AMEA-da aparılan islahatların əsas istiqamətlərindən biri elmi idarəetmədə müasir yanaşmaların tətbiqidir
18.06.2026 19:58
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi müəssisə və təşkilatlarında, regional elmi bölmə və mərkəzlərində 2026-cı ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair hesabat dinləmələrinin iyunun 10-dan iyulun 3-dək keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri bildirib. Onun sözlərinə görə, son illərdə AMEA-da aparılan islahatların əsas istiqamətlərindən biri elmi fəaliyyətin nəticəyönümlü olmasının artırılması, hesabatlılıq və şəffaflıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi və elmi idarəetmədə müasir yanaşmaların tətbiqidir. Bu baxımdan yarımillik hesabatlar yalnız inzibati proses deyil, həm də elmi müəssisələrin fəaliyyətinin səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi və inkişaf istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün mühüm platforma rolunu oynayır. Sərxan Xavəri qeyd edib ki, hesabat iclaslarında AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının və elmi bölmələrin məsul əməkdaşlarının iştirakı qiymətləndirmə prosesinin obyektivliyini artırmaqla yanaşı, elmi müəssisələrlə Rəyasət Heyəti arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə və mövcud problemlərin birbaşa müzakirəsinə imkan yaradır. Cari hesabat dövrünün yeniliklərindən biri Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda pilot layihə kimi hesabatların bal sistemi əsasında aparılmasıdır. Bu yanaşmanın məqsədi elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsində obyektivliyin artırılması və nəticələrin ölçülə bilən göstəricilər əsasında təhlil edilməsidir.
Alim pilot layihənin nəticələrinin gələcəkdə AMEA-nın digər elmi müəssisələrində də tətbiqi üçün mühüm təcrübə rolunu oynayacağını vurğulayıb.

The hearings of reports on scientific and scientific-organizational activities for the first half of 2026 are scheduled to be held from June 10 to July 3 at the scientific institutions and organizations, as well as regional scientific departments and centers of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
This was stated by the Head of the Department of Science and Education, Doctor of Philology, Associate Professor Serkhan Khaveri, at a meeting of the Presidium of ANAS. According to him, in recent years one of the key directions of the reforms implemented at ANAS has been to enhance the result-oriented nature of scientific activity, strengthen accountability and transparency mechanisms, and introduce modern approaches to scientific management. In this regard, semi-annual reports serve not only as an administrative process, but also as an important platform for evaluating the efficiency of scientific institutions and identifying their development directions.
Serkhan Khaveri noted that the participation of responsible staff members from the Presidium Office of ANAS and scientific departments in the reporting meetings increases the objectivity of the evaluation process, while also contributing to strengthening relations between scientific institutions and the Presidium, and enabling direct discussion of existing issues.
One of the innovations of the current reporting period is the implementation of a pilot project at the Nizami Ganjavi Institute of Literature, where reports are conducted based on a scoring system. The aim of this approach is to enhance objectivity in the evaluation of scientific activity and to analyze results based on measurable indicators.
The scholar emphasized that the results of the pilot project will serve as an important experience for its future application in other scientific institutions of ANAS.