İyunun 29-da Heydər Əliyev Mərkəzində Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Türk Dünyası Həftəsi”ndə Bakı Dövlət Universitetinin təqdimatında keçirilən “Türk dilləri, ədəbiyyatları və tarixlərinin tədrisi müasir çağırışlar kontekstində” beynəlxalq konfransında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyəti, Türk dünyasındakı elmi-mədəni inteqrasiya proseslərinə təsiri və ortaq əlifba məsələlərinə dair çıxış edib.
Akademik qeyd edib ki, sovet siyasi sistemi və ideologiyası uzun illər boyu “türk” sözünü qorxu və basqı altında saxlamış, bu ifadəni işlədənləri “pantürkizm” damğası ilə təqib etmişdir: “Belə bir ağır siyasi mühitdə keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay, əslində, böyük bir cəsarət və elmi inqilab idi. İlk dəfə olaraq dünyanın 26 fərqli bölgəsindən gələn 131 nəfər türk ziyalısının bu mötəbər məclisdə iştirak etməsi və öz vətənlərini, soylarını açıq şəkildə bəyan etməsi, türk coğrafiyasının ilk mənəvi xəritəsini cızmış oldu. Bu, Qurultayın ən böyük tarixi nailiyyətlərindən biridir”.
Akademik sibirli alim və nümayəndələrin, o cümlədən görkəmli türkoloq, akademik Vasili Radlovun Sibir türkləri haqqındakı tədqiqatlarının o dövrə qədər yalnız məhdud bir elmi dairəyə məlum olduğunu xatırladıb: “Qurultay sayəsində bu böyük xəzinə üzə çıxarılıb, hətta Sibirdən gələn bəzi nümayəndələr məhz Bakıdakı elmi müzakirələr zamanı özlərinin qədim türk soyuna aid olduqlarını fəxrlə dilə gətiriblər”.
Qurultayda humanitar elmlərin ədəbiyyat, tarix, fəlsəfə, folklor, sənətşünaslıq və etnoqrafiya istiqamətləri üzrə ciddi məruzələrin dinlənildiyini deyən AMEA rəhbəri əsas ağırlığın dilçilik məsələlərinin üzərinə düşdüyünü bildirib. Rus və sovet türkologiya məktəblərinin nümayəndələrinin çıxışları tamamilə akademik prinsiplərə və türkologiyanın dərinləşməsinə xidmət edən tədqiqatlar kimi tarixə düşüb.
Akademik vurğulayıb ki, Qurultaydan yalnız 30 il sonra, 1960-cı illərin sonu, 1970-ci illərin əvvəllərində Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Türkologiya şöbəsi yaradılıb, o vaxta qədər isə ölkədə bu adda rəsmi şöbə və ya kafedra mövcud deyildi: “Türkologiya adlı ilk kafedra Türkiyədə və ya Orta Asiyada deyil, məhz Bakıda, Azərbaycan Dövlət Universitetində professor Fərhad Zeynalovun rəhbərliyi ilə fəaliyyətə başladı. Bu kafedra Bakını qısa müddətdə dünya türkologiyasının diqqət mərkəzinə və əsas elmi məkanına çevirdi”.
Akademik İsa Həbibbəyli 1926-cı il Qurultayının ortaq əlifba qərarını Türk dünyasının ortaq gələcəyinə yönəlmiş dahi bir addım kimi qiymətləndirib və keçmiş yazı sistemlərinin mənzərəsini vizual təsvir edib: “O dövrdə Türk dünyasında vahid yazı sistemi yox idi. Bəzi türk xalqları yuxarıdan aşağıya doğru, ərəb qrafikasından istifadə edənlər isə sağdan sola yazırdılar. Qurultay ilk dəfə olaraq soldan sağa yazılış sistemini, yəni ürəkdən, düşüncədən birbaşa əmələ doğru gedən latın qrafikalı yazı sistemini bütün Türk dünyası üçün vahid və ortaq model kimi qəbul etdi”.
Akademik vurğulayıb ki, son illərdə aparılan səmərəli müzakirələr nəticəsində ortaq türk əlifbasının qəbul edilməsi istiqamətində atılan böyük addımlar Birinci Türkoloji Qurultayın müqəddəs ideallarının bu gün də yaşadığını və gələcəyimizi formalaşdırdığını açıq şəkildə sübut edir.

29-го июня в Центре Гейдара Алиева в рамках Недели тюркского мира, посвященной 100-летию Первого тюркологического съезда, при организации Бакинского государственного университета состоялась международная конференция под названием «Преподавание тюркских языков, литературы и истории в контексте современных вызовов». На конференции президент НАНА академик Иса Габиббейли поделился своими мыслями об историческом значении Первого тюркологического съезда, его влиянии на интеграционные процессы в тюркском мире в области науки и культуры, а также о вопросах, связанных с принятием единого алфавита.
Академик сообщил, что на протяжении долгих лет советская политическая система и идеология держали слово «тюрок» под страхом и давлением, преследовали тех, кто его использовал, объявляя их «пантюркистами»: «Первый тюркологический съезд был в то время научной революцией. На мероприятии принял участие 131 делегат из 26-ти различных регионов мира. Ученые открыто заявили о своей родине и происхождении. Тем самым была начертана первая духовная карта тюркского мира, что стало самым главным историческим достижением этого Съезда».
Академик напомнил, что до того времени исследования ученых и представителей Сибири, в том числе выдающегося тюрколога академика Василия Радлова, о тюрках Сибири были известны лишь в узких научных кругах: «Благодаря Съезду эта сокровищница была выведена на свет, некоторые представители, прибывшие из Сибири, с гордостью заявили о своей принадлежности к тюркам именно во время научных дискуссий в Баку».
Сказав, что во время Съезда были прослушаны серьезные доклады, охватывающие такие сферы, как литература, история, философия, фольклористика, искусствоведение и этнография, руководитель НАНА добавил, что основной упор был сделан на область языкознания. Выступления представителей школ русской и советской тюркологии вошли в историю как исследования, служащие академическим принципам и углублению тюркологии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что только через 30 лет после Съезда, в конце 1960-х – начале 1970-х гг. в Институте языкознания имени Насими был создан Отдел тюркологии, до этого в стране не было отдела или кафедры под названием «Тюркология»: «Первая кафедра под названием «Тюркология» была создана не в Турции или Средней Азии, а именно в Баку, в Азербайджанском государственном университете, ею руководил профессор Фархад Зейналов. За короткий период времени эта кафедра превратила Баку в главный научный центр тюркологии».
Решение Съезда 1926 года об общем алфавите, продолжил академик, было гениальным шагом, сделанным во имя общего будущего тюркского мира: «В то время в тюркском мире не существовало единой системы письма, некоторые тюркские народы писали сверху вниз, а те, которые пользовались арабской графикой, писали справа налево. Съезд впервые в истории принял в качестве единой и общей модели для всего тюркского мира опирающуюся на латинскую графику систему письма слева направо, то есть направленную от сердца и мысли непосредственно к действиям».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в результате плодотворных дискуссий, которые велись в последние годы, предприняты великие шаги, направленные на принятие общего тюркского алфавита, это наглядно подтверждает то, что священные идеалы Первого тюркологического съезда живут и сегодня, формируя наше будущее.