İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına qəbul üçün müsahibə keçirildi
Müasir dövrdə elm və təhsilin innovativ inkişafı və bu sahələrin inteqrasiyası mühüm nailiyyətlərin əldə olunması, peşəkar kadr hazırlığı siyasətinin həyata keçirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya”da elm və təhsilin inteqrasiyası əsasında yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prioritet istiqamətlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır. Bununla bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası qarşısında müəyyən vəzifələr qoyulub və hazırda akademiyada bu istiqamətdə genişmiqyaslı islahatlar aparılır, müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. AMEA-da magistratura təhsilinin yaradılması da bu qəbildən olan tədbirlərdəndir.
13-14 iyun tarixlərində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda yüksək biliyə malik və elmi-tədqiqat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq həvəsi olan bakalavrların seçilməsi məqsədilə institutun magistratura pilləsinə qəbul üçün müsahibə keçirildi.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistraturasına qəbul yalnız dövlət sifarişi əsasında aparılır. İnstitutun magistrləri təhsil aldıqları müddətdə elmi məqalələr dərc etdirmək, beynəlxalq və respublika konfranslarında, eləcə də qrant layihələrində iştirak etmək, xaricdə təcrübə qazanmaq imkanı əldə edirlər. Magistrlərə xarici dil, informatika və ixtisas fənləri peşəkar müəllimlər tərəfindən yüksək səviyyədə tədris edilir.
Qeyd edək ki, 2016-2017-ci tədris ili üçün AMEA-nın magistraturalarına qəbul olunmaq istəyən bakalavrların ixtisaslaşma seçimi iyunun 19-dək davam edəcək.

Инновационное развитие науки и образования и интеграция этих сфер на современном этапе представляет важное значение с точки зрения достижения важных успехов и осуществления политики подготовки профессиональных кадров. В утвержденной Президентом страны Ильхамом Алиевым «Национальной Стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах» подготовка высококвалифицированных кадров на основе интеграции науки и образования нашла свое отражение как одна из приоритетных направлений. В связи с этим перед Национальной академией наук Азербайджана были поставлены определенные задачи и в настоящее время академией осуществляются соответствующие меры, ведутся широкомасштабные реформы в этом направлении.
13-14 июня в Институте информационных технологий НАНА состоялось интервью для приема в магистратуру института с целью избрания бакалавров, обладающих высокими знаниями и стремлением заняться научно-исследовательской деятельностью.
Прием в магистратуру Института информационных технологий проводится лишь на основе государственного заказа. В период обучения магистранты института получают возможность публиковать научные статьи, получить опыт за рубежом, принять участие в международных и республиканских конференциях, а также в грантовых проектах. Магистрантам профессиональными педагогами на высоком уровне преподаются иностранный язык, информатика и предметы по специальностям.
Отметим, что выбор специальностей бакалавров, желающих поступить в магистратуру НАНА в 2016-2017 учебном году, продлится до 19 июня.