AMEA-da aparılan islahatların əsas istiqamətlərindən biri elmi idarəetmədə müasir yanaşmaların tətbiqidir
18.06.2026 19:58
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi müəssisə və təşkilatlarında, regional elmi bölmə və mərkəzlərində 2026-cı ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair hesabat dinləmələrinin iyunun 10-dan iyulun 3-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri bildirib. Onun sözlərinə görə, son illərdə AMEA-da aparılan islahatların əsas istiqamətlərindən biri elmi fəaliyyətin nəticəyönümlü olmasının artırılması, hesabatlılıq və şəffaflıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi və elmi idarəetmədə müasir yanaşmaların tətbiqidir. Bu baxımdan yarımillik hesabatlar yalnız inzibati proses deyil, həm də elmi müəssisələrin fəaliyyətinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi və inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün mühüm platforma rolunu oynayır. Sərxan Xavəri qeyd edib ki, hesabat iclaslarında AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının və elmi bölmələrin məsul əməkdaşlarının iştirakı qiymətləndirmə prosesinin obyektivliyini artırmaqla yanaşı, elmi müəssisələrlə Rəyasət Heyəti arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə və mövcud problemlərin birbaşa müzakirəsinə imkan yaradır. Cari hesabat dövrünün yeniliklərindən biri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda pilot layihə kimi hesabatların bal sistemi əsasında aparılmasıdır. Bu yanaşmanın məqsədi elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsində obyektivliyin artırılması və nəticələrin ölçülə bilən göstəricilər əsasında təhlil edilməsidir.
Alim pilot layihənin nəticələrinin gələcəkdə AMEA-nın digər elmi müəssisələrində də tətbiqi üçün mühüm təcrübə rolunu oynayacağını vurğulayıb.

Одно из основных направлений реформ, проводимых в НАНА, заключается в применении современных подходов к управлению научной деятельностью
18.06.2026 19:58
Начиная с 10-го июня по установленному графику в научных учреждениях и организациях, региональных отделениях и научных центрах Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) проводятся отчетные заседания в связи с научной и научно-организационной деятельностью в первой половине 2026 года, они продлятся до 3-го июля.
Об этом на заседании Президиума НАНА говорил заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери. По его словам, одно из основных направлений реформ, проводимых в последние годы в Академии наук, заключается в повышении результативности научной деятельности, усилении механизмов отчетности и прозрачности, применении современных подходов к управлению научной деятельностью. С этой точки зрения полугодовые отчеты – это не только мероприятия, которые носят административный характер, они необходимы для оценивания эффективности деятельности научных учреждений и обсуждения перспектив развития. Участие должностных лиц аппарата Президиума и научных отделений НАНА на отчетных заседаниях, продолжил Сархан Хавери, способствует более объективному оцениванию отчетов, усилению связей между Президиумом и научными учреждениями, а также обсуждению существующих проблем и возможностей развития напрямую.
Завотделом отметил, что другим важным новшеством в текущий отчетный период является проведение оценивания научной деятельности в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА на основе бальной системы, что станет пилотным проектом в данной сфере. Сказав, что целью применения данного механизма является повышение объективности при оценивании научной деятельности и анализ полученных результатов, опираясь на измеримые показатели, он подчеркнул, что в дальнейшем этот пример может быть использован в других научных учреждениях Академии наук для совершенствования механизмов оценивания.