Orta məktəb şagirdləri arasında “IX İnformatika Layihə Olimpiadası” keçirilib
AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Qafqaz Universiteti və “İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında “IX İnformatika Layihə Olimpiadası” – İLO 2016 keçirilib.
2007-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş müsabiqədir. Bu il olimpiadaya “Proqramlaşdırma”, “Qısa film”, “Animasiya” və “Robot” kateqoriyaları üzrə 89 layihə təqdim edilib ki, onlardan 32-si ekspertlər tərəfindən qiymətləndirilərək finala vəsiqə qazanıb. Bundan başqa, müsabiqəyə ilk dəfə olaraq “AlqoKod” (alqoritmik kodlaşdırma) kateqoriyası da əlavə edilib və bu kateqoriya üzrə 21 şagird final mərhələsində mübarizə aparıb.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin İctimai əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Natiq Paşa bu kimi müsabiqələrin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, əsas məqsəd orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasına şərait yaratmaqdır.
Ölkəmizdə İKT sahəsinin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov bu sahədə bir sıra qanunların və dövlət proqramlarının qəbul edildiyini, bütün sferalarda müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, şəbəkə infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb. İKT üzrə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsinin vacibliyindən bəhs edərək şagirdlərin bu sahəyə marağının artırılması baxımından bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Ramin Mahmudzadəolimpiadanın əhəmiyyətindən söz açaraq ölkədə informasiya texnologiyaları üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların, xüsusilə də kompüter və proqram təminatı mühəndislərinin hazırlanması məqsədilə orta və ali məktəblərdə informatikanın tədrisinin zəruriliyini qeyd edib.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Rüstəmov İnformatika Layihə Olimpiadasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək burada təqdim olunan layihələrin ölkədə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisi olduğunu bildirib.
Qafqaz Universitetinin mühəndislik fakültəsinin dekanı, professor Xəlil İsmayılovgənclərin inkişafına dəstək verən bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin vacibliyini qeyd edərək şagirdlərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra şagirdlər hazırladıqları layihələri olimpiadanın Münsiflər Heyətinin qarşısında nümayiş etdiriblər. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəqət Mahmudova və Təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Yusifov “Proqramlaşdırma” kateqoriyası üzrə yaradılmış Münsiflər Heyətinin tərkibində iştirak ediblər. Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalara əsasən qiymətləndirilib.
“AlqoKod” kateqoriyasının iştirakçılarına 5 saat ərzində 10 alqoritmik məsələnin proqramını (C, C++, Java, Pascal və ya Pyton dillərində) tərtib etmək tapşırığı verilib və məsələlərin həlli PC2-9.2.4 avtomatik qiymətləndirmə sistemi vasitəsilə yoxlanılıb.
“Proqramlaşdırma” kateqoriyası üzrə Bakı Avropa Liseyinin şagirdi Hüseyn Hacıyev, “Qısa film” kateqoriyası üzrə 3 saylı məktəbin şagirdi Rüfət Məmmədov, “Animasiya” kateqoriyası üzrə Lənkəran “İstək” Liseyinin şagirdləri Əli Yusubov və Sadiq Qurbanov, “Robot” kateqoriyası üzrə Bakı Ankara məktəb liseyinin şagirdi İkram Qabıyev və “AlqoKod” kateqoriyası üzrə 150 saylı məktəbin şagirdi Elgün Cəbrayılzadə I yerə layiq görülüblər.
Sonda qaliblər AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Qafqaz Universiteti, “İstək” liseyi, “Estet” şirkəti və “NAPCAR”ın təqdim etdiyi qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlarla mükafatlandırılıblar.

At the joint organizational support of the Ministry of Communications and High Technologies, Institute of Control Systems, Gafgaz University, the Institute of Information Technology of ANAS, the Lyceum "Istek" was carried out "the IX Olympiad in Informatics” - İLO2016.
Organized regularly since 2007 the competition aimed at improving knowledge and skills of secondary school students in the field of information and communication technologies (ICT). At this year's Olympiad was represented by 89 projects by category "Programming", "Short Film", "Animation" and "Robot", of which 32 projects, estimated by experts, reached the final. In addition, for the first time in the competition category "AlgoKod" (algorithmic coding) category has been added and 21 students competed in the final round.
Speaking at the opening ceremony of the Olympiad, held at the University of "Gafgaz" University vice rector for Public Relations, Associate Professor Natig Pasha stressed the importance of holding such competitions. He reported that the main purpose of the Olympiad - increase the interest of secondary school students in the ICT sector, help to gain experience by ensuring the application of theoretical knowledge in the field in practice, and to create conditions for professional training in the field of ICT in our country.
Noting that the development of the ICT sector in our country is one of the priorities of the state policy, the Deputy Director of the Technology Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Technology Rashid Alakbarov brought to the attention, that in this area a number of laws and government programs made purposeful work aimed at the introduction of modern technologies, as well as the development of network infrastructure. Speaking about the importance of training of highly qualified personnel in this field, he emphasized the importance of holding such competitions among students in terms of increasing their interest in the field of ICT.
Then, Associate Professor of Baku State University Ramin Mahmudzadeh talking about the significance of the Olympiad, in terms of teaching computer science in secondary and higher education institutions in order to prepare the country's highly skilled, with extensive scientific and practical experience and innovative thinking training on information technology, especially computer engineers and software developers.
Praising the work of the Project Olympiad in Computer Science, a senior researcher at the Institute of Control Systems, PhD in Engineering Samir Rustamov, he said that the projects presented here are an indication of education in the country of talented young people with high scientific potential.
Dean of the Faculty of Engineering of the University of the Gafgaz, Professor Khalil Ismayilov noted the importance of such competitions that support the development of young people, students and wished success in his future activities.
Then the prepared projects were demonstrated by students to the Olympiad jury. Chief Engineer of the project of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Engineering Shafagat Mahmudova and director of the Department of Education, Dr. Philosophy in Technology Farhad Yusifov participated in the jury for the "Programming" category. The presented projects were evaluated according to the criteria laid down for each category separately.
Participants of “AlgoKod" category was entrusted to draw up a program of 10 algorithmic problems (in C, C ++, Java, Pascal və ya Pyton). Solutions of the problems have been verified by automatic PC2-9.2.4 assessment system.
The student of the Baku European Lyceum Huseyn Hajiyev on category "Programming", student of the school №3 Rufat Mammadov on "Short film" category, students of the Lyceum Lankaran "Istek" Ali Usubov and Sadig Gurbanov on "Animation" category, a student of the Baku Ankara School Ikram Gabiyev on category "Robot" and student of the school №150 Elgun Jabrailzadeh on "AlgoKod" category were awarded the first place.
Finally, the winners were awarded the valuable prizes, medals and certificates of Institute of Control Systems and Information Technology of ANAS, Gafgaz University, Lyceum "Istek" Company "Aesthete" and "NAPCAR".