“Horizon-2020” proqramı çərçivəsində növbəti treninq keçirilib
AMEA-nın Əsas binasında Avropa Komissiyasının tədqiqat və innovasiya üzrə proqramı “Horizon-2020” çərçivəsində treninq keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə bir çox ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev təqdimatla çıxış edib.
Alim layihələrin tərtibi, müxtəlif sahələr üzrə koordinatorların yerli əlaqələndiricilərlə işləmə mexanizmi və digər məsələlərə dair təcrübəsini dinləyicilərlə bölüşüb. Təlimdə iştirakçılar elmi ideyalarını həyata keçirmək üçün layihələrin Avropa Komissiyasına təqdim edilməsi qaydaları və layihələrin Komissiya tərəfindən qiymətləndirilməsi meyarları ilə tanış olublar. Eyni zamanda tədqiqatçılara layihələrin “Horizon-2020”nin tələblərinə uyğun formada hazırlanması məqsədi ilə ekspertlərlə məsləhətləşmələrin aparılması və digər proseslərə dair tövsiyələr verilib.
Tədbir Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bunyamin Seyidovun “Horizon-2020” proqramının “Cəmiyyətlə və cəmiyyət üçün elm” istiqaməti üzrə təqdimatı ilə davam edib.

Состоялся тренинг в рамках программы «Горизонт-2020»
В Национальной Академии Наук Азербайджана был организован тренинг в рамках программы Европейской Комиссии по исследованиям и инновациям «Горизонт-2020».
На мероприятии, проведенном при организации Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, приняли участие ученые и специалисты из многих стран мира.
С презентацией выступил заведующий Отделом зарубежных связей и инноваций Института систем управления НАНА, доктор философии по техническим наукам Тофик Бабаев.
Ученый поделился со слушателями своим опытом в сфере составления проектов, механизмов работы координаторов по различным отраслям с местными координаторами и т.д. На тренинге присутствующие ознакомились с правилами представления Европейской Комиссии проектов, нацеленных на осуществление научных идей, и критериями оценки проектов со стороны Комиссии. В то же время исследователям, у которых были инновационные идеи, были даны рекомендации в связи с проведением консультаций с экспертами с целью подготовки проектов в форме, соответствующей требованиям программы «Горизонт-2020», и прочими вопросами.
Мероприятие продолжилось презентацией заведующего Отделом по связям с академическими структурами зарубежных стран Управления международных связей Буньямина Сеидова, посвященной проекту программы «Горизонт-2020» «Наука с обществом и для общества».