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyev tərəfindən müasir dünyanın çağırışlarına uyğun olaraq ən yüksək səviyyədə davam etdirildiyini qeyd edib.
“Müzəffər Ali Baş Komandanımızın qətiyyətli liderliyi, həmçinin Ulu Öndərin azərbaycançılıq məfkurəsi ruhunda böyüyən vətənpərvər, cəsur gəncliyimizin canı və qanı bahasına qazanılmış tarixi Qarabağ Zəfəri dövlətçilik tariximizin ən parlaq zirvəsidir. Bu möhtəşəm qələbə ilə Prezident İlham Əliyev öz adını tariximizə əbədi olaraq qızıl hərflərlə yazdırdı. Müasir Azərbaycanın əldə etdiyi bütün bu qlobal uğurların başlanğıcı və ideoloji təməli məhz 15 İyun Milli Qurtuluş Gününə dayanır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib.

«15 июня – самая славная и решающая страница в истории государственности современного Азербайджана»
15 Июня – День Национального спасения – это не просто дата, которая отмечается в календаре, это священный день спасения независимого Азербайджанского государства и всего нашего народа от угрозы исчезновения, точка спасения нашего суверенитета.
Этими мыслями поделился президент НАНА академик Иса Габиббейли.
Академик сообщил, что в начале 90-х гг. прошлого столетия наша республика находилась на краю пропасти в прямом смысле этого слова. Внутриполитический кризис, охвативший страну хаос, глубокий экономический спад и самое главное – начатая Арменией захватническая война в Карабахе – все эти факторы создали угрозу потери нашей независимости. В такой безвыходной ситуации азербайджанский народ видел своим спасителем только выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, ведь ещё в период советской власти Великий лидер превратил нашу республику в одну из передовых стран Союза, в годы своей работы в Москве всегда думал об интересах своей Родины, своего народа. Непоколебимая воля перед лицом армянской агрессии, продемонстрированная им в 1991-1993 гг., когда он занимал должность председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, ещё больше укрепила веру народа.
«Именно настойчивое требование народа, обращение представителей интеллигенции и ученых, а также то, что руководство страны видело единственный выход из сложившейся ситуации в гении спасителя Великого лидера, привели его в Баку. Безграничная любовь выдающегося государственного деятеля к своему народу и Родине предотвратила трагедию, защитила страну от братоубийственной и гражданской войны. Избранием Гейдара Алиева 15-го июня 1993 года председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики был заложен крепкий фундамент будущего развития страны, экономического возрождения и учреждения государственных институтов.
Сразу после возвращения к власти Общенациональный лидер провел одну из первых стратегических встреч 21-го сентября 1993 года именно с ведущими учеными и представителями интеллигенции республики в Академии наук. Этот шаг свидетельствовал о том, что гениальный лидер придавал исключительное значение науке и интеллектуальному потенциалу. В своей программной речи, с которой Великий лидер выступил в ходе той исторической встречи, он затронул проблемы, волнующие каждого гражданина, особенно представителей интеллигенции, и произнес слова, подтверждающие то, что он посвятил всю жизнь своему народу:
«Я вел борьбу не для того, чтобы занять должность или стать главой Азербайджанского государства..Могу обещать только одно: я всегда был верен азербайджанскому народу, своей земле, и буду верен до конца жизни. До последней минуты своей жизни я буду служить своему народу, и все последующие годы своей жизни я дарю своему народу».
Да, именно в результате этой дальновидной политики в стране был положен конец беззаконию, на линии фронта было достигнуто перемирие, благодаря «Контракту века» в страну были привлечены крупные иностранные инвестиции. Коренные реформы, которые были проведены во всех сферах, начиная с построения армии и заканчивая наукой, образованием и культурой, превратили Азербайджан во влиятельного и надежного партнера на международной арене».
Руководитель НАНА отметил, что начатый Великим лидером стратегический курс на высоком уровне и в соответствии с вызовами современного мира продолжает его достойный преемник Президент Ильхам Алиев.
«Историческая Победа в Карабахе, одержанная благодаря решительному лидерству нашего победоносного Верховного главнокомандующего, а также подвигу патриотично настроенной отважной молодежи, выросшей в духе идеологии азербайджанства, основоположником которой является Общенациональный лидер, – самая блестящая вершина в истории нашей государственности. Этой великолепной Победой Президент Ильхам Алиев навечно вписал свое имя в историю нашей страны золотыми буквами. А истоки и идеологический фундамент всех глобальных успехов, одержанных современным Азербайджаном, опираются именно на 15 Июня – День национального спасения».