AMEA-da alman və fransız dillərindən doktorluq imtahanları keçirilib
İyunun 16-da AMEA-nın doktorant və dissertantları üçün alman və fransız dillərindən doktorluq imtahanları keçirilib.
Əvvəlcə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə yaradılmış imtahan komissiyasının üzvlərini imtahan iştirakçılarına təqdim edib. Bildirib ki, 2 gün davam edəcək imtahan tam obyektiv şəkildə təşkil olunacaq.
Komissiyanın üzvlərinin peşəkar, təcrübəli pedaqoqlardan ibarət olduğunu söyləyən idarə rəisi bildirib ki, imtahanlar xarici dildən doktorluq minimumu üzrə qoyulmuş tələblərə ciddi riayət edilməklə keçiriləcək. Nəticələr isə iştirakçının elektron ünvanına göndəriləcək.
İngilis dili və ixtisas fənləri üzrə imtahanların artıq başa çatdığını qeyd edən Ə.Sadıqov iyunun 20-i və 22-də ümumi fəlsəfə fənnindən imtahanın baş tutacağını söyləyib.
Ə.Sadıqov ingilis dili imtahanının akademik IELTS poqramı üzrə keçirildiyini və uğurlu nəticələrin əldə edildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, AMEA-nın prezidenti  imtahan sessiyasının gedişinə şəxsən nəzarət edir. İmtahanların yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə onun tərəfindən AMEA-nın müvafiq strukturlarına xüsusi tapşırıqlar verilib.
Sonra komissiyanın üzvləri iştirakçıları imtahanın tələbləri ilə tanış edib və lazımi tövsiyələrini veriblər. İxtisasa aid mətnlərin tərcüməsinə və şifahi nitqin yoxlanılmasına xüsusi diqqət yetiriləcəyi qeyd edilib.

В НАНА состоялись докторские экзамены по немецкому и французскому языкам
16 июня прошли докторские экзамены докторантов и диссертантов НАНА по немецкому и французскому языкам.
Сначала начальник Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук, профессор Аминага Садыгов представил участникам экзамена членов экзаменационной комиссии, созданной в соответствии с Распоряжением президента НАНА, академика Акифа Ализаде. Было отмечено, что двухдневные экзамены будут объективно организованы.
Сообщив, что члены комиссии состоят из профессиональных и опытных педагогов, начальник управления подчеркнул, что экзамены пройдут путем строгого соблюдения требований экзаменов по кандидатскому минимуму по иностранному языку. Результаты экзаменов будут отправлены на электронный адрес участника.
Отметив, что уже завершены экзамены по английскому языку и специальностям, А.Садыгов сообщил, что 20 и 22 июня состоится экзамен по философии.
А.Садыгов подчеркнул, что экзамен по английскому прошел в соответствии с академической программой IELTS, в результате чего были достигнуты успешные результаты.
Было отмечено, что президент НАНА лично контролирует ход экзаменационной сессии. С целью обеспечения проведения экзаменов на высоком уровне соответствующим структурам НАНА были даны специальные поручения.
Далее члены комиссии ознакомили участников экзамена с требованиями и дали необходимые рекомендации. Было отмечено, что переводу текстов по специальности и проверке устной речи будет уделено особое внимание.