İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına qəbul üçün müsahibə keçirildi
Müasir dövrdə elm və təhsilin innovativ inkişafı və bu sahələrin inteqrasiyası mühüm nailiyyətlərin əldə olunması, peşəkar kadr hazırlığı siyasətinin həyata keçirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya”da elm və təhsilin inteqrasiyası əsasında yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prioritet istiqamətlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır. Bununla bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası qarşısında müəyyən vəzifələr qoyulub və hazırda akademiyada bu istiqamətdə genişmiqyaslı islahatlar aparılır, müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. AMEA-da magistratura təhsilinin yaradılması da bu qəbildən olan tədbirlərdəndir.
13-14 iyun tarixlərində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda yüksək biliyə malik və elmi-tədqiqat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq həvəsi olan bakalavrların seçilməsi məqsədilə institutun magistratura pilləsinə qəbul üçün müsahibə keçirildi.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına qəbul yalnız dövlət sifarişi əsasında aparılır. İnstitutun magistrləri təhsil aldıqları müddətdə elmi məqalələr dərc etdirmək, beynəlxalq və respublika konfranslarında, eləcə də qrant layihələrində iştirak etmək, xaricdə təcrübə qazanmaq imkanı əldə edirlər. Magistrlərə xarici dil, informatika və ixtisas fənləri peşəkar müəllimlər tərəfindən yüksək səviyyədə tədris edilir.
Qeyd edək ki, 2016-2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturalarına qəbul olunmaq istəyən bakalavrların ixtisaslaşma seçimi iyunun 19-dək davam edəcək.

In modern times, the development of science and education, and integration of these areas is of great importance in terms of achieving significant successes and professional personnel training. Preparation of highly qualified staff has been reflected in the “National Strategy for the development of science and education in 2009-2015" approved by the President Ilham Aliyev as one of the priorities. In this regard, Azerbaijan National Academy of Sciences was set forth certain tasks and currently, large-scale reforms are carried out there in this direction, appropriate measures are taken. Master of education is one of such measures.
On June 13-14, ANAS Institute of Information Technology carried out an interview for the purpose of selecting graduates, who has a desire to be engaged in research, for master studies of the institute.
Institute of Information Technology holds entrance in master studies only on the basis of state order. While studying masters’ degree of the Institute, graduates get chance to publish scientific papers, participate the international and national conferences, and grant projects, including gain an experience abroad. Graduates are taught a foreign language and computer science at the high level by professional educators.
Note that, major selection of the bachelors to the master studies of ANAS in academic year 2016-2017, will continue until June 19.