“Tarix klubu”nun növbəti konfransı Şah Təhmasib Səfəviyə həsr olunub
Mayın 13-də AMEA Tarix İnstitutunun elmi-təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycan Dillər Universiteti (ADU) tələbə gənclər təşkilatı (TGT) nəzdində fəaliyyət göstərən “Tarix klubu”nun Şah Təhmasib Səfəviyə həsr olunmuş konfransı keçirilib.
Tədbirdə dövlətçilik tariximizdən, tarixi şəxsiyyətlərimizdən, tarixdə mövcud olmuş imperiyalarımızdan söz açılıb.
ADU-nun prorektoru, professor Ələddin Əliyev konfransın vacib və aktual mövzuya həsr olunduğunu bildirib.
Tarix İnstitutu direktorunun elmi işlər üzrə müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Nəcəfli qeyd edib ki, Şah Təhmasib 235 illik Səfəvi imperiyasının yaradıcısı olan Şah İsmayıl Səfəvinin oğludur: “Şah İsmayıl, Şah Təhmasib, Şah Abbas və digər Səfəvi hökmdarlarının həyata keçirdikləri uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan Səfəvi dövləti Yaxın və Orta Şərqin ən qüdrətli imperiyalarından birinə çevrildi”.
Professor Şahin Fazil bildirib ki, Şah Təhmasib Səfəvi-Osmanlı müharibələrində sülhə nail olub: “Bir sıra Avropa dövlətlərinin Səfəvilərdən Osmanlılara qarşı istifadə etmək cəhdləri təsirsiz qaldı və Şah Təhmasib onların təkliflərinə uymadı”.
Məlumat verilib ki, Azərbaycan xalqı orta əsrlərin böyük dövlətlərini – Ağqoyunlu, Səfəvilər, Əfşarlar, Qacarlar imperiyalarını yaradıb. Şah Təhmasib dövründə ağır damğa vergisinin ləğv edilməsi Azərbaycanda sənətkarlığın və ticarətin inkişafına müsbət təsir göstərib.
Konfransda çıxış edənlər bu cür tədbirlərin gənclərin tarixi şəxsiyyətlərimizin həyat və fəaliyyətini dərindən öyrənmələri baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyiblər.

13 мая при научно-организационной поддержке Института истории НАНА в «Клубе истории» при молодежной студенческой организации (МСО) Азербайджанского университета языков (АУЯ) состоялась конференция, посвященная Шаху Тахмасибу Сефеви.
На мероприятии было проинформировано об истории государственности, исторических личностях и империях, существовших в нашей истории.
Проректор АУЯ, профессор Аладдин Алиев отметил, что конференция посвящена очень важной и актуальной теме.
Заместитель директора по научной работе Института истории, доктор философии по истории, доцент Тофиг Наджафли отметил, что Шах Тахмасиб являлся сыном основателя 235-летней Сефевидской империи Шаха Исмаила Сефеви: «В результате успешной внутренней и внешней политики Шаха Исмаила, Шаха Тахмасиба, Шаха Аббаса и других сефевидских правителей, Азербайджанское государство Сефевидов превратилось в одну из самых могущественных империй Ближнего и Среднего Востока».
Профессор Шахин Фазиль отметил, что Шах Тахмасиб умело добивался мирного завершения всех войн: «Попытки ряда европейских государств использовать сефевидов против османов оказывались неудачными. Шах Тахмасиб никогда не поддавался их уловкам».
Сообщалось, что азербайджанским народом были основаны такие крупные средневековые государства, как Аггоюнлу, Сефевиды, Каджары, Авшары. Ликвидация тяжелого налога тамга в период правления Шаха Тахмасиба оказала положительное влияние на развитие ремесла и торговли в Азербайджане.
Выступив другие члены конференции, отметили, что проведение подобных мероприятий имеют большое значение для молодежи с точки зрения глубокого изучения жизни и деятельности исторических личностей.