AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər şuraları və Suraxanı rayonu E.Qaranzadə adına 270 saylı orta ümumtəhsil məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəni irsimizi öyrənirik” devizi altında məktəblilər üçün ekskursiya təşkil olunub.
Tədbirin xüsusiyyətini nəzərə alaraq Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu və açıq səma altında qayaüstü rəsmlər muzeyi ərazi olaraq seçilib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, t.ü.f.d. Bəxtiyar Cəlilov və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, t.ü.f.d. Bəhman Kərimov tədbirdə iştirak edən 150 məktəbliyə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən Azərbaycanın mədəni irsinin öyrənilməsi və mühafizəsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat veriblər.
Daha sonra məktəblilər Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğunun müasir innovativ texnologiyalarla təchiz olunmuş muzeyi ilə yaxından tanış olub, Azərbaycanın qədim mədəni irsi barədə geniş məlumat əldə ediblər.
Açıq səma altında Qobustan qayaüstü təsvirləri, həmçinin mədəni irsimizin öyrənilməsi və qədim maddi mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanışlıq məktəblilərdə xoş təəssürat yaradıb.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, elmin təbliği və populyarlaşdırılması məqsədi ilə təşkil olunan bu cür marifləndirici tədbirlər AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 2016-cı il tədbirlər planına uyğun layihə çərçivəsində həyata keçirilir.

При совместной организационной поддержке Советов молодых ученых и специалистов Института археологии и этнографии НАНА и Национального музея истории Азербайджана и средней общеобразовательной школы номер 270 имени Э.Гаранзаде Сураханского района для школьников была организована экскурсия под девизом «Изучаем наше культурное наследие».
Учитывая специфику мероприятия, местом экскурсии был избран Государственный историко-художественный заповедник Гобустан и Музей наскальных рисунков под открытым небом.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Бахтияр Джалилов и председатель Совета молодых ученых и специалистов Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории Бахман Керимов проинформировали принимающих участие в экскурсии 150 школьников о работе, проделанной научными учреждениями и организациями НАНА в направлении изучения и охраны культурного наследия Азербайджана.
Затем школьники ознакомился с оснащенным современными инновационными технологиями музеем Гобустанского государственного историко-художественного заповедника, получили широкую информацию о древнем культурном наследии Азербайджана.
Наскальные изображения Гобустана под открытым небом, а также изучение культурного наследия и ознакомление с древними образцами материальной культуры оставили у школьников приятные впечатления.
Члены Совета молодых ученых и специалистов ответили на вопросы, интересующие школьников.
Отметим, что подобные просветительские мероприятий, организованные с целью пропаганды и популяризации науки, осуществляются в рамках проекта в соответствии с планом мероприятий Совета молодых ученых и специалистов 2016 года.