İyunun 1-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Sədi Şirazi dünyası” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Əvvəlcə kitabxananın foyesində böyük fars şairi və mütəfəkkiri Sədi Şirazinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan sərgi nümayiş etdirildi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və İran arasında müxtəlif sahələrdə mövcud olan əlaqələrdən söz açdı. Ölkələrimiz arasında bu əməkdaşlığın əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edən akademik bu siyasətin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söylədi. O, bu cür tədbirlərin keçirilməsinin ölkələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə, İslam dünyasında həmrəyliyin daha da gücləndirilməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Böyük fars şairi və mütəfəkkiri Sədi Şirazinin yaradıcılığı barədə ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, Sədini bütün dünyada məşhur edən, əsas etibarilə 1257 və 1258-ci illərdə yazdığı iki, çox da böyük olmayan “Bustan” və “Gülüstan” kitablarıdır. Bu əsərlər indi də dünya ədəbiyyatı xəzinəsinin incilərindən sayılır. "Bustan" lirik janrda yazılmış islami nəsihətlərdən, dini baxımdan ədliyyə, təvəzökarlıq, bərabərlik kimi keyfiyyətlərin tərifindən ibarətdir. Bundan savayı əsər dərviş mədəniyyəti haqqında məlumat verir. "Gülüstan" əsəri isə epik formada təqdim edilmiş əhvalatlardan, lətifələrdən, hikmətli sözlərdən, məsləhətlərdən və qısa şeirlərdən ibarətdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd etdi ki, şair insanlar arasında dostluq, sülh və birlik ideyalarını, xeyirxahlıq, səxavət, sadəlik, təvazökarlıq, ədəb, nəzakət kimi nəcib insani keyfiyyətləri tərənnüm etmişdir.
Vurğulandı ki, dünya ədəbiyyatının, o cümlədən farsdilli ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi Sədi Şiraziyə həsr olunan konfransların üç ildən bir keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Möhsün Pakayin bildirdi ki, orta əsrlər fars ədəbiyyatının, qəzəl janrının ən görkəmli nümayəndələrindən olan Sədi Şirazinin əsərləri dünya ədəbiyyatında həm keyfiyyəti, həm də daşıdığı dərin ictimai-sosial əhəmiyyətinə görə yüksək dəyərləndirilir.
Bakıdakı İran Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri İbrahim İbrahimli İran mədəniyyətinə böyük təsir göstərmiş, dünya ədəbiyyatında və fəlsəfi fikrində özünəməxsus yer tutmuş şair və mütəfəkkirin yaradıcılığının müxtəlif cəhətlərindən söhbət açdı.
Konfransda Azərbaycan və İran alimlərinin “Sədi Şirazi yaradıcılığının Azərbaycan ədəbiyyatında izləri”, “Sədi Şirazi yaradıcılığının bəzi məqamları”, “Sədi Şirazi yaradıcılığında qəsidə janrı” və digər mövzularda məruzələri dinlənildi, müzakirələr aparıldı.

1 июня в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась Международная научная конференция «Мир Саади Ширази».
Сначала в фойе библиотеки была продемонстрирована выставка, посвященная жизни и творчеству великого персидского поэта и мыслителя Саади Ширази.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о существующих связях между двумя странами в различных сферах. Он выразил уверенность в том, что проведение подобных мероприятий способствует расширению связей между двумя странами и еще большему укреплению солидарности исламского мира.
Подробно информируя о творчестве великого персидского поэта и мыслителя Саади Ширази, академик Иса Габиббейли отметил, что Саади Ширази был прославлен во всем мире благодаря написанным в 1257 и 1258 годах небольшим книгам «Бустан» и «Гюлюстан». В настоящее время данные произведения считаются жемчужинами мировой литературы. «Бустан» состоит из лирических исламских наставлений, описывающих юстицию с религиозной точки зрения и воспевающих равенство и скромность. Кроме того, в произведении представлена информация о дервишской культуре. А книга «Гюлюстан» состоит из эпических рассказов, анекдотов, афоризмов, рекомендаций и коротких стихов.
Вице-президент НАНА отметил, что поэт воспевал такие благородные человеческие качества, как дружба между людьми, добра, щедрость, простота, скромность, любезность, идеи единства и мира.
На мероприятии чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран Мохсун Пакайин отметил, что произведения Сади Ширази, являющегося одним из самых выдающихся представителей средневековой персидской литературы, а также жанра газелей, высоко оцениваются по качеству и глубокой социальной значимости в мировой литературе.
Руководитель Центра культуры Ирана в Баку Ибрагим Ибрагимли рассказал о различных аспектах творчество поэта и мыслителя, который оказал большое влияние на культуру Ирана и занимал достойное место в мировой литературе и философской мысли.
На конференции были заслушаны доклады азербайджанских и иранских ученых: «Следы творчества Саади Ширази в азербайджанской литературе», «Некоторые моменты творчества Саади Ширази», «Жанр оды в творчестве Саади Ширази».