“Horizon-2020” proqramı çərçivəsində növbəti treninq keçirilib
AMEA-nın Əsas binasında Avropa Komissiyasının tədqiqat və innovasiya üzrə proqramı “Horizon-2020” çərçivəsində treninq keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə bir çox ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev təqdimatla çıxış edib.
Alim layihələrin tərtibi, müxtəlif sahələr üzrə koordinatorların yerli əlaqələndiricilərlə işləmə mexanizmi və digər məsələlərə dair təcrübəsini dinləyicilərlə bölüşüb. Təlimdə iştirakçılar elmi ideyalarını həyata keçirmək üçün layihələrin Avropa Komissiyasına təqdim edilməsi qaydaları və layihələrin Komissiya tərəfindən qiymətləndirilməsi meyarları ilə tanış olublar. Eyni zamanda tədqiqatçılara layihələrin “Horizon-2020”nin tələblərinə uyğun formada hazırlanması məqsədi ilə ekspertlərlə məsləhətləşmələrin aparılması və digər proseslərə dair tövsiyələr verilib.
Tədbir Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bunyamin Seyidovun “Horizon-2020” proqramının “Cəmiyyətlə və cəmiyyət üçün elm” istiqaməti üzrə təqdimatı ilə davam edib.

Training program on "Horizon 2020" held
National Academy of Sciences of Azerbaijan hosted the training within the framework of research program of the European Commission and innovation "Horizon 2020".
The event was held by the organization of Department of International Relations of ANAS Presidium Administration attended by scientists and experts from around the world.
At the event Head of ANAS Department of Foreign Relations of the Institute of Control Systems, PhD in Engineering Sciences Tofig Babayev delivered paper.
The scientist has shared the experience with listeners in the sphere of designing, mechanisms of work of coordinators on various branches with local coordinators, etc. At the training, attendees studied rules of representation of the European Commission of the projects aimed at implementation of scientific ideas and criteria for evaluation of projects from the Commission.
At the same time to researchers who had innovative ideas recommendations in connection with carrying out consultations with experts for the purpose of preparation of projects in the form conforming to requirements of the Horizon-2020 program and other questions have been made.
The event continued with the paper by head of the Department for Relations with Academician Institutions of Foreign Countries of the Department of International Relations Bunyamin Seyidov, dedicated to the project of the program "Horizon 2020", "Science and society and for society."