AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər şuraları və Suraxanı rayonu E.Qaranzadə adına 270 saylı orta ümumtəhsil məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəni irsimizi öyrənirik” devizi altında məktəblilər üçün ekskursiya təşkil olunub.
Tədbirin xüsusiyyətini nəzərə alaraq Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu və açıq səma altında qayaüstü rəsmlər muzeyi ərazi olaraq seçilib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, t.ü.f.d. Bəxtiyar Cəlilov və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, t.ü.f.d. Bəhman Kərimov tədbirdə iştirak edən 150 məktəbliyə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən Azərbaycanın mədəni irsinin öyrənilməsi və mühafizəsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat veriblər.
Daha sonra məktəblilər Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğunun müasir innovativ texnologiyalarla təchiz olunmuş muzeyi ilə yaxından tanış olub, Azərbaycanın qədim mədəni irsi barədə geniş məlumat əldə ediblər.
Açıq səma altında Qobustan qayaüstü təsvirləri, həmçinin mədəni irsimizin öyrənilməsi və qədim maddi mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanışlıq məktəblilərdə xoş təəssürat yaradıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, elmin təbliği və populyarlaşdırılması məqsədi ilə təşkil olunan bu cür marifləndirici tədbirlər AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 2016-cı il tədbirlər planına uyğun layihə çərçivəsində həyata keçirilir.

Organized students’ excursion to the Gobustan State Historical-Artistic Reserve and museum of open-air rock paintings
Councils of the Young Scientists and Specialists of the Institute of Archaeology and Ethnography and National Museum of Azerbaijan History joint with Surakhani district secondary school No 270 on behalf E.Garanzadeh has organized an excursion for students under the motto “We study our cultural heritage”.
Taking into account features of the event, Gobustan State Historical-Artistic Reserve and museum of open-air rock paintings were elected as a territory.
Council Chairman of the Young Scientists and Specialists of the Institutes of Archaeology, PhD in History Bakhtiyar Jalilov and Council Chairman of the Young Scientists and Specialists of the National Museum of Azerbaijan History PhD in History Bahman Karimov informed the 150 students who participating the event on the works done by scientific ventures and organizations of ANAS in study and protection of Azerbaijan’s cultural heritage.
Later on, students were familiar with the museum of Gobustan State Historical-Artistic Reserve, equipped with modern innovative technologies, and gained broad information about ancient cultural heritage of Azerbaijan.
Being acquainted with Museum of open-air rock paintings in Gobustan as well as ancient cultural-material patterns of history, made good impression on students.
Members of Councils of Young Scientists and Specialists responded the students’ questions.
Note that, such educative events aimed to promote and popularize science are being realized within the project under Action Plan of ANAS Council of Young Scientists and Specialists for 2016.