AMEA-da alman və fransız dillərindən doktorluq imtahanları keçirilib
İyunun 16-da AMEA-nın doktorant və dissertantları üçün alman və fransız dillərindən doktorluq imtahanları keçirilib.
Əvvəlcə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sərəncamı ilə yaradılmış imtahan komissiyasının üzvlərini imtahan iştirakçılarına təqdim edib. Bildirib ki, 2 gün davam edəcək imtahan tam obyektiv şəkildə təşkil olunacaq.
Komissiyanın üzvlərinin peşəkar, təcrübəli pedaqoqlardan ibarət olduğunu söyləyən idarə rəisi bildirib ki, imtahanlar xarici dildən doktorluq minimumu üzrə qoyulmuş tələblərə ciddi riayət edilməklə keçiriləcək. Nəticələr isə iştirakçının elektron ünvanına göndəriləcək.
İngilis dili və ixtisas fənləri üzrə imtahanların artıq başa çatdığını qeyd edən Ə.Sadıqov iyunun 20-i və 22-də ümumi fəlsəfə fənnindən imtahanın baş tutacağını söyləyib.
Ə.Sadıqov ingilis dili imtahanının akademik IELTS poqramı üzrə keçirildiyini və uğurlu nəticələrin əldə edildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, AMEA-nın prezidenti  imtahan sessiyasının gedişinə şəxsən nəzarət edir. İmtahanların yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə onun tərəfindən AMEA-nın müvafiq strukturlarına xüsusi tapşırıqlar verilib.
Sonra komissiyanın üzvləri iştirakçıları imtahanın tələbləri ilə tanış edib və lazımi tövsiyələrini veriblər. İxtisasa aid mətnlərin tərcüməsinə və şifahi nitqin yoxlanılmasına xüsusi diqqət yetiriləcəyi qeyd edilib.

ANAS held doctoral exams on German and French languages on June 16.
Initially, head of Department of Science and Education of ANAS Presidium Administration, Doctor of Engineering Sciences, Professor Aminaga Sadigov presented examination committee which was established by the decree of ANAS President, Academician Akif Alizade to the participants of the exam. He said that, 2-day exam will be held objectively.
Reported that members of the commission consist of professional and skilled teachers, the head of department has emphasized that, examinations will take place by strict observance of requirements of examinations in a candidate minimum on a foreign language. Results of examinations will be sent to an e-mail address of the participant.
Noting that, the exams have been completed on English and specialties, A.Sadigov reported that, on June 20, 22 will take the exam on philosophy
A.Sadigov stressed that, examination on English was held in accordance with the academic program IELTS, with the result that were achieved successful results.
It was noted that, President of ANAS, personally oversees the exam session. In order to ensure the examinations at a high level were given special instructions to the relevant structures of ANAS.
Further, the committee members familiarized the participants with the requirements of the examination and were given the necessary recommendations. It was noted that, translation of texts in the specialty and verification speech will be given special attention