“Tarix klubu”nun növbəti konfransı Şah Təhmasib Səfəviyə həsr olunub
Mayın 13-də AMEA Tarix İnstitutunun elmi-təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycan Dillər Universiteti (ADU) tələbə gənclər təşkilatı (TGT) nəzdində fəaliyyət göstərən “Tarix klubu”nun Şah Təhmasib Səfəviyə həsr olunmuş konfransı keçirilib.
Tədbirdə dövlətçilik tariximizdən, tarixi şəxsiyyətlərimizdən, tarixdə mövcud olmuş imperiyalarımızdan söz açılıb.
ADU-nun prorektoru, professor Ələddin Əliyev konfransın vacib və aktual mövzuya həsr olunduğunu bildirib.
Tarix İnstitutu direktorunun elmi işlər üzrə müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Nəcəfli qeyd edib ki, Şah Təhmasib 235 illik Səfəvi imperiyasının yaradıcısı olan Şah İsmayıl Səfəvinin oğludur: “Şah İsmayıl, Şah Təhmasib, Şah Abbas və digər Səfəvi hökmdarlarının həyata keçirdikləri uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan Səfəvi dövləti Yaxın və Orta Şərqin ən qüdrətli imperiyalarından birinə çevrildi”.
Professor Şahin Fazil bildirib ki, Şah Təhmasib Səfəvi-Osmanlı müharibələrində sülhə nail olub: “Bir sıra Avropa dövlətlərinin Səfəvilərdən Osmanlılara qarşı istifadə etmək cəhdləri təsirsiz qaldı və Şah Təhmasib onların təkliflərinə uymadı”.
Məlumat verilib ki, Azərbaycan xalqı orta əsrlərin böyük dövlətlərini – Ağqoyunlu, Səfəvilər, Əfşarlar, Qacarlar imperiyalarını yaradıb. Şah Təhmasib dövründə ağır damğa vergisinin ləğv edilməsi Azərbaycanda sənətkarlığın və ticarətin inkişafına müsbət təsir göstərib.
Konfransda çıxış edənlər bu cür tədbirlərin gənclərin tarixi şəxsiyyətlərimizin həyat və fəaliyyətini dərindən öyrənmələri baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyiblər.

Next conference of “History club” dedicated to the Shah Tahmasib Safavid
On May 13, next conference of “History club” attached to the Azerbaijan University of Languages Council of Young Students and supported by ANAS Institute of History has dedicated to the Shah Tahmasib Safavid.
At the event was told about statehood history, historical personalities, emperies existed in Azerbaijan history.
Pro-rector of AUL Professor Aladdin Aliyev stated the urgency of the topic.
Deputy Director of the Institute of History Assoc.Prof.Tofig Najafli noted that, Shah Tahmasib is a son of Shah Ismayil Khatai, founder of Safavid Empery of 235 years: “Thanks to successful domestic and foreign policy carried out by Shah Ismayil, Shah Tahmasib, Shah Abbas and other Safavid rulers, Azerbaijan Safavid State shifted into one of the mighty emperies of the Near and Middle East.”
Shah Tahmasib achieved the peace in Safavid-Ottoman wars: “Efforts of several European countries due to use the Safavids against Ottoman were ineffective”, stated Professor Shain Fazil.
It was informed that, Azerbaijan people estavblished the great states of Aggoyunlu, Safavids, Afshars, Gajars. Abolishment of hard damgha taxes during the reign of Shah Tahmasib positively impacted to development of craftsmanship and trade in Azerbaijan.