Azərbaycanın Tovuz rayonunda və Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılan arxeoloji qazıntıların nəticələri barədə Yaponiyanın Tokio Universitetində təşkil edilən “Qafqaz neoliti” adlı seminar və arxeoloji materiallardan ibarət sərgi yapon alimləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Sərgi və seminarın Tokio Universiteti Muzeyinin yaradılmasının 20 illik yubiley tədbirləri ilə eyni vaxta təsadüf etməsi həmin araşdırmalarla daha geniş elmi və ictimai auditoriyanın tanış olmasına şərait yaradıb. Yubiley tədbirində çıxış edən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiyası İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev muzeyin nəzdində yaradılmış yeni laboratoriyanın gələcəkdə radiokarbon analizlərin aparılmasında mühüm rol oynayacağını bildirib.
Ertəsi gün Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının birgə araşdırmalarına həsr olunmuş elmi seminarı açan Tokio Universitetinin professoru Yoşihiro Nişiaki bildirib ki, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiyası İnstitutu 2008-ci ildən etibarən Tovuz bölgəsində Yaponiyanın Tokiyo Universiteti ilə birlikdə neolit dövrü (e.ə.VI minillik) tayfalarının məskunlaşma prosesləri mövzusunda arxeoloji araşdırmalar aparır. Həmin tədqiqatların nəticələrini yüksək qiymətləndirən professor, onların elmi əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Seminarda Naqoya Universitetinin professoru Seyci Kodavaki, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Fərhad Quliyev və Səfər Aşurov məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə müştərək beynəlxalq tədqiqatlar zamanı Göytəpə və Hacıəlləhmanlı arxeoloji komplekslərindən tapılmış maddi mədəniyyət nümunələrinın əsasında ən qədim dövrdə Azərbaycanda və ümumən regionda neolit dövrü mədəniyyətinin mənşəyi və yayılması ilə bağlı geniş məlumat verilib. Qeyd edilib ki, burada ən qədim erkən neolit kəndlərinin xronoloji çərçivəsinin təyin olunması ilə bağlı 50-dən artıq radiokarbon analiz aparılıb və dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında məqalələr dərc olunub.
Səfər Aşurovun məruzəsi isə son araşdırmaların fonunda Kür-Araz ilk tunc dövrü mədəniyyətinə həsr edilib. Məruzədə Kür-Araz ovalığı boyunca yerləşən tayfaların yaratdığı mədəniyyətin Azərbaycanda və ümumən Qafqazda, həmçinin Orta Şərqdə geniş yayılması barədə məlumat verilib. Naxçıvanda aparılan araşdırmalar nəticəsində qeyd olunan mədəniyyət abidələrinin digərlərindən fərqliliyi və daha erkən mərhələyə aid olduğu vurğulanıb.

Организованный в Токийском университете семинар на тему «Неолит Кавказа», посвященный результатам археологических раскопок, проведенных в Товузском районе Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республике, и выставка, состоящая из археологических материалов, вызвали большой интерес японских ученых.
Совпадение выставки и семинара с юбилейными мероприятиями в связи с 20-летием со дня создания Музея Токийского университета, создало условия для ознакомления с этими исследованиями более широкой научной и общественной аудитории. Выступивший на юбилейном мероприятии заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Фархад Гулиев сообщил, что созданная при музее новая лаборатория в будущем сыграет важную роль в проведении радиокарбонного анализа.
На следующий день состоялся научный семинар, посвященный совместным научным исследованиям азербайджанских и японских археологов. Мероприятие вступительным словом открыл профессор Токийского университета Ёшихиро Нишиаки, который сообщил, что Институт археологии и этнографии НАНА, начиная с 2008 года, совместно с Токийским университетом в Товузском районе ведет археологические исследования касательно процессов расселения племён периода неолита (VI тысячелетие до н.э.). Высоко оценив результаты этих исследований, профессор особо подчеркнул, их научное значение. На семинаре с докладами выступили профессор Нагойского университета Сейджи Кодаваки, завотделами Института археологии и этнографии НАНА, доктора философии по истории Фархад Гулиев и Сафар Ашуров.
В докладах на основе образцов материальной культуры, выявленных в Гейтепе и Гаджиаллахманлы в результате совместных международных исследований, была предоставлена подробная информация о происхождении и распространении культуры периода неолита в Азербайджане, и в целом в регионе. Было отмечено, что в связи с определением хронологических рамок селений раннего неолита были проведены более 50 радиокарбонных анализов, в авторитетных научных журналах мира были опубликованы статьи.
А доклад Сафара Ашурова был посвящен Кура-Аразской культуре периода ранней бронзы на фоне последних исследований. В докладе была дана информация о широком распространении в Азербайджане, и в целом на Кавказе и Среднем Востоке культуры племен, расположенных вдоль Кура-Аразской низменности. В результате проведенных в Нахчыване исследований выявлено, что указанные памятники культуры отличаются от прочих и восходят к более раннему периоду.