Orta məktəb şagirdləri arasında “IX İnformatika Layihə Olimpiadası” keçirilib
AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Qafqaz Universiteti və “İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında “IX İnformatika Layihə Olimpiadası” – İLO 2016 keçirilib.
2007-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş müsabiqədir. Bu il olimpiadaya “Proqramlaşdırma”, “Qısa film”, “Animasiya” və “Robot” kateqoriyaları üzrə 89 layihə təqdim edilib ki, onlardan 32-si ekspertlər tərəfindən qiymətləndirilərək finala vəsiqə qazanıb. Bundan başqa, müsabiqəyə ilk dəfə olaraq “AlqoKod” (alqoritmik kodlaşdırma) kateqoriyası da əlavə edilib və bu kateqoriya üzrə 21 şagird final mərhələsində mübarizə aparıb.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin İctimai əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Natiq Paşa bu kimi müsabiqələrin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, əsas məqsəd orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasına şərait yaratmaqdır.
Ölkəmizdə İKT sahəsinin inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov bu sahədə bir sıra qanunların və dövlət proqramlarının qəbul edildiyini, bütün sferalarda müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, şəbəkə infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb. İKT üzrə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsinin vacibliyindən bəhs edərək şagirdlərin bu sahəyə marağının artırılması baxımından bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Ramin Mahmudzadəolimpiadanın əhəmiyyətindən söz açaraq ölkədə informasiya texnologiyaları üzrə yüksəkixtisaslı, böyük elmi-praktiki təcrübəyə malik, innovativ təfəkkürlü kadrların, xüsusilə də kompüter və proqram təminatı mühəndislərinin hazırlanması məqsədilə orta və ali məktəblərdə informatikanın tədrisinin zəruriliyini qeyd edib.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Rüstəmov İnformatika Layihə Olimpiadasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək burada təqdim olunan layihələrin ölkədə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisi olduğunu bildirib.
Qafqaz Universitetinin mühəndislik fakültəsinin dekanı, professor Xəlil İsmayılovgənclərin inkişafına dəstək verən bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin vacibliyini qeyd edərək şagirdlərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra şagirdlər hazırladıqları layihələri olimpiadanın Münsiflər Heyətinin qarşısında nümayiş etdiriblər. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Şəfəqət Mahmudova və Təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Yusifov “Proqramlaşdırma” kateqoriyası üzrə yaradılmış Münsiflər Heyətinin tərkibində iştirak ediblər. Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalara əsasən qiymətləndirilib.
“AlqoKod” kateqoriyasının iştirakçılarına 5 saat ərzində 10 alqoritmik məsələnin proqramını (C, C++, Java, Pascal və ya Pyton dillərində) tərtib etmək tapşırığı verilib və məsələlərin həlli PC2-9.2.4 avtomatik qiymətləndirmə sistemi vasitəsilə yoxlanılıb.
“Proqramlaşdırma” kateqoriyası üzrə Bakı Avropa Liseyinin şagirdi Hüseyn Hacıyev, “Qısa film” kateqoriyası üzrə 3 saylı məktəbin şagirdi Rüfət Məmmədov, “Animasiya” kateqoriyası üzrə Lənkəran “İstək” Liseyinin şagirdləri Əli Yusubov və Sadiq Qurbanov, “Robot” kateqoriyası üzrə Bakı Ankara məktəb liseyinin şagirdi İkram Qabıyev və “AlqoKod” kateqoriyası üzrə 150 saylı məktəbin şagirdi Elgün Cəbrayılzadə I yerə layiq görülüblər.
Sonda qaliblər AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Qafqaz Universiteti, “İstək” liseyi, “Estet” şirkəti və “NAPCAR”ın təqdim etdiyi qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlarla mükafatlandırılıblar.

При совместной организационной поддержке Министерства связи и высоких технологий, Института систем управления, Университета Кавказ, Института информационных технологий Национальной академии наук Азербайджана и лицея «Истек» среди учащихся средних школ состоялась «IX Олимпиада по информатике» – İLO2016.
Организуемая регулярно с 2007 года олимпиада представляет собой конкурс, направленный на совершенствование знаний и навыков учащихся средних школ в области информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). В этом году на олимпиаду было представлено 89 проектов по категориям «Программирование», «Короткометражный фильм», «Анимация» и «Робот», из которых 32 проекта, получив оценку экспертов, вышли в финал. Кроме того, впервые на конкурс была добавлена категория «АлгоКод» (алгоритмическое кодирование) и по этой категории 21 учащийся соревновался в последнем туре.
Выступивший на церемонии открытия олимпиады, прошедшей в Университете «Кавказ», проректор университета по общественным связям, доцент Натиг Паша подчеркнул значение проведения подобных конкурсов. Сообщил, что основная цель олимпиады - повысить интерес учащихся средних школ к сектору ИКТ, способствовать получению опыта, путем обеспечения применения теоретических знаний в этой области на практике, и создать условия для подготовки профессиональных кадров в сфере ИКТ в нашей стране.
Отметив, что развитие сектора ИКТ в нашей стране является одним из приоритетных направлений государственной политики, заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Рашид Алекперов довел до внимания, что в этой сфере принят ряд законов и государственных программ, выполнена целенаправленная работа, направленная на внедрение современных технологий, а также развитие сетевой инфраструктуры. Говоря о важности подготовки высококвалифицированных кадров в этой сфере, подчеркнул большое значение проведения подобных олимпиад среди школьников с точки зрения повышения их интереса к сфере ИКТ.
Затем доцент Бакинского государственного университета Рамин Махмудзаде, в своем выступлении говоря о значении олимпиады, отметил важность преподавания информатики в средних и высших учебных заведениях с целью подготовки в стране высококвалифицированных, обладающих большим научно-практическим опытом и инновационным мышлением кадров по информационным технологиям, в частности компьютерных инженеров и разработчиков программного обеспечения.
Высоко оценив деятельность Проектной олимпиады по информатике, старший научный сотрудник Института систем управления НАНА, доктор философии по технике Самир Рустамов, отметил, что представленные здесь проекты являются показателем воспитания в стране талантливой молодежи, обладающей высоким научным потенциалом.
Декан инженерного факультета Университета Кавказ, профессор Халил Исмаилов отметил важность проведения подобных олимпиад, оказывающих поддержку развитию молодежи, и пожелал учащимся успехов в дальнейшей деятельности.
Затем подготовленные проекты были продемонстрированы учащимися перед жюри олимпиады. Главный инженер проекта Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике Шафагат Махмудова и заведующий Отделом образования, доктор философии по технике Фархад Юсифов приняли участие в составе жюри по категории «Программирование». Представленные проекты, были оценены согласно критериям, установленным для каждой категории в отдельности.
Участникам категории «АлгоКод» было поручено составить программу 10 алгоритмических задач (на языках C, C++, Java, Pascal və ya Pyton). Решения задач были проверены посредством автоматической системы оценивания PC2-9.2.4.
Ученик Бакинского европейского лицея Гусейн Гаджиев по категории «Программирование», ученик школы №3 Руфат Мамедов по категории «Короткометражный фильм», ученики Лянкяранского лицея «Истек» Али Юсубов и Садиг Гурбанов по категории «Анимация», ученик Лицея «Анкара» Икрам Габыев по категории «Робот» и ученик школы №150 Эльгюн Джабраилзаде по категории «АлгоКод» были удостоены первого места.
В заключение победителям были вручены ценные подарки, медали и сертификаты институтов Систем управления и Информационных технологий НАНА, Университета Кавказ, лицея «Истек», компании «Эстет» и "NAPCAR".