Azərbaycanın Tovuz rayonunda və Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələri barədə Yaponiyanın Tokio Universitetində təşkil edilən “Qafqaz neoliti” adlı seminar və arxeoloji materiallardan ibarət sərgi yapon alimləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Sərgi və seminarın Tokio Universiteti Muzeyinin yaradılmasının 20 illik yubiley tədbirləri ilə eyni vaxta təsadüf etməsi həmin araşdırmalarla daha geniş elmi və ictimai auditoriyanın tanış olmasına şərait yaradıb. Yubiley tədbirində çıxış edən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiyası İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev muzeyin nəzdində yaradılmış yeni laboratoriyanın gələcəkdə radiokarbon analizlərin aparılmasında mühüm rol oynayacağını bildirib.
Ertəsi gün Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının birgə araşdırmalarına həsr olunmuş elmi seminarı açan Tokio Universitetinin professoru Yoşihiro Nişiaki bildirib ki, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiyası İnstitutu 2008-ci ildən etibarən Tovuz bölgəsində Yaponiyanın Tokiyo Universiteti ilə birlikdə neolit dövrü (e.ə.VI minillik) tayfalarının məskunlaşma prosesləri mövzusunda arxeoloji araşdırmalar aparır. Həmin tədqiqatların nəticələrini yüksək qiymətləndirən professor, onların elmi əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Seminarda Naqoya Universitetinin professoru Seyci Kodavaki, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Fərhad Quliyev və Səfər Aşurov məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə müştərək beynəlxalq tədqiqatlar zamanı Göytəpə və Hacıəlləhmanlı arxeoloji komplekslərindən tapılmış maddi mədəniyyət nümunələrinın əsasında ən qədim dövrdə Azərbaycanda və ümumən regionda neolit dövrü mədəniyyətinin mənşəyi və yayılması ilə bağlı geniş məlumat verilib. Qeyd edilib ki, burada ən qədim erkən neolit kəndlərinin xronoloji çərçivəsinin təyin olunması ilə bağlı 50-dən artıq radiokarbon analiz aparılıb və dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında məqalələr dərc olunub.
Səfər Aşurovun məruzəsi isə son araşdırmaların fonunda Kür-Araz ilk tunc dövrü mədəniyyətinə həsr edilib. Məruzədə Kür-Araz ovalığı boyunca yerləşən tayfaların yaratdığı mədəniyyətin Azərbaycanda və ümumən Qafqazda, həmçinin Orta Şərqdə geniş yayılması barədə məlumat verilib. Naxçıvanda aparılan araşdırmalar nəticəsində qeyd olunan mədəniyyət abidələrinin digərlərindən fərqliliyi və daha erkən mərhələyə aid olduğu vurğulanıb.

The seminar organized at the Tokyo University on the "Neolithic of the Caucasus" devoted to results of the archeological excavations which are carried out in the Tovuz, Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, and the exhibition consisting of archaeological materials has caused a great interest of the Japanese scientists.
The coincidence of the exhibition and the seminar with jubilee events on the 20th anniversary of the creation of the Museum of the University of Tokyo has created the conditions for familiarization with these studies wider scientific and public audiences.
Speaking at the anniversary event, the head of department of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Farhad Guliyev informed that, the museum created a new laboratory, which will play an important role in the radiocarbon analysis in the future.
The next day was held scientific seminar on collaborative research of Azerbaijani and Japanese archaeologists.
The event was opened by Professor Yoshihiro Nishiaki of Tokyo University, who said that, the Institute of Archaeology and Ethnography, since 2008, in collaboration with the University of Tokyo in Tovuz for archaeological research on resettlement processes tribes of the Neolithic period (VI millennium BC).
Highly appreciating the results of these studies Professor emphasized their scientific value.
At the seminar, presentations were made by Professor Seiji Kodavaki of Nagoya University, Department chief of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Farhad Guliyev and Safar Ashurov.
In reports on the basis of the examples of material culture revealed in Goytepe and Hajiallahmanli as a result of joint international researches has been provided detailed information on an origin and dissemination of culture of the period of the Neolithic in Azerbaijan, and in general in the region.
It was noted that, in connection with the definition of chronological framework of Early Neolithic settlements were carried out more than 50 radiocarbon tests, have published articles in reputable scientific journals of the world.
And report of Safar Ashurov was devoted to the Kura-Araz culture of the Early Bronze Age period in the light of recent research.
The report has been given information about the culture of tribes wide spread in Azerbaijan and the whole Caucasus, Middle East along the Kura-Araz lowland.
As a result of studies carried out in Nakhchivan showed that, these monuments of culture differ from others and go back to an earlier period.