Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən elmi layihələr tarixi-mədəni irsin qorunması, öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində mühüm nəticələr verir.
Bu barədə müsahibəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti akademik İsa Həbibbəyli deyib. Onun sözlərinə görə, AMEA-da rəqəmsal türkologiya istiqamətində mühüm proseslərə başlanılıb. Bu gün keçirilən VIII “Ortaq türk keçmişindən ortaq türk gələcəyinə” beynəlxalq elmi simpozium da bu istiqamətdə aparılan işlərin davamı olaraq geniş elmi müzakirələrə imkan yaradıb.
Akademik qeyd edib ki, simpozium Azərbaycan və ümumilikdə Türk dünyasının folkloru, mədəni irsi və elmi nailiyyətləri ilə bağlı yeni yanaşmaları bir araya gətirib. Tədbirdə UNESCO Milli komissiyalarının nümayəndələri, beynəlxalq türk təşkilatlarının təmsilçiləri və Azərbaycan alimləri türkologiyanın qarşısında duran aktual məsələləri müzakirə ediblər.
İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Birinci Türkoloji Qurultayın zəngin elmi irsinin bu gün türkologiyaya inteqrasiyası istiqamətində mühüm addımlar atılır. Konfrans elmi dialoqun genişlənməsinə, yeni tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə, türkologiya, folklorşünaslıq və sənətşünaslığın inkişafına mühüm töhfə verir.
AMEA prezidenti bildirib ki, yaxın vaxtlarda rəqəmsal türkologiya sahəsində yeni layihələrin təqdim olunması nəzərdə tutulur. Rəqəmsal imkanların və intellektual potensialın inkişafı ilə yanaşı, humanitar elmlərin, xüsusilə türkologiyanın müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirilməsi prioritetlərdəndir.
“Rəqəmsal türkologiya yalnız texnoloji yenilik deyil, həm də elmi təfəkkürün transformasiyası deməkdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası klassik türkologiya məktəbinin banilərinin elmi irsinə söykənərək bu ideyaları müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir”, – deyə akademik İsa Həbibbəyli fikrini yekunlaşdırıb.

Научные проекты, которые реализуются по инициативе Президента Ильхама Алиева, способствуют сохранению, изучению и передаче следующим поколениям историко-культурного наследия.
Этими мыслями во время своего интервью поделился президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) академик Иса Габиббейли. По словам академика, в НАНА дан старт важным процессам в сфере цифровой тюркологии. VIII Международный научный симпозиум под названием «От общего тюркского прошлого – к общему тюркскому будущему», который начал свою работу сегодня, также создал возможности для проведения обширных научных дискуссий в данном направлении.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на мероприятии обсуждаются новые подходы, связанные с фольклором, культурным наследием и научными достижениями Азербайджана и всего тюркского мира в целом. В ходе симпозиума представители национальных комиссий по делам ЮНЕСКО, международных тюркских организаций, отечественные и зарубежные ученые будут говорить об актуальных задачах, которые стоят перед тюркологией.
Руководитель НАНА подчеркнул, что сегодня реализуются важные мероприятия, направленные на интеграцию богатого научного наследия Первого тюркологического съезда в современную тюркологию. Симпозиум внесет весомую лепту в расширение научного диалога, определение новых направлений исследовательских работ и развитие тюркологии, фольклористики и искусствоведения.
Академик отметил, что в ближайшее время планируется представить новые проекты в области цифровой тюркологии. Приоритетом является не только развитие цифровых возможностей и интеллектуального потенциала, но и развитие гуманитарных наук, особенно тюркологии, в соответствии с требованиями современного периода.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Цифровая тюркология – это не только технологическое нововведение, это ещё и трансформация научного мышления. Опираясь на научное наследие основоположников школы классической тюркологии, Национальная академия наук Азербайджана продолжает свою деятельность, направленную на развитие этих идей в соответствии с требованиями современности».