İyunun 1-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Sədi Şirazi dünyası” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Əvvəlcə kitabxananın foyesində böyük fars şairi və mütəfəkkiri Sədi Şirazinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan sərgi nümayiş etdirildi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və İran arasında müxtəlif sahələrdə mövcud olan əlaqələrdən söz açdı. Ölkələrimiz arasında bu əməkdaşlığın əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edən akademik bu siyasətin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söylədi. O, bu cür tədbirlərin keçirilməsinin ölkələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə, İslam dünyasında həmrəyliyin daha da gücləndirilməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Böyük fars şairi və mütəfəkkiri Sədi Şirazinin yaradıcılığı barədə ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, Sədini bütün dünyada məşhur edən, əsas etibarilə 1257 və 1258-ci illərdə yazdığı iki, çox da böyük olmayan “Bustan” və “Gülüstan” kitablarıdır. Bu əsərlər indi də dünya ədəbiyyatı xəzinəsinin incilərindən sayılır. "Bustan" lirik janrda yazılmış islami nəsihətlərdən, dini baxımdan ədliyyə, təvəzökarlıq, bərabərlik kimi keyfiyyətlərin tərifindən ibarətdir. Bundan savayı əsər dərviş mədəniyyəti haqqında məlumat verir. "Gülüstan" əsəri isə epik formada təqdim edilmiş əhvalatlardan, lətifələrdən, hikmətli sözlərdən, məsləhətlərdən və qısa şeirlərdən ibarətdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd etdi ki, şair insanlar arasında dostluq, sülh və birlik ideyalarını, xeyirxahlıq, səxavət, sadəlik, təvazökarlıq, ədəb, nəzakət kimi nəcib insani keyfiyyətləri tərənnüm etmişdir.
Vurğulandı ki, dünya ədəbiyyatının, o cümlədən farsdilli ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi Sədi Şiraziyə həsr olunan konfransların üç ildən bir keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Möhsün Pakayin bildirdi ki, orta əsrlər fars ədəbiyyatının, qəzəl janrının ən görkəmli nümayəndələrindən olan Sədi Şirazinin əsərləri dünya ədəbiyyatında həm keyfiyyəti, həm də daşıdığı dərin ictimai-sosial əhəmiyyətinə görə yüksək dəyərləndirilir.
Bakıdakı İran Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri İbrahim İbrahimli İran mədəniyyətinə böyük təsir göstərmiş, dünya ədəbiyyatında və fəlsəfi fikrində özünəməxsus yer tutmuş şair və mütəfəkkirin yaradıcılığının müxtəlif cəhətlərindən söhbət açdı.
Konfransda Azərbaycan və İran alimlərinin “Sədi Şirazi yaradıcılığının Azərbaycan ədəbiyyatında izləri”, “Sədi Şirazi yaradıcılığının bəzi məqamları”, “Sədi Şirazi yaradıcılığında qəsidə janrı” və digər mövzularda məruzələri dinlənildi, müzakirələr aparıldı.

On June 1, Central Scientific Library of ANAS held scientific international conference “World of Sadi Shirazi”.
In advance, was featured an exhibition devoted to the great Persian poet and thinker Sadi Shirazi’s life and creativity at the foyer of the library.
Opening the event Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli made speech on current ties in various fields between two countries, and expressed his confidence in contribution of these types of events to the enhancing of ties, strengthening of solidarity in Islamic World.
Comprehensively informing about great Persian poet and thinker Sadi Shirazi, Academician Isa Habibbeyli stated that, Sadi was recognized in the world with his mainly two books “Bustan” and “Gulustan”, which are not very large and published in 1257-1258. These works are now considered masterpieces of world literature treasury. "Bustan", penned in lyric genre consists of advice of Islamic religious point of view, as well as definitions of qualities as justice, modesty and equality. In addition, work informs the culture dervish. While "Gulustan" work is composed of epic stories, jokes, words of wisdom, advice and short poems.
At the event, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Iran Islamic Republic to Azerbaijan Mohsun Pakayin said that, being one of the notable luminaries of medieval Persian literature, and representatives of gazal genre – Sadi Shirazi’s works are highly estimated both its quality and social importance.
Chief of Iran Culture Center in Baku Ibrahim Ibrahimi told about different aspects of creativity of the poet and thinker, who strongly affected Iran culture, and had a special place in a world literature and philosophic thought.
Conference run by lectures on following topics: “Traces of Sadi Shirazi’s creativity in Azerbaijan literature”, “Some points of Sadi Shirazi’s creativity”, “Ode genre in Sadi Shirazi’s creativity” etc.