Akademik: Türk dövlətlərinin rəqəmsal resurslarının vahid platformada inteqrasiyası zərurətə çevrilib
15.07.2026 10:30
Müasir dövrdə xalqlar və dövlətlər yalnız real məkanda deyil, virtual mühitdə də rəqabət aparır. Bəzi hallarda bu rəqabət informasiya müharibəsi səviyyəsinə yüksəlir və tarixi ziddiyyətlər rəqəmsal məkanda öz əksini tapır. Bu şəraitdə vahid virtual Türk dünyasının formalaşdırılması strateji əhəmiyyət daşıyır.
Bu fikirləri açıqlamasında AMEA-nın vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev deyib.
Akademik bildirib ki, ayrı-ayrı türk dövlətlərinin mövcud rəqəmsal resurslarının vahid platformada inteqrasiyası, virtual Türk dünyasının arxitekturasının yaradılması və kibersuverenliyinin təmin olunması artıq zərurətə çevrilib.
“Bu məqsədlərə nail olmaq üçün humanitar sahə alimləri ilə yanaşı, informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərin də prosesdə fəal iştirakı vacibdir. Yalnız elmi və texnoloji potensialın birgə səfərbər edilməsi ilə vahid, təhlükəsiz və dayanıqlı virtual Türk dünyasının formalaşdırılması mümkün olacaq”, - deyə R.Əliquliyev bildirib.

Академик Расим Алигулиев: интеграция цифровых ресурсов тюркских государств на единой платформе превратилась в необходимость
15.07.2026 10:30
В современный период народы и государства конкурируют между собой не только в реальной среде, но и в виртуальном пространстве. В некоторых случаях эта конкуренция достигает уровня информационной войны, исторические противоречия находят свое отражение и в цифровой среде. В создавшихся условиях стратегическое значение имеет формирование единого виртуального тюркского мира.
Этими мыслями поделился вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий Министерства науки и образования академик Расим Алигулиев.
Академик сообщил, что интеграция цифровых ресурсов отдельных тюркских государств на единой платформе, построение архитектуры виртуального тюркского мира и обеспечение киберсуверенитета уже превратилось в необходимость.
Академик Расим Алигулиев подчеркнул: «Чтобы добиться поставленных целей, в этом процессе наряду с учеными, занятыми в сфере гуманитарных наук, активное участие должны принять и специалисты, занятые в области информационных технологий. Формирование единого, безопасного и устойчивого виртуального тюркского мира станет возможным лишь при совместной мобилизации научно-технического потенциала».