AMEA əməkdaşları Botanika İnstitutunun Kürdəmir, Qax və Zaqatala rayonlarında yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqələrində olublar
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayevİşlər İdarəsinin Aqropark sektorunun müdiri Çingiz Əliyev, Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvi Validə Əlizadə və Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru v.i.e., biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev Botanika İnstitutunun Kürdəmir, Qax və Zaqatala rayonlarının ərazisində yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqələrində olublar.
Əvvəlcə Kürdəmir rayonunda yerləşən Təcrübə Dayaq Məntəqəsində tarla təcrübələrinin vəziyyətinin araşdırılması və istehsalat şəraitində təsərrüfatda becərilən bitkiçilik məhsullarına baxış keçirən AMEA əməkdaşları daha sonra Qax və Zaqatala rayonlarında olublar.
Səfər AMEA Rəyasət Heyətinin 25 may 2016-cı tarixli Qərarına uyğun olaraq Şəki Regional Elm Mərkəzinin Qax stansiyası və Zaqatala Təcrübə Dayaq Mərkəzi ilə birləşdirilərək yaradılmış Botanika İnstitutunun Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzi ilə tanışlıq məqsədi daşıyırdı.
Səfər zamanı Mərkəzin əməkdaşları ilə görüş təşkil edilib, inzibati binaya və maddi-texniki bazaya baxış keçirilib və qarşıya qoyulmuş elmi problemlərə dair tədqiqat işləri müzakirə edilib. Həmçinin məhsul yığımı və əkin sahələrinin cari vəziyyəti müşahidə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Xatırladaq ki, Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin fəaliyyəti ilə www.etkt.az İnternet saytından tanış olmaq mümkündür.

Employees of ANAS visited the Strongholds of the Institute of Botany in Kurdamir, Gakh and Zagatala
Chief of the Innovation Department of ANAS Presidium Administration PhD in Agrarian sciences Vugar Babayev, chief of Aquapark sector of the Department of Affairs Chingiz Aliyev, director of the Institute of Botany corresponding member of ANAS Valida Alizadeh and acting director of the Central Botanical Garden PhD in Biology Vahid Farzaliyev, visited Strongholds of the Institute of Botany in Kurdamir, Gakh and Zagatala.
In advance, employees of ANAS inspected the products, grown at the farm under condition of production in Stronghold of Kurdamir, and then visited to the Gakh and Zagatala regions. Visit aimed to get familiar with Regional Experience and Resource Center on Ecological Organic Agriculture of the Institute of Botany, which was created by merging of Gakh station of Sheki Regional Center and Zagatala Stronghold in accordance with the Order of the Presidium of ANAS dated May 25, 2016.
During the visit, meeting was organized with the associates of the Center, administrative building and logistic base were inspected and discussed scientific works on the tasks set forth. In addition, state-of-the-art of harvesting and planting areas has been observed, given appropriate instructions.
Remind that, for more information about Regional Experience and Resource Center on Ecological Organic Agriculture, you can click www.etkt.az.