Azərbaycanın iqtisadi inkişafa xidmət edən vergi sistemi formalaşıb
Qafqaz Universiteti Texnoparkının təşkilatçılığı ilə baş tutan “Təşəbbüskarlıq seminarları” çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib.
Seminarda Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirinin müşaviri, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Musayev “Azərbaycanda vergi sistemi və iqtisadi inkişaf” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
A.Musayev Azərbaycanın vergi sistemi və bu sahədə aparılan islahatlar barədə məlumatlar verib. Bildirib ki, iqtisadi siyasətin mühüm tərkib hissələrindən biri də vergi sistemidir. Azərbaycanın vergi sistemi xarici ölkələr tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Son illərdə ölkəmizin vergi sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı mühüm işlər görülmüşdür.
Tədbirdə vergi sisteminin əsas xüsusiyyətləri, gündəlik həyatda iqtisadi həllər, iqtisadi inkişafa aparan amillər, iqtisadiyyatın uğurlu gələcəyi və s. məsələlər müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.

При организационной поддержке Технопарка Университета Кавказ в рамках «Инициативных семинаров» состоялось очередное мероприятие.
На мероприятии советник министра налогов Азербайджанской Республики, руководитель лаборатории Института систем управления, член-корреспондент НАНА Акиф Мусаев выступил с докладом «Налоговая система в Азербайджане и экономическое развитие».
А.Мусаев дал информацию о налоговой системе Азербайджана и проводимых в данной сфере реформах. Отмечалось, что одной из важных составных частей экономической политики является налоговая система. Налоговая система Азербайджана высоко оценивается зарубежными странами. В последние годы в нашей стране были проделаны важные работы по усовершенствованию налоговой системы.
В рамках мероприятия также были обсуждены вопросы касательно специфических особенностей налоговой системы в нашем государстве, факторы экономического развития, успешное будущее экономики и т.д.