AMEA əməkdaşları Botanika İnstitutunun Kürdəmir, Qax və Zaqatala rayonlarında yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqələrində olublar
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayevİşlər İdarəsinin Aqropark sektorunun müdiri Çingiz Əliyev, Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvi Validə Əlizadə və Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev Botanika İnstitutunun Kürdəmir, Qax və Zaqatala rayonlarının ərazisində yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqələrində olublar.
Əvvəlcə Kürdəmir rayonunda yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqəsində tarla təcrübələrinin vəziyyətinin araşdırılması və istehsalat şəraitində təsərrüfatda becərilən bitkiçilik məhsullarına baxış keçirən AMEA əməkdaşları daha sonra Qax və Zaqatala rayonlarında olublar.
Səfər AMEA Rəyasət Heyətinin 25 may 2016-cı tarixli Qərarına uyğun olaraq Şəki Regional Elm Mərkəzinin Qax stansiyası və Zaqatala Təcrübə Dayaq Mərkəzi ilə birləşdirilərək yaradılmış Botanika İnstitutunun Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzi ilə tanışlıq məqsədi daşıyırdı.
Səfər zamanı Mərkəzin əməkdaşları ilə görüş təşkil edilib, inzibati binaya və maddi-texniki bazaya baxış keçirilib və qarşıya qoyulmuş elmi problemlərə dair tədqiqat işləri müzakirə edilib. Həmçinin məhsul yığımı və əkin sahələrinin cari vəziyyəti müşahidə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Xatırladaq ki, Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin fəaliyyəti ilə www.etkt.az İnternet saytından tanış olmaq mümkündür.

Сотрудники НАНА побывали в Опорных пунктах Института ботаники в Кюрдамире, Гахе и Закаталах
Заведующий Отделом инноваций Президиума НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев, заведующий Сектором агропарк Управления по делам Чингиз Алиев, директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде и и.о. директора Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии Вахид Фарзалиев совершили визит в Опорные пункты Института ботаники в Кюрдамире, Гахе и Закаталах.
Ознакомившись с изучением состояния полевого опыта в Опытном опорном пункте и выращиваемой в хозяйстве в условиях производства растениеводческой продукцией, сотрудники НАНА направились в Гах и Кюрдамир.
Визит преследовал цель ознакомления с Региональным опытным и ресурсным центром по экологически чистому сельскому хозяйству Института ботаники, учрежденного путем объединения Гахской станции Шекинского регионального научного центра и Закатальского опытного опорного пункта, согласно постановлению Президиума НАНА от 25 мая 2016 года.
Во время визита состоялась встреча с сотрудниками Центра, проведен осмотр административного здания и материально-технической базы, а также обсуждены исследовательские работы по решению научных проблем. Также было осуществлено наблюдение за текущим состоянием сбора урожая и посевных площадей, даны соответствующие поручения.
Напомним, что информацию о деятельности Регионального опытного и ресурсного центра по экологически чистому сельскому хозяйству можно получить на веб-странице www.etkt.az.