“Unudulmaz məzun - Aida İmanquliyeva” kitabının təqdimatı olub
İyunun 13-də Bakıdakı 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksində bu təhsil ocağının və AMEA-nın Alimlər Evinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, elm təşkilatçısı, ictimai xadim, professor Aida İmanquliyevaya həsr olunmuş “Unudulmaz məzun - Aida İmanquliyeva” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə Təhsil Kompleksinin direktoru, Əməkdar Müəllim Sara Xanlarova məktəbin məzunu, görkəmli şərqşünas alim və pedaqoq, professor Aida İmanquliyevanın şərəfli ömür yolundan, cəmiyyətə, elmə, təhsilə, mədəniyyətə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışıb.
Professor A.İmanquliyevanın nəciblik, xeyirxahlıq, saflıq mücəssəməsi olduğunu vurğulayan S.Xanlarova alimin əziz xatirəsinin könüllərdə zaman-zaman yaşayacağını bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə böyük alim A.İmanquliyevanın elmi nailiyyətlərindən bəhs edib. Azərbaycan və dünya şərqşünaslığının inkişafında professor A.İmanquliyevanın müstəsna xidmətlərini qeyd edən A.Əlizadə təqdim olunan kitabın əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, alim şərqşünaslıq elminin nəzəri səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayıb və yeni elmi istiqamət yaratmağa müvəffəq olub. Akademik Akif  Əlizadə görkəmli alimlə bağlı xatirələrini də bölüşüb.
Daha sonra akademik Vasim Məmmədəliyev Azərbaycanın ilk şərqşünas qadın elmlər doktoru olmuş A.İmanquliyevanın ərəb ədəbiyyatının tədqiqinə, yeni elmi nəslin formalaşdırılmasına sanballı töhfələr verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, A.İmanquliyeva əsərləri ilə Azərbaycan şərqşünaslıq elmini yeni ideya və mövzularla zənginləşdirib. O, bu gün də əsərlərinə ən çox istinad edilən alimlərdəndir.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman ƏmiraslanovHumanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur KərimliŞərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva və Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva A.İmanquliyevanın nurlu xatirəsinin həmişə müqəddəs tutulacağını vurğulayıb, “Unudulmaz məzun - Aida İmanquliyeva” kitabının tariximiz, cəmiyyətimiz üçün dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.
Təqdimat alimin həyat yolundan bəhs edən filmin və məktəblilərin ifasında ədəbi-bədii kompozisiyaların nümayişi ilə davam edib.

Состоялась презентация книги «Незабвенная выпускница Аида Имангулиева»
13 июня в образовательном комплексе номер 132-134 горда Баку при совместной организационной поддержке этого образовательного комплекса и Дома ученых НАНА состоялась презентация книги «Незабвенная выпускница Аида Имангулиева».
Директор образовательного комплекса Сара Ханларова сказала, что они гордятся тем, что Аида Имангулиева является выпускницей школы. По ее словам, школе уже более 100 лет, и ее руководство решило каждый год издавать книгу об одном из известных выпускников школы. Директор школы сказала, что так как самой известной их выпускницей является Аида Имангулиева, первая книга посвящена ей. Книга рассказывает о жизни и творчестве Аиды Имангулиевой.
Затем выступил президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который рассказал о научных достижениях видного ученого Аиды Имангулиевой. Отметив исключительные заслуги профессора А.Имангулиевой в развитии азербайджанского и мирового востоковедения, А.Ализаде подчеркнул значимость презентуемой книги. Глава НАНА отметил, что ученый, которой удалось создать новое научное направление, сыграла важную роль в повышении теоретического уровня востоковедческой науки. Академик Акиф Ализаде также поделился своими воспоминаниями о выдающемся ученом.
Далее в своем выступлении академик Васим Мамедалиев отметил, что первая женщина-доктор востоковедческих наук Азербайджана А.Имангулиева внесла весомый вклад в научные исследования арабской литературы, а также формирование нового поколения. Было отмечено, что трудами А.Имангулиевой востоковедческая наука Азербайджана обогатилась новыми идеями и темами. Она и сегодня является одним из наиболее цитируемых ученых.
На мероприятии о значении научной деятельности Аиды Имангулиевой также рассказали академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли, директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева и директор Дома-ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева.