Akademik İsa Həbibbəyli: Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları XXI əsrdə yeni mərhələyə qədəm qoyur
29.06.2026 15:52
Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycanda türkoloji irsə və Türk dünyasının ortaq dəyərlərinə verilən yüksək qiymətin göstəricisidir.
Bu fikirləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iyunun 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Türk Dünyası Həftəsi” çərçivəsində keçirilən “Türk dünyası bir ailə kimi, ortaq məqsədlər naminə beynəlxalq türk əməkdaşlıq təşkilatlarının fəaliyyətləri” adlı panel sessiyada çıxışı zamanı səsləndirib.
Akademik bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamı həm 1926-cı ildə Bakıda təşkil olunan tarixi qurultayın iştirakçılarının xidmətlərinə verilən yüksək dövlət qiymətidir, həm də müasir türkologiyanın inkişafına göstərilən diqqətin bariz ifadəsidir.
İ.Həbibbəyli vurğulayıb ki, sovet dövründə türk xalqlarını ortaq dil, əlifba və mədəni dəyərlərdən uzaqlaşdırmağa yönəlmiş siyasət yürüdülsə də, bu gün Birinci Türkoloji Qurultayın ideyaları yeni mərhələdə yenidən həyata keçirilir.
“Bu ideyaların XXI əsrin reallıqlarına uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsi qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Bu istiqamətdə rəqəmsal türkologiya, ortaq elmi layihələr və vahid tədqiqat platformalarının yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”, – deyə o bildirib.

Академик Иса Габиббейли: «В XXI веке идеи Первого тюркологического съезда вступают в новый этап развития»
29.06.2026 15:52
Празднование 100-летия Первого тюркологического съезда на государственном уровне является проявлением большого значения, которое придается в Азербайджане тюркологическому наследию и общим ценностям тюркского мира.
Этими мыслями президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли поделился во время своего выступления на пленарном заседании под названием «Тюркский мир как единая семья: деятельность международных тюркских организаций по сотрудничеству во имя общих целей», которое состоялось 29-го июня в Центре Гейдара Алиева в рамках Недели тюркского мира, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда.
Академик сообщил, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда» свидетельствует о высоком значении, которое придается на государственном уровне заслугам участников состоявшегося в 1926 году в Баку съезда, и внимании к развитию современной тюркологии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что хотя в советский период проводилась политика, направленная на отдаление тюркских народов от общего языка, алфавита и культурных ценностей, сегодня идеи Первого тюркологического съезда вновь реализуются на новом этапе.
Руководитель НАНА продолжил: «Одной из главных задач, которые стоят перед нами, является развитие этих идей в соответствии с реалиями XXI века. Особое значение в этом деле имеет цифровая тюркология, реализация общих научных проектов и создание единых исследовательских платформ».